Kék nap
Március hagyományosan a vastagbélrák elleni nemzetközi küzdelem hónapja. A hónap első péntekére immár hetedszer hirdették meg az "Öltözz kékbe" napot, amelynek célja a vastag- és végbéldaganatokkal kapcsolatos tudatosság erősítése. A kezdeményezés Amerikából indult, Magyarországon először 2012-ben a Van Holnap! Zsákos Alapítvány intézett felhívást kisebb-nagyobb közösségekhez, hogy március első péntekén öltözzenek kékbe, készítsenek a csoportról fényképet, ezzel is kifejezve elkötelezettségüket a vastagbélrák elleni küzdelem iránt. Az alapítvány célja, hogy segítse, támogassa a vastagbélrákkal diagnosztizált betegek kezelését, a sztómával kapcsolatos tudnivalókat, gyakorlati tanácsadással, lelki támogatással segítve a gyógyulás folyamatát. Honlapja: http://www.vanholnap.eu/Fontos tudni!
Rendszeres szűrővizsgálattal a vastagbélrák miatti halálesetek több mint fele megelőzhető lenne. A vastagbélrák nem mindig okoz tüneteket, ezért fontos a szűrővizsgálat. A szűrővizsgálattal felismerhetők és eltávolíthatók a vastagbélpolipok is, amik esetleg később rákká alakulnának.A második leggyakrabban halált okozó daganat, de rendszeres szűrővizsgálattal a vastagbélrák miatt meghaltak száma jelentősen csökkenthető lenne.
Vastagbélrák leggyakrabban az 50 év felettiekben fordul elő. Férfiak és nők egyaránt megbetegedhetnek.
Magyarországon egyelőre nincs szervezett ("meghívóleveles") vastagbélszűrés. Mindenki a háziorvosával beszéljen a vastagbélszűrés helyi lehetőségeiről.
Kétlépcsős szűrési stratégia
Magyarországon az úgynevezett kétlépcsős szűréssel kapcsolatban végeztek modellvizsgálatokat. Ezt arra alapozzák, hogy a vastagbélben növő polip és rák is gyakran vérzik. Ez a kis mennyiségű vér szabad szemmel nem látható, azonban laboratóriumi vizsgálattal a székletből kimutatható. A székletvizsgálatot széles népesség bevonásával lehet elvégezni, és csak azoknak javasolnák a végbéltükrözést, akiknél a teszt polipra vagy rosszindulatú elváltozásra utaló mikrovérzés nyomait igazolja. Ennél a csoportnál javasolt a vastagbéltükrözés, amelynek célja a rák, illetve rákmegelőző állapot felfedezése és a gyanús szövetszaporulatok eltávolítása. Az idejében felfedezett vastagbélrák gyógyulási esélye jó.Az egészségügyi kormányzat tervei szerint hazánkban jelenleg két projekt megvalósítása van folyamatban:
- Az E-alap terhére beszerzett szűrőtesztek felhasználásával az ország három megyéjében (Győr-Moson-Sopron, Heves és Nógrád megyék), önként vállalkozó 104 háziorvos közreműködésével, a háziorvosi körzetekben élő mintegy 20.000 veszélyeztetett korú (50-70 éves férfi és nő).
- A TÁMOP 6.1.3/A programból finanszírozottan, 117 háziorvosi praxis bevonásával, Csongrád megyében is elindult a szűrőprogram. A háziorvosok felkészítő képzését követően már elindult a megyében élő, veszélyeztetett korúak közül mintegy 13.000 fő szűrése.
Mindezek tapasztalatai - és a ráfordítható források - függvényében a szervezett vastagbélszűrés fokozatosan kerülhet országos bevezetésre.