Orbán Viktor Brüsszelben, Szófiában és Bukarestben tárgyal a héten

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Brüsszelbe utazik, ahol az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok csúcstalálkozóját tartják, csütörtökön pedig az Európai Tanács ülésén vesz részt - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A brüsszeli Magyar Ház titkai: 200 éves palotából diplomáciai csomópont

A brüsszeli Magyar Ház titkai: 200 éves palotából diplomáciai csomópont

“A projektmenedzser maga a kapcsolat, ami lehetővé teszi, hogy különböző helyről érkező és különböző tudással rendelkező emberek közösen tudjanak működni” – mondta a Portfolio-nak Sághi Attila, aki az elmúlt években olyan kulturális beruházásokat irányított, mint a Liget Budapest Projekt, a Magyar Állami Operaház teljes körű felújítása és a Loi 9. - Magyarország Ház Brüsszelben. Az építész-projektmenedzsert a szakmai irányítás elemeiről, kihívásairól és az érdekelt felek igényeinek összehangolásáról kérdeztünk.

Ságvári Pált választották az európai vízügyi szabályozó szervezet elnökhelyettesévé

Ságvári Pált választották az európai vízügyi szabályozó szervezet elnökhelyettesévé

A milánói székhelyű Európai Víziközmű Szabályozók Szervezete (WAREG) decemberi brüsszeli közgyűlésén elnökhelyettesévé választotta Ságvári Pált, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettesét, akinek mandátuma két évre szól – jelezte közleményében a MEKH.

Gond van az újabb orosz szankciós csomaggal

Gond van az újabb orosz szankciós csomaggal

Az Európai Unió tagállamainak képviselői pénteken nem jutottak egyezségre az Oroszország elleni 15. szankciócsomag ügyében. A tárgyalások során különösen a Csehországot érintő, főként Szlovákián át érkező, orosz olajalapú termékek importjának meghosszabbítása okozott nézeteltéréseket.

Macron politikai oroszrulettje: Franciaország káoszba zuhan, Brüsszel aggódva figyel

Macron politikai oroszrulettje: Franciaország káoszba zuhan, Brüsszel aggódva figyel

Oroszország politikai beavatkozását sejtő összeesküvés-elméletek, Emmanuel Macron várható bukását előrevetítő helyzetértékelések, az olasz válságdemokrácia franciaországi meghonosodásának vizionálása – nagyon érdekes, mennyire sokféle értelmezése van Brüsszelben a mostani párizsi politikai drámának. Az uniós tisztviselők egy része szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke most gyorsan átverheti a francia diplomácia által eddig akadályozott uniós ügyeket, például a Mercosur-kereskedelmi megállapodást. Egy meggyengült Franciaország azonban hosszabb távon az egész uniós döntéshozatalt boríthatja, főleg az olyan fontos ügyekben, mint a tőkepiaci unió bevezetése, vagy a gazdaságbiztonsági protekcionista lépések átvitele. Helyzetjelentés Michel Barnier kormányának megbuktatása utáni helyzetről a brüsszeli buborék első sokkja után.

Fontos magyar ügyekről tárgyalt Brüsszelben David Pressman

Fontos magyar ügyekről tárgyalt Brüsszelben David Pressman

David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete december 3-4-én Brüsszelbe utazott, hogy az Európai Bizottság újonnan kinevezett tagjaival és más, magas rangú tisztviselőkkel találkozzon, akikkel a transzatlanti kapcsolatokat érintő számos központi kérdésről tárgyalt – jelentette be csütörtökön a nagykövetség.

Hiába a belpolitikai válságok, német–francia dominancia marad Brüsszelben

Hiába a belpolitikai válságok, német–francia dominancia marad Brüsszelben

A második Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság új kabinetfőnöki pozícióinak elosztása nem minden országnak kedvezett. Német és francia tisztviselők dominálnak úgy is a brüsszeli végrehajtó testületnél, hogy mind a két országban belpolitikai válság van, míg Olaszország és Spanyolország alulreprezentáltak maradtak.  

A magyar kormány kiküldte Brüsszelbe az Erasmus-törvényt

A magyar kormány kiküldte Brüsszelbe az Erasmus-törvényt

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény módosítása elegendő-e az uniós korlátozó intézkedések feloldásához – közölte Piotr Serafin, az Európai Bizottság költségvetési, csalás elleni és közigazgatási biztosa miután találkozott Bóka János uniós ügyekért felelős miniszterrel. Az összeférhetetlenségi szabályok módosítása a feltétele, hogy a magyar egyetemek visszatérhessenek az Erasmus-programba.

Így küzdenek a magyar önkormányzatok az uniós forrásokért

Így küzdenek a magyar önkormányzatok az uniós forrásokért

Amikor a hazai szereplők uniós érdekérvényesítő tevékenységéről esik szó, leggyakrabban a kormány uniós érdekérvényesítésére gondolunk. Természetesen a legtöbb kérdésben a kormány tud a leghatékonyabban fellépni a hazai érdekek érvényesítésében, hiszen rendelkezésére állnak azok az eszközök (szakembergárda, nemzetközi kapcsolati háló), amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a magyar érdekek becsatornázódjanak az uniós döntéshozatalba. Ugyanakkor – különösen az utóbbi néhány évtizedben – számos más szereplő (civil, üzleti, multinacionális szervezet, települési és területi önkormányzat) jelent meg közvetlenül a nemzetközi térben. Nemzetközi kapcsolatrendszereik révén az önkormányzatok világszerte kiterjesztik mozgásterüket, tanulnak egymástól, átveszik egymás jó gyakorlatait, közpolitikai modelleket cserélnek. Ráadásul a nemzeti szint alatti szereplők érdekrendszere és értékválasztása nem feltétlenül esik egybe a kormányéval, mint ahogy azt láthattuk Budapest Ukrajnával kapcsolatos városdiplomáciai tevékenysége vagy a Szabad Városok Szövetségének a városok által közvetlenül elérhető uniós források növeléséért folytatott fellépése kapcsán.

Forrnak az indulatok Brüsszelben, azonnal berendelték a külügyi főképviselőt

Forrnak az indulatok Brüsszelben, azonnal berendelték a külügyi főképviselőt

Egy kiszivárgott terv szerint az Európai Külügyi Szolgálat (EEAS) afrikai, ázsiai és dél-amerikai delegációinak csökkentése körüli hírek feszültséget keltettek Brüsszelben. A frissen kinevezett külügyi főképviselőt, Kaja Kallast már hivatalos belépése előtt számon kérnék az Európai Parlament képviselői.

Soha nem történt még olyan Belgiumban, mint idén

Az idei év a legcsapadékosabb év volt Belgiumban a mérések kezdete óta, szerda reggel pedig megdőlt a korábbi, 2001-es csapadékrekord - jelentette a belga Királyi Meteorológiai Intézet (RMI) szerdán.

A kormány az uniós jogi atombomba árnyékában megoldaná az Erasmus-vitát

A kormány az uniós jogi atombomba árnyékában megoldaná az Erasmus-vitát

Tovább húzódik a magyar kormány és az Európai Unió közötti vita a közérdekű vagyonkezelő alapítványok átláthatóságáról és a felfüggesztett uniós források feloldásáról. Miközben Brüsszel a korábban elvárt szigorúbb szabályok betartását hiányolja, a magyar fél optimista a legutóbbi törvénymódosításokkal kapcsolatban. Az idő szorít, de a magyar kormány végre megfelelő önértékeléssel kiküldi a törvényt, hogy az Erasmus- és Horizont-programokba visszakerüljenek a magyar modellváltott egyetemek és intézmények. Kedden ráadásul a hetes cikk szerinti eljárást is leporolták német kezdeményezésre az EU Tanácsban.

Brüsszel bíróság elé állítja a magyar kormányt a vitatott jogszabály miatt

Brüsszel bíróság elé állítja a magyar kormányt a vitatott jogszabály miatt

Magyarország kedden az Európai Bíróság elé áll a 2021-ben elfogadott, itthon és külföldön is sokat támadott gyermekvédelmi törvény miatt, amelyet LMBTQ+-ellenes szabályozásként bírált az Európai Bizottság és több tagállam is. A Brüsszel és a 16 EU-tagországgal szembeni perben a jogállamiság és az uniós alapértékek kérdését került középpontba, így jelentős politikai és jogi következményekkel járhat. Magyarország rengeteg uniós forrásának blokkolása is kockára kerül.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Akkora stratégiai vereséget szenvedhet hamarosan Ukrajna, hogy ezt még a háború után is érezni fogják
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.