
A Pesticide Action Network (PAN) Europe által szerdán közzétett tanulmány szerint egyes palackokban a trifluorecetsavak (TFA) szintje százszor magasabb volt, mint ami átlagosan mérhető az ivóvízben. A kutatás kifejezetten sürgeti az ezért felelős növényvédő szerek forgalomból való mielőbbi kivonását, mivel azok végterméke soha nem bomlik le az emberi szervezetben.
A bortermelés az európai mezőgazdaság egyik legnagyobb növényvédőszer-felhasználója, különösen a gombaölő szerek tekintetében, mivel a szőlő az egyik legérzékenyebb az ilyen jellegű betegségekre. A permetezések gyakori szükségessége miatt, a borászok ültetvényei könnyen az ilyenfajta vegyi anyagok gócpontjává válhatnak.
A kutatók megállapították, hogy míg az 1988 előtt szüretelt borokban a TFA teljesen kimutathatatlan volt, a szennyezettségi szint azóta folyamatosan emelkedett. Az utolsó három évjárat palackjaiban egyes esetekben ez elérte a 320 mikrogramm/litert is, ami több mint 3000-szerese az EU talajvízre vonatkozó határértéknek.
A tanulmány 49 bort elemzett, köztük hagyományos és biotermékeket is. Bár a bioborokban általában alacsonyabb volt a TFA-koncentráció, egyik sem volt mentes a szennyeződéstől. Az osztrák borok különösen magas szinteket mutattak, bár a vizsgálat hangsúlyozza, hogy a probléma az egész kontinensen jelen van.
Nem maradt szennyezetlen bor. Még a biogazdálkodás sem nyújt teljes védelmet, mert a TFA ma már mindenütt jelen van a környezetben.
- figyelmeztet Michael Müller, a Freiburgi Egyetem gyógyszerészeti és gyógyszerkémiai professzora, aki szerint ezek a szerek helyettesíthetőek lennének. Egyáltalán nem igaz, hogy nélkülözhetetlenek.
Kiterjedt szennyezés
A TFA valójában a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil (PFAS) permetezőszerek nem lebomló végterméke. Míg magának a permetnek eddig is elismerték az egészségre gyakorolt káros hatását, addig a TFA-t eddig viszonylag ártalmatlannak tartották.
A konszenzusváltást egy 2021-es ipari tanulmány hozta, ami összefüggést talált a nyúlmagzatok súlyos fejlődési rendellenességei és az anyagnak való kitettség közt, így a szabályozók átsorolták a TFA-t a "reprodukcióra mérgező" szerek közé.
Míg a hosszú láncú PFAS-vegyületek rákkeltő és májkárosító hatásait régóta ismerik, a TFA-t a szabályozók és a gyártók nemrégiben még viszonylag ártalmatlannak tartották. Ez a nézet most megkérdőjeleződik. Egy 2021-es, az EU REACH vegyianyag-szabályozása keretében készült, ipar által finanszírozott tanulmány összefüggést talált a TFA-expozíció és a nyúlmagzatok súlyos fejlődési rendellenességei között, ami
arra késztette a szabályozókat, hogy a TFA-t "reprodukcióra mérgezőként" sorolják be.
A jelentést politikailag is fontos időszakban tették közzé, hiszen május közepén az EU-tagállamok arról szavaznak, hogy betiltsák-e a flutolanilt, amely egy komoly TFA végterméket hagyó permetként azonosított szer.
Ausztrián kívül a jelentésben Belgium, Luxemburg, Horvát-, Francia-, Német-, Görög-, Olasz-, Spanyol- és Magyarország borait vizsgálták. A vizsgálatban közreműködő magyar vegyianyag-szakértő, Simon Gergely az MTVSZ-nek elmondta, hogy
az elmúlt 10–15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség, a kibocsátás megfékezésére.
Szerinte bár Magyarországon csak két mintát vettek, a vizsgálatok tapasztalatai alapján minden bizonnyal az ország más borai is hasonló szennyezettséget mutattak volna.
Kereskedelmi kilátások
Mindez egy olyan időszakban, ahol az Európai Unió egyébként is azon dolgozik, hogy megmentse a kontinens borászatait. Az éghajlatváltozások és a fogyasztói szokások átalakulásán túl, továbbra is fenyeget az USA kiszámíthatatlan vámpolitikája, miközben az EU egyes tagállamai annyit termelnek, amit még az amerikai piacok sem tudnak felvásárolna.
A főként francia, olasz és spanyol borászokra jellemző túltermelést, az alkoholmentes borokra vonatkozó címkézési szabályozások, és az állami hatáskörbe átadott termőterületszabályozási megoldásokkal próbálják ellensúlyozni.

Az említett országok 2022-ben 134 millió hektolitert állítottak előtt, ami illeszkedik az azt megelőző évek 15-20 millió hektós ingadozásához. Az Eurostat számai szerint a három évvel ezelőtti,
72 millió hektós borexport 44%-a Európán kívülre ment, ezen belül is, az igazi profitot jelentő prémium borok legnagyobb része az USA-ban került eladásra.
Különösen rossz marketing ez az iparágnak, mivel az amerikai vámterhek miatt, egyre inkább Kelet-Európa és az unión kívül eső harmadik országok felé fordíthatják a borokat, ahol a megszokottnál szerényebb vásárlóerővel találkoznak, még akkor is, ha valóban az élményipar irányába akarják elmozdítani a kontinens borfogyasztási kultúráját.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Így hat a magyar gazdaságra, ha itt maradnak a vámok
Grafikonokon a kereskedelmi háború.
Oroszország megtorlást indított, nagyon súlyos támadás érte Ukrajnát - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nagyon bedurrant az amerikai fegyvergyártás: egy gyárból kipumpálnák az orosz lőszergyártás egyötödét
Az amerikai lőszergyártás felét fogja adni egyetlen komplexum.
Nem áprilisi tréfa: kettészakad az ország – Változatos arcát mutatja az időjárás a hét utolsó napjaiban
Folytatódik a záporos, zivataros idő, de nagy hőmérsékleti különbségek lehetnek.
Záporoznak a fontos gyorsjelentések - Mutatjuk, hogy reagálnak a tőzsdék
Mínuszban az irányadó indexek.
Milliárdos atombiznisz: lemaradtak a franciák, zöld utat kapott a dél-koreai gigaprojekt
A versenyhivatal döntött.
Videó: megpróbálták cselesen eldugni a páncélosaikat az oroszok - Rosszul sült el
Ezt a teknőstankot valószínűleg nem védte meg az extra páncélzat.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.