Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Uniós források

Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet

Portfolio
Donald Trump amerikai elnök hamarosan új jelzőt aggathat az Európából importált borokra, miután egy új kutatás szerint azok széles körben szennyezettek olyan vegyi anyagokkal, amik 40 évvel ezelőtt még nem is léteztek. A mesterségesen előállított permetanyagok mennyisége még nagyobbat ugrott az előző 15 évben és gyakorlatilag már nem kapható olyan bor, ami mentes lenne az úgynevezett "örök vegyületektől."

A Pesticide Action Network (PAN) Europe által szerdán közzétett tanulmány szerint egyes palackokban a trifluorecetsavak (TFA) szintje százszor magasabb volt, mint ami átlagosan mérhető az ivóvízben. A kutatás kifejezetten sürgeti az ezért felelős növényvédő szerek forgalomból való mielőbbi kivonását, mivel azok végterméke soha nem bomlik le az emberi szervezetben.

A bortermelés az európai mezőgazdaság egyik legnagyobb növényvédőszer-felhasználója, különösen a gombaölő szerek tekintetében, mivel a szőlő az egyik legérzékenyebb az ilyen jellegű betegségekre. A permetezések gyakori szükségessége miatt, a borászok ültetvényei könnyen az ilyenfajta vegyi anyagok gócpontjává válhatnak.

A kutatók megállapították, hogy míg az 1988 előtt szüretelt borokban a TFA teljesen kimutathatatlan volt, a szennyezettségi szint azóta folyamatosan emelkedett. Az utolsó három évjárat palackjaiban egyes esetekben ez elérte a 320 mikrogramm/litert is, ami több mint 3000-szerese az EU talajvízre vonatkozó határértéknek.

A tanulmány 49 bort elemzett, köztük hagyományos és biotermékeket is. Bár a bioborokban általában alacsonyabb volt a TFA-koncentráció, egyik sem volt mentes a szennyeződéstől. Az osztrák borok különösen magas szinteket mutattak, bár a vizsgálat hangsúlyozza, hogy a probléma az egész kontinensen jelen van.

Nem maradt szennyezetlen bor. Még a biogazdálkodás sem nyújt teljes védelmet, mert a TFA ma már mindenütt jelen van a környezetben.

- figyelmeztet Michael Müller, a Freiburgi Egyetem gyógyszerészeti és gyógyszerkémiai professzora, aki szerint ezek a szerek helyettesíthetőek lennének. Egyáltalán nem igaz, hogy nélkülözhetetlenek.

Kiterjedt szennyezés

A TFA valójában a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil (PFAS) permetezőszerek nem lebomló végterméke. Míg magának a permetnek eddig is elismerték az egészségre gyakorolt káros hatását, addig a TFA-t eddig viszonylag ártalmatlannak tartották.

A konszenzusváltást egy 2021-es ipari tanulmány hozta, ami összefüggést talált a nyúlmagzatok súlyos fejlődési rendellenességei és az anyagnak való kitettség közt, így a szabályozók átsorolták a TFA-t a "reprodukcióra mérgező" szerek közé.

Míg a hosszú láncú PFAS-vegyületek rákkeltő és májkárosító hatásait régóta ismerik, a TFA-t a szabályozók és a gyártók nemrégiben még viszonylag ártalmatlannak tartották. Ez a nézet most megkérdőjeleződik. Egy 2021-es, az EU REACH vegyianyag-szabályozása keretében készült, ipar által finanszírozott tanulmány összefüggést talált a TFA-expozíció és a nyúlmagzatok súlyos fejlődési rendellenességei között, ami

arra késztette a szabályozókat, hogy a TFA-t "reprodukcióra mérgezőként" sorolják be.

A jelentést politikailag is fontos időszakban tették közzé, hiszen május közepén az EU-tagállamok arról szavaznak, hogy betiltsák-e a flutolanilt, amely egy komoly TFA végterméket hagyó permetként azonosított szer.

Ausztrián kívül a jelentésben Belgium, Luxemburg, Horvát-, Francia-, Német-, Görög-, Olasz-, Spanyol- és Magyarország borait vizsgálták. A vizsgálatban közreműködő magyar vegyianyag-szakértő, Simon Gergely az MTVSZ-nek elmondta, hogy

az elmúlt 10–15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség, a kibocsátás megfékezésére.

Szerinte bár Magyarországon csak két mintát vettek, a vizsgálatok tapasztalatai alapján minden bizonnyal az ország más borai is hasonló szennyezettséget mutattak volna.

Kereskedelmi kilátások

Mindez egy olyan időszakban, ahol az Európai Unió egyébként is azon dolgozik, hogy megmentse a kontinens borászatait. Az éghajlatváltozások és a fogyasztói szokások átalakulásán túl, továbbra is fenyeget az USA kiszámíthatatlan vámpolitikája, miközben az EU egyes tagállamai annyit termelnek, amit még az amerikai piacok sem tudnak felvásárolna.

A főként francia, olasz és spanyol borászokra jellemző túltermelést, az alkoholmentes borokra vonatkozó címkézési szabályozások, és az állami hatáskörbe átadott termőterületszabályozási megoldásokkal próbálják ellensúlyozni.

Az említett országok 2022-ben 134 millió hektolitert állítottak előtt, ami illeszkedik az azt megelőző évek 15-20 millió hektós ingadozásához. Az Eurostat számai szerint a három évvel ezelőtti,

72 millió hektós borexport 44%-a Európán kívülre ment, ezen belül is, az igazi profitot jelentő prémium borok legnagyobb része az USA-ban került eladásra.

Különösen rossz marketing ez az iparágnak, mivel az amerikai vámterhek miatt, egyre inkább Kelet-Európa és az unión kívül eső harmadik országok felé fordíthatják a borokat, ahol a megszokottnál szerényebb vásárlóerővel találkoznak, még akkor is, ha valóban az élményipar irányába akarják elmozdítani a kontinens borfogyasztási kultúráját. 

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet