
Gyengül tovább a forint
A vártnál kellemetlenebb és magasabb amerikai vámok bejelentését követően a befektetők egyértelműen kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak. A határidős tőzsdeindexek jelentős mínuszokat mutatnak. Egy ilyen környezet nem segít a hazai fizetőeszköznek sem. A nemzetközi jegyzések alapján a forint euróval szembeni árfolyama szerda éjszaka visszaemelkedett a 401,3-as szintig. Ezzel a forint szinte teljesen visszaadta a szerdán nap közben összeszedett erejét.
Mit csinál a forint?
A legfontosabb devizapárban, az euró-dollár árfolyamban eldőlni látszik az irány és a befektetők olyannyira megijedtek a magas vámok bejelentésétől, hogy a kockázatkerülési hajlandóság győzedelmeskedett egyelőre, és emiatt veszik a dollárt. Ez alapvetően nem segít a feltörekvő devizáknak, így a forintnak sem. Az euróval szembeni jegyzések azonban a piac szűkössége miatt egyelőre óvatosan reagáltak, a jegyzések a 400,23-as szinten járnak.

Ezért rángatják az amerikai dollár árfolyamát
Első ránézésre ijesztően magas vámokat jelentett be szerda késő esti beszédében Trump, amit a befektetők végül úgy értelmeztek, hogy érdemes erre megvenni az amerikai dollárt. Így a dollár a kezdeti gyengülés után hirtelen erősödésbe fordult és az 1,081-es szintig menetelt vissza. Jól látható a nagy gap az alábbi charton.
Adódik a kérdés, hogy Trump vámokkal kapcsolatos bejelentései hogyan befolyásolják rövid távon az euró-dollár árfolyamot, mit áraznak a befektetők. Két szempontot fontos figyelembe venni:
- A korábbi vámbejelentések alkalmával jellemzően gyengült a dollár, ugyanis a befektetők szerint az intézkedés nem kedvező az amerikai gazdaság számára, romlanak a növekedési kilátások és ezt beárazzák a befektetők, ezért gyengül a dollár.
- A mostani vámok mérete viszont meglepően magasnak tűnik, és magasnak is értékelik a piaci szereplők olyannyira, hogy végül a kockázatkerülő hatás győzedelmeskedett az euró-dollár keresztben, amikor is a befektetők dollárba menekülnek.
A kezdeti reakciók alapján a fenti két tényező alakítja rövid távon az árfolyamot, attól függően, hogy a befektetők melyik magyarázatra látnak nagyobb valószínűséget.

Csapkodás az euró-dollár keresztben
Egyelőre csapkodás tapasztalható az euró-dollár árfolyamban. A jegyzések hirtelen 1,09-es szintig emelkedtek az amerikai elnök vámokkal kapcsolatos bejelentései hatására, vagyis gyengült a dollár, majd visszahúzták a kurzust oda, ahol a bejelentések előtt volt.

Trump bejelentette az ezermilliárdos vámháború részleteit
Donald Trump április 2-án bejelentette a „Felszabadítás Napját”, és történelmi jelentőségű vámtarifákat vezetett be az amerikai ipar védelmében. Az elnök szerint az Egyesült Államokat évtizedeken át kihasználták baráti és rivális országok egyaránt, miközben amerikai gyárak zártak be, munkahelyek szűntek meg, és a kereskedelmi deficit rekordokat döntött. Trump célja, hogy a viszonosság elvén alapuló vámokkal visszaszerezze az USA gazdasági szuverenitását, és újraindítsa a hazai termelést. Kiemelte, hogy Kína, az Európai Unió, Kanada és más országok „brutális kereskedelmi korlátokat” alkalmaznak az amerikai termékek ellen, miközben az USA szinte semmit sem számolt fel cserébe. Mostantól ez megváltozik – jelentette ki –, mert „Amerika újra gazdag lesz”. A Portfolio élőben közvetíti a bejelentéseket.

400,5 felett várja a forint a vámbejelentéseket
Donald Trump hamarosan bejelenti az Egyesült Államok új vámháborúját, és az amerikai piaczárás utolsó pillanataiban még erre meghúzták a forintot: az euróárfolyam 400,5 fölé szúrt fel.

Az amerikai dollárral szemben is visszagyengült a magyar deviza, 369,24-nél mozog a kurzus.

Óvatosan közelít a 400-hoz a forint
A forint, alig több mint egy órával Donald Trump bejelentései előtt újra erősödget az euróhoz képest: egy 400,3-ig tartó visszakorrigálás után most már újra a 400-as szintet teszteli az árfolyam.

A dollárhoz képest 368,7 környékén oldalazik a kurzus.

Újra gyengül a forint
Bár az euró erősödik a dollárral szemben, a forint mégis elkezdett visszagyengülni. A közös európai devizához képest már 400,2 felett jár az árfolyam, pedig az este elején még a 399-es szintet tesztelte.

Brutális shortolásba kezdtek a dollár ellen, tőkemenekülés jöhet Amerikában
Donald Trump amerikai elnök új vámintézkedései miatt az Invesco egyik vezető alapkezelője további dollárgyengülésre számít, és ennek megfelelően újrapozicionálta portfólióját. A globális befektetők egyre inkább aggódnak az amerikai gazdaság lassulása és az európai fiskális ösztönzők miatt. A tőkekiáramlás felgyorsulására számítanak.

Visszakorrigált a forint
Ahogy fordultak az amerikai tőzsdék, a dollár is enyhén erősödni kezdett: az euróárfolyam a napi csúcsot jelentő 1,0873-as szintről 1,0852-ig jött vissza.

A forint is elkezdett így visszakorrigálni: az euróhoz képest már 399,95-ig jött vissza a kurzus.

A dollárral szemben 368,3-ig mozgott a váltás a korábbi napi 367,4-es csúcspontról.

Elakadt a forint
Az elmúlt órában – a nagy hajrá után – egyelőre nem tudott továbberősödni a forint: az euró egészen a 399,5-ös szintig korrigált vissza.

Erősödik tovább a forint
Ahogy az euró erősödni kezdett a dollárral szemben, úgy követi a forint is: az EURHUF árfolyam már 399,2 alatt jár.

A dollárhoz képest még látványosabb a forint teljesítménye: 367,7-nél jár már az árfolyam,
ami közel 5 egységnyi erősödést jelent napon belül.

Falba ütközött a forint
Egyelőre a piacon nem engedik, hogy a forint a 400-as szinttől nagyon eltávolodjon, 399,8-400 között mozog az euróárfolyam az elmúlt órában.

Maradt 400 alatt a forint
A hirtelen erősödés után egyelőre nem menetel tovább a forint, az euróárfolyam 399,8-400 között mozog most.

A dollárral szemben egészen 369,5-ig ment már le a kurzus. Egyelőre a piacok a dollár pofozásával készülnek a vámok bejelentésére.

400 alá szúrt az árfolyam
A forint délután folytatta az erősödést, és az EURHUF-árfolyam már lement 400 alá. Leginkább a dollár gyengülése ad támaszt a forintnak, ahogy a piacok az esti vámbejelentésekre várnak.

Stabil a forint
A délelőtti erősödés után stabilizálódott a forint árfolyama, az euróval szemben a 400-as szinten.

Trump eddig a magyar gazdaságnak adta az egyik legnagyobb pofont
A Donald Trump amerikai elnök által már hatályba léptetett, az ország járműimportjánál alkalmazott vámok Kanadának és Mexikónak fájnak egyelőre a legjobban, de Európában Magyarország lehet rövid és hosszú távon is az egyik legnagyobb vesztes – derül ki a WiiW (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche), a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének friss elemzéséből.

370 forintnál a dollár
A hazai fizetőeszköz ereje a dollárral szemben is tetten érhető. Az USD/HUF jegyzések a 370-es szintig értek.

400-nál az árfolyam
Megy tovább a forint árfolyama, az euróval szembeni erősödése oda vezetett, hogy a jegyzések elérték a 400-as szintet.

A forint legutóbb múlt csütörtökön volt ilyen szinteken.

401 alatt járt a forint az euróval szemben
A forint euróval szembeni árfolyama rövid időre benézett a 401-es szint alá. Vagyis a hazai fizetőeszköz folytatja felértékelődését.

Felülteljesít a forint
A lengyel zloty ellenében is érezhető erősödésben van a forint, az elmúlt napokban a 96,30-as szintről jöttek le a jegyzések 96 alá.
Nem kizárt, hogy a forint azon piaci várakozásokra teljesít felül, hogy az este érkező amerikai vámbejelentések az előzetesen kommunikáltnál kevésbé lesznek erősek és büntetőjellegűek.

A forint is nagyon stabil
A forint euróval szembeni árfolyama kis lépésekkel, de erősödik tovább. Az euróval szembeni jegyzések a 401-es szint felé közelednek.

A dollár egyelőre inkább erősödik
Az euró-dollár kurzusa az 1,078-as szint közelében is járt ma, ami óvatos dollárerősödésnek felel meg.

Megy tovább a forint
Óvatos erősödéssel folytatódik a forint szerdai napja.

Mindenki Trump mai csapására készül
Donald Trump amerikai elnök átfogó új viszonossági vámok bevezetésére készül szerdán, ami alapjaiban változtathatja meg a globális kereskedelmi szabályokat, áremelkedést okozhat és várhatóan nemzetközi ellenlépéseket von maga után - írja a Reuters hírügynökség. Közben az EU-tól már üzentek: arányosan fognak reagálni az amerikai lépésre.

Erősödik a forint
Mérsékelten erősödik tovább a forint a szerda reggeli kereskedésben, az euróval szembeni jegyzések a 401,50-es szintnél járnak.

Készül a forint az óriási jelentőségű amerikai vámbejelentésekre
Az eddig megjelent értesülések szerint a Trump által tervezett "viszonossági" 20% körüli vám akár több tucatnyi országot is célba vehet, és a holnap hatályba lépő 25%-os általános amerikai autóipari vámra, illetve egyéb vámintézkedésekre rakódik rá.
Egyes országok, iparágak viszonylatában tehát egészen durva vámtételek is kialakulhatnak, amelyre az érintett országok is hasonló lépésekkel válaszolhatnak,
így ez szektorok széles körében akár brutális kereskedelmi változásokat is okozhat, azon keresztül pedig pénz- és tőkepiaci következményeket.
Ekkora jelentőségű bejelentés előtt érthető, hogy a befektetők világszerte inkább kivárnak, és az egyébként fontos makroadatok is csak minimálisan mozgatják meg a piacokat, hiszen a berektetők jelentős része nem akar pozíciókat felvállalni az igazán nagy horderejű amerikai bejelentése előtt.
Ezért látjuk azt napok óta, hogy például a legfontosabb devizaárfolyamban, az euró/dollárban szokatlanul kis mozgások vannak az 1,08-as szint körül, és ez átszűrődik a forint devizapárokba is.

A forint esetén napok óta azt látjuk, hogy a 402-403-as zóna körül hullámzik, azaz a megelőző napok folyamatos forintgyengülése megállt, de érdemi visszaerősödés sincs, amit a pénzváltás során is tapasztalhatunk. Ma reggel 401,5 körül jár a kereskedés a bankközi piacon.

A fentiek eredőjeként a forint a dollárral szemben továbbra is a 370-es szint feletti tartományban mozog. Ez azt jelenti, hogy lényegében egy hete folyamatosan a 372-374-es szűk sáv körül láthatjuk ezt a valutaárfolyamot.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: hatalmas a zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Egész Ukrajnát át akarták játszani Putyinnak: megnevezte az árulókat Kijev
Megindult az eljárás.
Döntöttek az európai nagyhatalmak: tárgyalásokat kell kezdeni Oroszországgal
Egyetlen kiválasztott európai vezető képviseli majd a kontinenst.
Zúgolódik Amerika a tarifák miatt - Úgy néz ki, már Trumpékhoz is eljutott az üzenet
Nyugtatják a kedélyeket az elnök emberei.
Meghökkentő véleményt mondott Donald Trump tarifáiról Európa egyik legerősebb vezetője
"Ez most nagy hiba lenne."
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát i
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.