Az Európai Unió határozott választ ígér az Egyesült Államok által bevezetett acélvámokra. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kemény szavakkal bírálta Washington döntését, és ellenintézkedéseket helyezett kilátásba.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök pénteken ismét egyértelműen elutasította az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktumát, sőt kijelentette, hogy Lengyelország nem fogja végrehajtani a jogszabályt – számolt be az Euronews. A bejelentés különösen jelentős, mivel Tusk mindezt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett állva közölte, aki a reform egyik fő kezdeményezője.
Az Európai Bizottság pénteken nyilvános konzultációt indított az állami támogatásokra vonatkozó végrehajtási rendelet és annak legjobb gyakorlatainak gyűjteményének módosításáról. Az új szabályok célja, hogy a nyilvánosság számára lehetőséget biztosítsanak bizonyos állami támogatási döntések környezetvédelmi jogi felülvizsgálatának kezdeményezésére – közölte pénteken az uniós végrehajtó testület.
Az Európai Parlament csatlakozna az Európai Bizottság által indított perhez Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt – értesült a Népszava. A végső döntés február végéig születhet meg, miközben egyre több tagállam is csatlakozhat az ügyhöz.
Az illegális bevándorlók kitoloncolások felgyorsítására az Európai Bizottság új jogszabályt készít elő, amelynek egyik kulcseleme a „visszatérési központok” létrehozása az Európai Unión kívül – írja az Euronews. A migrációs paktumban már szerepelt, hogy Európán kívüli országokkal köt megállapodásokat Brüsszel, ahol egyrészt a menedékkérelmi eljárásokat lefolytatják, másrészt ahova vissza küldik a kiutasított személyeket. Magyarország viszont nem akarja alkalmazni az új, sokkal szigorúbb eljárásokat. Eközben emberi jogi szervezetek súlyos aggályokat fogalmaztak meg.
Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be Oroszország külföldi hírszerzésének információiról. A felvázolt tervek szerint hamarosan olyan dokumentumokat fognak nyilvánosságra hozni az ukrán elnök és stábja ellen, amely miatt távozniuk kell a hatalomból.
Kiürítették az Európai Unió tisztviselőinek irodáit a brüsszeli Rue de la Loi-n egy feltételezett bombafenyegetés miatt pénteken rövid időre. Az eset végül vaklármának bizonyult, de a belga rendőrség megerősítette az épületek védelmét. Egyelőre nem tudni, ki áll a bombariadó mögött és mennyire jelent valós fenyegetést az akció.
Erős kihatással lesz Magyarország döntésére az Oroszországgal szembeni szankciókról szóló következő, márciusi szavazásnál, hogy az Európai Bizottság be tudja-e tartani a napokban tett ígéreteit – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Madridban.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Brüsszelben tárgyalást folytat Mark Rutte NATO-főtikárral – erősítette meg az MTI-nek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Magyarország megtagadta beleegyezését az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítása . A döntést hétfőre halasztották, ami növeli a nyomást Brüsszelben a gyors megoldás megtalálására - számolt be a HVG.
Rendkívüli uniós csúcstalálkozó összehívása sem kizárt az Oroszország elleni szankciók január 31-én esedékes lejáratának meghosszabbítása ügyében - így vélekednek Brüsszelben. Uniós diplomaták úgy gondolják, hogy meg kell győzni a magyar kormányt arról, hogy támogassa a szankciók meghosszabbítását, ugyanis az elmúlt napokban a magyar kormányfő több erőteljes üzenetet is küldött a szankciós politikát illetően. Közben Donald Trump frissen kinevezett amerikai elnök sem tétlenkedik, súlyos lépésekkel fenyegeti az oroszokat.
Az EU pénzügyminiszterei Brüsszelben, Trump beiktatása alatt tanácskoznak az Egyesült Államokkal való jövőbeli gazdasági és politikai kapcsolatok alakulásáról. A fő kérdés, hogyan csökkentsék a blokk függőségét Washingtonnal szemben, miközben erősítik a transzatlanti együttműködést.
Donald Trump hivatalos beiktatása és második elnöki ciklusa kezdetével Európa bizonytalanul várja, hogyan alakulnak a transzatlanti viszony. Az első napokban várható döntések és intézkedések hatása nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte érezhető lesz, különösen az EU-val folytatott kereskedelmi kapcsolatokban. Brüsszelben sokan túlóráznak, hogy hétfői eskütétele után milyen elnöki rendelettel kezd Donald Trump.
A Európai Bizottság nemzetközi partnerségekért felelős osztálya (DG INTPA) átszervezés alatt áll, melynek célja, hogy a világ különböző pontjain lévő irodáinak számát radikálisan lecsökkentsék. A jövőbeni irányvonal a brüsszeli központi döntéshozatalra helyezné a hangsúlyt, ezzel is reagálva a globális politikai és gazdasági változásokra.
Az Európai Unió Oroszországgal szemben eddig meghozott szankcióinak meghosszabbításáról még nem született döntés Magyarországon. A kormány álláspontja szerint az EU-nak csak az új amerikai adminisztrációval való egyeztetés után kellene határoznia a kérdésben – jelentette ki Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter Brüsszelben.
Az Európai Bizottság újraértékeli a technológiai óriások, köztük az Apple, a Meta és a Google elleni vizsgálatokat, éppen akkor, amikor az amerikai cégek Donald Trump megválasztott elnöktől kérnek beavatkozást az EU szerintük túlzottan szigorú fellépése ellen. Az átfogó felülvizsgálat az EU digitális piacokról szóló szabályozása (Digital Services Act, DSA) alapján indított ügyekre terjed ki, és akár a vizsgálatok terjedelmét is átalakíthatja. Mindez Trump elnöksége előtti utolsó napokban történik, amikor Brüsszel politikai iránymutatást vár az ügyek véglegesítéséhez – számolt be a Financial Times.
A vegyes európai konjunktúra adatok után
Vizsgálják, hogy szabotázs történt-e.
A bírák átlagjövedelme 2027-re 2 millió 250 ezer forintra emelkedik.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nagyon más történik a zárt ajtók mögött, mint amit látunk nyilvánosan.
Mesterséges intelligencia kurzus indul a kínai egyetemeken.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?