Az 5 mm-nél kisebb mikroműanyagok gyakorlatilag mindenütt megtalálhatóak a Földön, a folyóktól és a tavaktól kezdve a talajokon át egészen az elfogyasztott ételekig és az ivóvízig. A szervezetünkbe jutó plasztikdarabkák a szívben, vérben, izomrostokban és az anyatejben is képesek felhalmozódni, és egyre több jel mutat arra, hogy ezáltal bizonyos betegségek kockázata is nőhet. De vajon melyek azok az élelmiszerek, amelyekben különösen magas koncentrációban mutatták ki a mikroműanyagokat? És létezik-e olyan alternatíva, amellyel egy tudatos vásárló csökkenteni tudja a mikroműanyagok bevitelét? Erről beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában Szabó Istvánnal, a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet egyetemi docensével.
A kormány új, szigorúbb szankciókkal lép fel a környezetszennyezőkkel szemben: emelkednek a környezetvédelmi bírságok, megjelenik a helyszíni büntetés és a legsúlyosabb szabályszegők nyilvánosságra kerülnek - közölte az Energiaügyi Minisztérium.
A Mol a gárdonyi olajszennyezés terjedését egy L alakú izolációs fal kiépítésével állítaná meg, amely egyes szakaszain 27 méter mélyre is lehúzódna - mondta az Indexnek Kozma Szabolcs, a Mol Magyarország logisztikai vezetője.
Az emberi szervezetben található mikroműanyag-szennyezés mértéke aggasztó növekedést mutat az elmúlt évtizedekben - derül ki egy friss tanulmányból. A kutatók az emberi agy, máj és vese szöveteiben vizsgálták a mikro- és nanoplasztikumok jelenlétét, és az eredmények alapján exponenciális növekedést tapasztaltak az elmúlt 50 év során - közölte a The Guardian.
Az Európai Bizottság kedden közzétett jelentése szerint az Európai Unió felszíni vizeinek többsége vegyi anyagokkal szennyezett - írja a Reuters.
A pilisi polgármester feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, közérdekű üzem működésének megzavarása miatt a településen történt ivóvízszennyezés ügyében.
Amerikai kutatók összefüggést tártak fel a perfluor- és polifluor-alkil tartalmú anyagok (PFAS) ivóvízben való jelenléte és bizonyos ráktípusok kockázata között. A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) kutatóinak új tanulmánya szerint a PFAS-anyagokkal szennyezett ivóvízzel rendelkező közösségekben akár 33%-kal is magasabb lehet egyes daganatos megbetegedések előfordulása - írta meg a SciTechDaily.
Korábbi kutatások már rávilágítottak, hogy az ételekben és akár a csapvízben is megtalálható mikroműanyagok már sok emberi szervben is kimutathatóak és számos egészségügyi kockázatot tulajdonítanak nekik. Egy idén publikált, egereken végzett kutatás pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a részecskék akár az erek elzáródásához is vezethetnek az agyban - közölte a Newsweek.
Gárdony zártkerti részén tavaly ősszel elrepedt egy olajvezeték, melynek következtében 487 köbméter gázolaj kerülhetett a talajba. A gárdonyi önkormányzat részletes lakossági tájékoztatójában azt írja, a káresemény lokális, egy kis területre koncentrálódik. A sérült vezeték környezetében a Környezetvédelmi Hatóság által előírt mintavételi helyeken túl további negyven helyen vettek vízmintát a környékbeli kutakból, ezek közül egy sem mutatott a repedéssel összefüggő szennyeződést. Decemberben további szúrópróba-szerű méréseket végeztek, egyik ilyen mintavétel sem mutatott egészségügyi határérték feletti eredményeket.
A Graphisoft Park közigazgatási pert indított a kármentesítés határidejét eltörlő 2024. december 20-án kelt határozat ellen.
Az olajcég szerint az elmúlt napokban több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban a gárdonyi zártkertben történt olajszivárgás kapcsán. A közlemény értelmében a Mol észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást 2024 szeptemberében, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba a káresemény helyszínén. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.
Az Európai Bizottság a közeljövőben javaslatot tervez tenni az úgynevezett "örökké tartó vegyi anyagok" (PFAS-ok) használatának betiltására a fogyasztási cikkekben. A tervezett intézkedés alól kivételt képeznne az alapvető ipari felhasználás. A javaslat célja, hogy csökkentse ezen környezetre és egészségre káros anyagok elterjedését, miközben figyelembe veszi az ipar egyes szektorainak igényeit is - közölte az ESM kiskereskedelmi szakportál.
A legújabb kutatások szerint az ivóvízben található mikroplastikák túlnyomó többsége rendkívül apró, így könnyebben juthatnak át az emberi bélrendszeren a vérbe és a szervekbe. A tudósok szerint a mikroműanyagok kis mérete miatt sürgetik az Európai Uniót, hogy frissítse az ivóvízben való mérésükre vonatkozó előírásokat, hogy azok magukban foglalják ezeket az apróbb részecskéket is.
A 3M több évtizeden át azt állította, hogy tűzoltóhabjai környezetbarátok és lebomlanak, miközben tisztában volt azzal, hogy ezek mérgező PFAS-vegyületeket tartalmaznak. Ezek az anyagok, amelyeket „örök vegyszereknek” is neveznek, világszerte súlyos szennyezést okoztak talajban, vizekben és élő szervezetekben.
Továbbra is szivárog a fűtőolaj a Fekete-tengeren, kritikus a helyzet a krasznodari területen található Taman kikötőjénél, és a Krím-félszigeten is – írja több ukrán és orosz forrás is.
A Perrier, a világhírű francia ásványvízmárka komoly kihívásokkal néz szembe, miután a francia egészségügyi hatóságok aggasztó jelentést tettek közzé a cég vergèze-i üzeméről. A jelentés súlyos egészségügyi kockázatokra hívja fel a figyelmet, ami akár a termelés leállításához is vezethet - számolt be a Retail Detail.
Április 2-án érkeznek, ha minden igaz.
Súlyos hatásai lehetnek a ragadós száj- és körömfájásnak.
Nem korlátozhatják 150 ezer forintnál alacsonyabb összegben a készpénzfelvételt sem.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.