Megnyertük az első csatát: az Európai Bizottság tett egy elfogadhatatlan, 370 milliárd eurós ajánlatot, miközben az EU agrárkiadásai jelenleg 375 milliárd euróra rúgnak - mondta Didier Guillaume az LCI francia hírtelevízióban.
Emmanuel Macron köztársasági elnöknek sikerült elérnie, hogy megmaradjon a 375 milliárd
- tette hozzá.
"A közös agrárpolitika (KAP) költségvetése tehát ugyanazon a szinten marad, mint amit az előző időszakban elköltöttünk. Ez egy nagyon nagy győzelem, de tovább akarunk menni, mert nem lehet úgy átállást kérni a gazdáktól, hogy közben nem biztosítunk nekik anyagi forrásokat" - vélte a francia tárcavezető.
A KAP az Európai Unió költségvetésének egyik legjelentősebb része a hosszú távú uniós költségvetésről Brüsszelben csütörtökön kezdődött EU-csúcstalálkozón, amely pénteken is folytatódik. Hivatalos források szerint viszont egyelőre semmilyen megállapodás nem született, így véglegesen a KAP-ról sem egyeztek meg a tagállamok.
Semmi nem dőlt el, semmilyen összeg nem végleges, a KAP-ot több ország is támadja. Nekünk viszont prioritás, küzdünk érte
- jelezte egy francia diplomáciai forrás az AFP francia hírügynökségnek.
A francia agrárminiszter is kiemelte, hogy az európai költségvetésben a KAP büdzséje az elsődleges Franciaország számára.
Arról, hogy a 2021-2027-es uniós költségvetés 7 fejezetének pontosan mekkora a főösszege a mostani ciklusban és mekkorára tett javaslatot az Európai Bizottság, illetve az Európai Tanács összevethető, azaz 2018-as árszintek mellett, az alábbi tegnapi cikkünkben, illetve táblázatban foglaltuk össze. Amint látható: nyoma sincs benne 370, illetve 375 milliárd eurós összegeknek az agrártámogatások között, így valószínűleg arról van szó, hogy a két ciklusra meghatározott agrárkassza egy részét folyó árak mellett hasonlítják össze. Ennek közgazdaságilag valójában sok értelme nincs, de jól hangozhat a hazai francia közvélemény számára.