Az EU gázszerződéssel hízeleg Trumpnak, de homlokegyenest másra készül titokban
Uniós források

Az EU gázszerződéssel hízeleg Trumpnak, de homlokegyenest másra készül titokban

Portfolio
Az Európai Unió energiaügyi biztosa, Dan Jørgensen szerint az EU kész többet vásárolni az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgázból (LNG), részben válaszul Donald Trump elnök friss vámintézkedéseire - nyilatkozta az uniós vezető a Financial Timesnak.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Bár Trump ideiglenesen enyhítette a szerdán életbe lépett tarifákat, korábban azt követelte, hogy

az EU 350 milliárd dollár értékben vásároljon amerikai energiát a kereskedelmi egyensúly helyreállítása érdekében.

Jørgensen jelezte, hogy a vásárlások csak akkor bővülhetnek, ha azok illeszkednek az unió zöld átállási céljaihoz.

A bizottság 2025-re minden korábbinál nagyobb, 89 gigawatt új megújulóenergia-kapacitással számol, ebből 70 GW napenergia és 19 GW szélenergia. Mindez a globális gazdasági bizonytalanság, a hosszú engedélyezési idők és a gyenge hálózati infrastruktúra ellenére valósulhat meg.

Jørgensen szerint a megújulók kulcsfontosságúak az energiaárak csökkentésében és az orosz fosszilis importtól való függetlenedésben.

A biztos hangsúlyozta, hogy Európa több pénzt költött orosz fosszilis energiára 2022 óta, mint amennyit Ukrajnának segélyként nyújtott. Ennek fényében a zöld fordulat megerősítése gazdasági és geopolitikai szempontból is elkerülhetetlen. A hosszadalmas engedélyezési eljárások rövidítését tervezi a bizottság: a jelenlegi 5–7 éves átfutási időt 6 hónapra csökkentenék, még ha ez természetvédelmi irányelvek újratárgyalását is igényli.

A megújulóipar azonban nyomás alatt van: az Ørsted vezetője szerint az európai szélenergiaágazat költségek és ellátási problémák miatt lefelé tartó spirálba kerülhet. A WindEurope 34 százalékos bővülést vár 2025-re, de a tavalyi teljesítmény elmaradt a várakozásoktól. A SolarPower Europe pedig arra figyelmeztetett, hogy

a napenergia-ágazat növekedése 2023 és 2024 között drámaian, 53 százalékról 4 százalékra esett vissza.

Trump tarifái több európai vállalat amerikai projektjeit is hátrányosan érintik, különösen az alumínium- és acélvámok révén. Bár az EU napenergiaexportja az USA felé csekély, egyes kulcskomponensek kivitele sérülhet. Jørgensen szerint ugyanakkor a globális válsághelyzet miatt Európa vonzóbbá válhat a vállalatok számára kiszámíthatósága révén – de ehhez a zöld átállás adminisztratív akadályainak lebontására is szükség lesz.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Kiszámoló

A vámháború folytatódik

Nagyon szerettem volna írni vasárnap egy \"Ez történt a héten\" cikket, mert megint rengeteg minden történt, olyan kaliberű dolgok, amiről szót kell ejteni. A legfontosabb hír továbbra is, hogy

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet