Nem a pénzhiány a gond a magyar energiaiparban: lenne befektető, de nincs lehetőség – Szakértők a klímatervről
Gazdaság

Nem a pénzhiány a gond a magyar energiaiparban: lenne befektető, de nincs lehetőség – Szakértők a klímatervről

Portfolio
Egy szerdán megtartott online eseményen több szakértő azt vizsgálta, hogy a frissített Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) ambiciózus célkitűzései mennyire járulnak hozzá Magyarország 2030-as (és 2050-es) klímasemlegességének eléréséhez. Az elhangzottak alapján nem a pénzügyi források hiánya a legnagyobb akadály, hanem a szabályozási korlátok és a befektetések ösztönzésének elégtelensége. Emellett kiemelték, hogy a jelenlegi napelem-központú energiamix önmagában nem elég: diverzifikáltabb megújulóenergia-portfólióra lenne szükség, amelyben nagyobb szerepet kap a szélenergia, a biometán és a geotermia - a Portfolio beszámolója a Green Policy Center eseményéről.

Teljesíthető-e a 2030-as megemelt magyar klímacél?

- ezzel a felütéssel kezdődött az esemény, amelyen azt vizsgálták a szakértők, hogy a hazai felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv kellően megalapozott-e, illetve megfelelő mértékben hozzájárul-e ahhoz, hogy Magyarország 2050-re elérje a klímasemlegességet.

Magyarország már benyújtotta a felülvizsgált dokumentumot az Európai Bizottsághoz, amelyben frissítette a 2030-ra vonatkozó energiapolitikai és klímacélokat. Ugyanis az uniós előírások szerint minden tagállamnak ötévente felül kell vizsgálnia és szükség esetén módosítania kell azt. Ez biztosítja, hogy a tervek naprakészen tükrözzék a legújabb technológiai fejlesztéseket, gazdasági változásokat és politikai célkitűzéseket.

A teljesen újraszabott uniós energiapolitika, valamint az orosz-ukrán háború okán kitört energiaválság pedig elég okot szolgáltatott arra, hogy a tagállamok újragondolják célkitűzéseiket.

Főbb változások a frissített NEKT-ben

Anélkül, hogy az összes változást felsorolnánk (bővebben ebben a cikkben foglalkoztunk vele), párat megemlítünk a módosításokból: ezek közé tartozik, hogy a megújuló energia részaránya a bruttó végső energiafelhasználásban 21%-ról 30%-ra emelkedik. Szektoronként ez azt jelenti, hogy a villamosenergia-termelésben 32%-os, a fűtés-hűtés terén szintén 32%-os, míg a közlekedésben 25%-os megújulóenergia-arányt céloz meg Magyarország.

Az energiatárolás területén 2030-ig 1000 MW akkumulátoros kapacitás kiépítése van tervben. Az energiaimport csökkentése is szerepel a célok között: a földgázimport aránya 85%-ról 80%-ra csökkenne, a villamosenergia-importot 25-30% helyett 20%-ra mérsékelnék, míg a kőolaj esetében továbbra is 85%-os importarány maradna.

A NEKT elemzése két előrejelzési forgatókönyvvel számol:

  • WEM (with existing measures) – vagyis a meglévő intézkedések alapján készült becslés;
  • WAM (with additional measures) – ami a további, tervezett intézkedéseket is figyelembe veszi;

Ez azért lényeges, mivel a NEKT célkitűzései alapján

Magyarország még a legkedvezőbb (wam) forgatókönyv esetén sem teljesítené a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célokat

- tette hozzá Koczóh Levente a Green Policy Center senior klímapolitikai szakértője. Ez azt jelenti, hogy még a legkedvezőbb forgatókönyv szerint is Magyarország 2050-re csupán nettó 89%-os kibocsátáscsökkentést érne el, ami továbbra sem biztosítaná a teljes klímasemlegességet. Ez pedig ellentmond a klímavédelemről szóló törvényben és a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiában meghatározott céloknak – hangsúlyozta a szakértő.

Az a megfogalmazott cél, hogy minden járásban létrejöjjön egy energiaközösség, végül kikerült a végleges változatból. Új elemként megjelent az energiaszegénység definíciója, amely meghatározás szerint Magyarországon lakosságának 3%-a sorolható ide – ez azonban vitatható, és az idén megjelenő szociális klímaterv várhatóan pontosabb meghatározást hoz majd.

Paks II csúszása új stratégiai megoldásokat követel

A frissített NEKT egyik legfontosabb változása, hogy Paks II belépésével már nem számolnak 2030-ig az építkezés ütemének elhúzódása miatt. Ennek következtében a tervezett (karbonmentes) árammennyiség megtermeléséhez más megoldásokat kell találni.

A Paks II csúszása miatt nagyobb földgázfelhasználásra lehet szükség, ami extra szén-dioxid-kibocsátást eredményez

- magyarázta Koczóh Levente, hozzátéve, hogy ez 4-5 millió tonna többletkibocsátást jelenthet. Ennek ellensúlyozására gyorsabb előrehaladásra lenne szükség a szélenergia, a biometán és a geotermia terén, hogy ezek a megoldások mielőbb kiválthassák a földgázfüggőséget.

A hazai földgáztermelés 2000 és 2022 között megfeleződött, ugyanis a szükséges beruházás hiányában évi 15-20%-kal csökken a magyar gázmezők hozama

- mutatott rá Koczóh Levente a bemutatóanyagában.

Hozzátette, hogy a NEKT szerint a földgázimport továbbra is 80% körüli marad, és ez gazdasági kockázatot jelent: „Ha a nemzetközi gázárak emelkednek, az komoly problémát okozhat Magyarországnak”.

A földgáz 10-20 évig még biztos itt lesz velünk...különösen az olyan iparágakban, ahol nehéz helyettesíteni azt

- mutatott rá a problémára Mezősi András, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) főmunkatársa.

És mi a helyzet a megújulókkal?

Mezősi András úgy véli, hogy a NEKT kapcsolódó célkitűzései lehetnének ambiciózusabbak különösen az energiahatékonyság és a megújulóenergia-fejlesztés területén.

Ugyanakkor, ha mélyebbre ásunk, és megvizsgáljuk, hogy a NEKT szerint mennyi hőszivattyú és elektromos autóra lenne szükség a célok eléréséhez, és ezt összevetjük az előző évek magyarországi tendenciáival, akkor viszont túl optimisták is lehetnek.

A szakértők azt is elmondták, hogy az ország bruttó ÜHG kibocsátásának nagyjából 50%-a az épületekhez köthető, ezért

A KLÍMACÉLOK ELÉRÉSÉHEZ ÉVENTE ÖSSZESEN 100 EZER LAKÁS ÉS KÖZÉPÜLET FELÚJÍTÁSÁRA LENNE SZÜKSÉG

- ami óriási feladat, ráadásul még ez a szám is alábecsült lehet.

Kozchó Levente szerint a NEKT egyik legnagyobb kihívása az, hogy a villamosenergia-rendszer nem elég kiegyensúlyozott:

nagyon sok napenergia érkezett az energiarendszerbe, de az áramimportunk ennek ellenére még mindig magas.

- emelte ki Matisz Ferenc, a Transzformátor Közösségi Energia Központ tanácsadója.

Energiahatékonyság, energiabeszerzés, megújuló energiatermelés – ezekről a témákról is szó lesz a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 eseményen. Részletek:

A szakértők egyetértettek abban, hogy a szabályozási korlátok lebontása és a befektetések támogatása szükséges a gyorsabb zöld átálláshoz.

Nem a pénzhiány a fő probléma… a befektetők szívesen jönnének, de nem kapnak lehetőséget

– jegyezte meg Koczóh Levente, egyetértve a többi szakértővel abban, hogy az 1000 MW-os szélerőmű célkitűzés nem tűnik elég ambiciózusnak, mivel ennél nagyobb kapacitás is elérhető lenne. Márpedig szükség van arra, hogy a 7550 MW-os hazai napelem-kapacitás mellett egy diverzebb megújuló portfólió épüljön ki hazánkban.

Számításaink szerint a NEKT célkitűzéseinek teljesítése évente 180 milliárd forintos többletköltséggel járna. Még a legkedvezőbb forgatókönyv esetén is ez az összeg csak további 70 milliárddal növekedne (így az éves összköltség 250 milliárd forintra rúgna - a szerk.)

- hívta fel a figyelmet Mezősi András. Az összehasonlítás kedvéért Magyarország 2025-ös költségvetése közel 43 ezer milliárd forint kiadással tervez.

A beszélgetés során előkerült a szakképzett munkaerőhiány is. Abban nem volt vita a szakértők között, hogy ez egy valós probléma, azonban Koczóh Levente úgy látja, hogy van egy egyszerű megoldás a problémára: egyszerűen csak át kellene csoportosítani azokat az erőforrásokat, amelyek most lényegében kiestek az építőiparból - utalva az iparágban tapasztalható létszámleépítésekre.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Alibaba - kereskedés

Tavaly októberben volt egy kitörése a BABA-nak, akkor azt hittem, véget ér a végtelen várakozás, és eladhatom a 2021-es vételeimet. Akkor nem jött össze, de talán majd most. A 2024 Q4 jel

Holdblog

Senki ne vegyen Beat alapot!

Cser Tamással a (nem)olcsó európai részvényekről, Sándorfi Balázzsal a (nem)olcsó magyar ingatlanpiacról beszélgetünk és aztán kitárgyaljuk, hogy senki ne vegyen a nemolcsó Beat alapból. J

KonyhaKontrolling

Mibe fektessek most?

Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások? A bejegyzés hallgatható verzióját itt talá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
felhő-időjárás-fagy-hőmérséklet-előrejelzés-köd-szél-csapadék-ősz-napsütés