Mi ez a pályázat?
Amint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, illetve Birkner Zoltán NKFIH-elnök közös sajtótájékoztatója alapján beszámoltunk róla, ma megjelent egyhetes társadalmi egyeztetésre egy olyan magyar költségvetésből kiírt 45 milliárd forintos pályázat, amely a "piacvezérelt KFI" névre hallgat és "A", illetve "B" pályázati alprogramban oszlik.Az "A" alprogram 24 milliárd forintos keretösszegű, és ezen belül 50-500 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást lehet kérni önállóan, vagy legfeljebb 3 intézményből álló konzorcium formájában, míg a "B" alprogram 21 milliárdos keretében 500-1000 millió forint támogatást nyerhetnek el a legfeljebb 4 tagból álló konzorciumok.
A Via Credit összefoglalója szerint az "A" alprogramban átlagosan 300 millió forint támogatással lehet számolni egy projektnél és így várhatóan 80 nyertessel lehet kalkulálni. A "B" alprogramban 700 milliós átlagtámogatás várható, ami a várakozások szerint 30 nyertest eredményez.
Mire lehet támogatást igényelni?
Az összefoglaló szerint forráshoz jutni piaci potenciállal rendelkező, üzletileg értelmezhető, megtérülő projektötlettel lehet. A támogató hatóság vizsgálja a fejlesztés újdonságtartalmát és üzleti potenciálját. Minden olyan költség elszámolható, amely a fejlesztéssel kapcsolatosan felmerül, ilyenek lehetnek kimondottan:- Munkabérek és járulékai;
- Anyagköltségek;
- Szolgáltatások költségei;
- Műszaki berendezések vásárlási ára;
A pályázat korlátokat határoz meg, így:
- A teljes költségvetésnek maximum 40 százaléka lehet gép/eszköz vásárlása;
- A teljes költségvetésnek maximum 40 százaléka lehet szolgáltatás;
- A projekt legalább 30 százaléka bérköltség és járulékai kell, hogy legyen;
- A legmagasabb elszámolható munkabér 1.400.000 forint lehet havonta;
A pályázási feltételek meglehetősen összetettek, több feltétel együttes betartásával lehet sikeres pályamunkát benyújtani. Összhangba kell hozni a beszerzendő eszközök, munkabérek és szolgáltatások viszonyát, arányát
- mutat rá a szakértő.Kinek érhető el a pályázat?
Országos lefedettség mellett lehet indulni, azaz ugyanúgy indulhatnak a központi régió-, mint a nyugat- vagy kelet-magyarországi cégek. Meghatározó feltétel, hogy csak profitorientált vállalkozások által beadott projektek támogathatók. Az "A" alprogramban maximum 3 fős konzorciummal lehet pályázni, a "B" alprogramban a konzorcium létrehozása kötelező, és maximum 4 fős lehet. A profitorientált vállalkozásokra nézve számos feltétel teljesítendő:- 2 teljes lezárt éve legyen és a 2018-as év is legyen lezárva (2016-ban vagy korábban alakult cégek pályázhatnak)
- Átlagos statisztikai létszámuk minimum 3 fő legyen.
- Árbevételük magasabb legyen a megvalósítani kívánt projekt összegénél.
- Az igényelt támogatás kevesebb l legyen a saját tőke értékénél.
- Az igényelt támogatás alacsonyabb legyen, mint az EBITDA kétszerese.
- A projektben tervezhető személyi jellegű ráfordítások összege a beszámolóban rögzített értéknek másfélszerese lehet évente.
Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója szerint a felhívás egyértelműen a jobb pénzügyi paraméterekkel rendelkező vállalkozásokat szólítja meg.
A céginformációs adatbázisból végzett kutatásunk alapján a potenciális pályázó vállalkozások száma 8-10 ezer közé tehető, de természetesen ennek csak egy kisebb része fog a pályázaton elindulni. Referenciaként a népszerű GINOP-2.1.1.-es pályázatra 1.100 darab kérelem érkezett be 364 milliárd forint értében. A GINOP-2.1.7-re 2.688 darab pályázat 169 milliárd forint értékben. A kizárólag Budapest és Pest megyében elérhető 2018-as KFI pályázati körre pedig 212 darab pályázó jelentkezett 59 milliárd forint értékben. A korábbi évek tapasztalata alapján a konvergencia régióban működő vállalkozások fognak dominálni
- mutatott rá.Mekkora a támogatási intenzitás?
Az elérhető támogatási intenzitás a "szokásosnak" tekinthető. A felhívás megkülönbözteti a mikro-, kis-közép-és nagyvállalkozásokat. Minél nagyobb méretű a vállalkozás, annál kisebb támogatásra jogosult.A Via Credit becslése alapján egy mikro- és kisvállalkozás által elnyerhető támogatás elérheti akár a 65-70 százalékos intenzitást. A középvállalkozások esetében 55-60 százalék, míg a nagyvállalatok számára 50 százalék érhető el.
Melyek a kötelező vállalások?
A pályázati nyerteseknek három fő vállalást szükséges tenni:- A projekt hatására létrehozzák a piacra vihető terméket / technológiát / szolgáltatást.
- A projekt befejezését követő három évben összesen a támogatás 30 százalékát elérő árbevétel keletkezik a létrejött termék / technológia / szolgáltatás értékesítéséből;
- A projekt befejezését követő évben a K+F ráfordítások összege meghaladja a 2018-as bázis értéket, ha nem volt korábban K+F-fel kapcsolatos projekt, akkor a támogatás 25 százalékát.
Papadimitropulosz Alex úgy látja, hogy a K+F ráfordítások vállalás teljesítése kihívás elé állítja a pályázókat. A teljesítéshez a kiíró elvárja, hogy akár önerőből is, de egy kisebb projektet valósítson meg a lezárást követően. Erre vonatkozó megkötés nincsen, tehát akár az elnyert fejlesztés folytatása is lehet. Emellett három év áll rendelkezésre, hogy legalább a kapott támogatás 30 százaléka összegéig a fejlesztett tevékenységből piaci eladásokat lehessen végezni. A kiíró felhívja a figyelmet, hogy csak a piaci eladás fogadható el, így a cégcsoporton belüli eladással nincs lehetőség a vállalás teljesítésére.