Több tízmilliárdos összegben indulnak innovációs pályázatok Magyarországon
A mai pályázati bejelentések előzményeként a tárca és a Hivatal január-februárban 25 helyszínen tartott innovációs fórumokat az országban, amelyeken mintegy 2800 szereplővel konzultáltak, a zárórendezvényről mi is részletesen beszámoltunk. Ott már elhangzott, hogy a tárca néhány hetes távon tervezi meghirdetni a 45 milliárd forintos piacvezérelt KFI nevű pályázatot, ma pedig ennek társadalmi egyeztetése meg is jelent a Hivatal oldalán (ld. alább a lényeges információkat). Május 7-ig egy online kérdőív segítségével még egy lehetőséget adnak az érdeklődőknek a véleményezésre, és ezek kiértékelése után várhatóan május 20. körül nyílik majd meg a pályázat. A március eleji prezentáció szerint 50-700 millió forintnyi támogatást nyerhet majd el várhatóan mintegy 160-200 cég, köztük kkv-k és nagyvállalatok, egyetemek és tudásközvetítő szervezetek is.
A ma megnyílt 3 milliárd forintos egyetemi innovációs ökoszisztéma pályázat célja az, hogy az egyes intézményeken belül felmérjék és összegyűjtsék a kutatási kapacitásokat és így egy állami tudásbázis jön létre arra, hogy az egyes helyeken a magánszektor szereplői milyen szolgáltatásokat tudnak igénybe venni például egy laborvizsgálat elvégzéséhez. Várhatóan 10-20 egyetem kap majd a 3 évre szóló finanszírozási forrásokból.
Az idén már eldöntött pályázati eredmények és meghirdetések kapcsán úgy jön ki a fent említett 91,5 milliárdos keretösszeg, hogy a fenti 45+3 milliárdon túl:
- márciusban már 9,8 milliárd forint összegben eredményt hirdettek a régi néven ún. OTKA-pályázatokon, azaz az egyéni kutatói kiválósági pályázatokon. Emellett várhatóan rövidesen megjelenik 4 milliárd forintos keretösszeggel az Új Nemzeti Kiválósági Program (amelynek felügyelete az EMMI-től az ITM-hez került át)
- az intézményeknek szóló tématerületi pályázatok kapcsán Palkovics László ma bejelentette, hogy 14,5 milliárd forintot nyertek el egyetemi-állami kutatóintézetek 4 területen (a legtöbb forrást az egészségügyi célú projektekre osztják el, a második legtöbb forrást a digitalizációs célokra, a harmadik legtöbbet a környezettel és biztonsággal, a negyediket pedig a kultúrával és családdal összefüggő projektek kapják). Emellett a felsőoktatási kutatóközpontok várhatóan júliusig 15 milliárd forintnyi forrást nyernek el (ez egy éves program, tavaly 13 milliárdot osztottak ki így).
Palkovics László egy újságírói kérdésre megerősítette: a kormánynak továbbra is határozott célja, hogy 2020-ig elérje a kutatás-fejlesztési és innovációs ráfordítások GDP-arányos összege az 1,8%-ot, összhangban az EU-s célkitűzésekkel, de ehhez még van tennivaló. Utalt arra, hogy jelenleg az éves-K+F+I ráfordítások egynegyedes-háromnegyedes állami-vállalati arányát egyharmad-kétharmados arányra szeretné megváltoztatni a kormány, azaz növelni szeretné az állami források arányát és így nyilván az éves összegét is.
Ezzel összefüggésben, illetve a 2020-as EU-s cél eléréséhez Palkovics László jelzése szerint a 2020-2021-es magyar állami költségvetésben "komoly összeget" kell fordítani az állami hátterű kutatás-fejlesztés és innováció finanszírozására, de mivel még zajlik a 2020-as költségvetés tervezése, így részleteket nem mondott.
Külön kérdésünkre Birkner Zoltán azt hangsúlyozta: az elődje, Pálinkás József, által is meghatározott célt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap éves forrásainak markáns emelését továbbra is el szeretné érni a Hivatal, de a kérdés természetesen az Innovációs és Technológiai Minisztérium, illetve a Pénzügyminisztérium közötti költségvetési egyeztetéseken dől el.A hazai költségvetési forrású K+F+I ráfordítások növelése irányába mutat ugyanakkor az, hogy Birkner jelzése szerint még az idei év második félévében a fent bemutatott 91,5 milliárd forinton felül (igaz, abból több tízmilliárd nem az Innovációs Alapból jön) néhány tízmilliárd forintos keretösszegben 2-3 további pályázat várható. Utalt arra, hogy egy nyílt innovációt segítő felhívás jelenhet majd meg, amelyben a nagyobb cégek kisebb cégeket bíznak meg különféle innovációs feladatokkal, így tudásbeszállítói láncok alakulhatnak ki. Másrészt a szellemi tulajdonjogok és védjegyek felkarolása is fontos terület, amellyel összefüggésben változik majd a szellemi tulajdonvédelmi intézményrendszer is.
Főbb információk a piacvezérelt KFI felhívás tervezetéről:
- A pályázati felhívási tervezet szerint a 45 milliárd forintos keret úgy oszlik meg, hogy az "A" alprogram esetén 24 milliárd forint, a "B" alprogram esetén 21 milliárd forint a forrás.
- Az "A" alprogram lényege: A vállalkozások önállóan, vagy konzorciumban partnerek bevonásával megvalósított, piaci potenciállal rendelkező, a támogatás megtérülését valószínűsítő KFI projektjeinek támogatása. A vállalkozások KFI projektjeik sikeres megvalósításával új üzleti lehetőségeket alapoznak meg.
- A "B" alprogram lényege: A vállalkozások konzorciumban megvalósított KFI projektjeik támogatása, melyhez konzorciumi tagként bevonhatnak felsőoktatási intézményeket, kutató-tudásközvetítő szervezeteket is. Nagy jelentőségű és összetett kutatás-fejlesztési és innovációs feladatok megoldásának támogatása a szakterület szakmailag kiemelkedő szereplőinek részvételével. A támogatással létrejövő eredmények a gazdaságban és a társadalmi élet egyéb területein hasznosulva, létező, fontos problémák megoldásához járulnak hozzá az erőforrások, ráfordítások ésszerű fókuszálásával, jelentős gazdasági, társadalmi hasznot biztosítva.
- Önállóan támogatható tevékenységként csak kísérleti fejlesztést lehet megjelölni, amelyre vonatkozóan az elszámolható költségek el kell, hogy érjék a projekt elszámolható költségének legalább 50%-át. Önállóan nem támogatható tevékenységek közé számos tevékenység befér: alkalmazott (ipari) kutatás, Eljárási és szervezési innováció, Eszközbeszerzés, A projekt céljához feltétlenül szükséges épület építése, bővítése, átalakítása, korszerűsítése, és a szükséges alap infrastrukturális fejlesztések, Immateriális javak beszerzése, Nyilvánosság biztosításához kapcsolódó tevékenységek (tájékoztatás), Projekt koordinációs tevékenység, Közbeszerzési tevékenység, Piacra jutási tevékenység, Iparjogvédelmi tevékenység.
- Támogatási kérelem az "A" alprogram esetén önállóan és konzorciumi formában, a "B" alprogram esetén kizárólag konzorciumi formában nyújtható be és fontos, hogy a felhívás lehetőséget biztosít meglévő prototípus piaci termékké fejlesztésére is.
- A támogatásban részesülő támogatási kérelmek várható száma 150-170 darab. Támogatási kérelmenként az igényelhető támogatás összege az "A" alprogramban minimum 50 millió Ft önállóan benyújtott támogatási kérelem esetén, illetve minimum 150 millió Ft konzorcium esetén és maximum 500 millió Ft (önállóan benyújtott támogatási kérelem és konzorcium esetén egyaránt). A "B" alprogramban minimum 500 millió Ft és maximum 1.000 millió Ft.
- A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam az "A" alprogram esetén minimum 24 - maximum 36 hónap, a "B" alprogram esetén minimum 36 - maximum 48 hónap.
- A támogatási kérelmet a www.palyazat.gov.hu oldalon keresztül elérhető Pályázati e-ügyintézés felületen történő bejelentkezést követően, on-line pályázati kitöltő programmal kell elkészíteni.
- Egyelőre úgy szerepel a kiírásban, hogy "a támogatási kérelmek (elektronikus) benyújtása a kitöltő program élesítésétől 2019. július........... lehetséges. A támogatói döntés várható időpontja: 2019. III. negyedév."
Címlapkép forrása: MTI Fotó Mónus Márton

Felbolydult a világ, bajban a gazdaság - Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Tovább ütik a forintot a részvénypiaci vérengzés mellett
Durva további hangulatromlás látszik külföldön.
Hatalmas a leolvadás az európai földgázpiacon: február óta majdnem lefeleződött az ár
Egyelőre nem találja az alját.
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni, amiből bőven lehet engedni, hogy utána a másik oldal egy számára kedvez
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi történik az ingatlanpiacon 2025 nyarán? További brutális áremelke
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.