A határozat röviden felsorolja az MTA kutatóhálózatának átvétele után felálló új tudományos testület tagjait. Az egyik társelnök Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, a másik pedig Oettinger lesz (ketten fenti képünkön együtt láthatók). Ők egyébként 2018 őszén, a 2021-2027-es uniós költségvetésre való felkészülés jegyében közösen tartottak sajtótájékoztatót Budapesten.
Korábban Oettinger az energiaügyekért is felelős uniós biztos volt, amikor a Bizottság végül kiadta a szükséges engedélyt Paks2 ügyében is. A CDU vezető politikusaként Oettinger egyébént soros szövetségese Angela Merkel német kancellárnak is.
2018 őszén Oettinger Budapesten az EU költségvetési biztosaként amellett kardoskodott a Palkovics Lászlóval tartott közös sajtótájékoztatón, hogy az EU-s kifizetéseket igenis jogállamisági feltételekhez kell kötni, a Brexit-lyukat pedig részben többlet tagállami befizetésekből, részben a kohéziós támogatások csökkentéséből kell betömni. utóbbit az ilyen pénzek fő haszonélvezői erősen elleneztek a tanácskozáson. Azóta a fő kép nem sokat változott, igaz az Oettinger által prezentált 1,114%-nál kisebb, 1,074%-os GNI-arányos költségvetési plafont javasolt legutolsó ajánlatként az Európai Tanács elnöke, ami szintén 24%-os vágást jelentene Magyarország számára reál értelemben.
Oettinger egyébként korábban nagy visszhangot kiváltó kijelentést is tett az EU-pénzek keleti tagállamokban való felhasználásáról, amikor kimondta, hogy azokból a megrendeléseken keresztül jócskán profitálnak a német cégek is, így tehát a kohéziós politika működtetése Németországnak valójában nettó haszonélvezői státuszt biztosít. Ez annyira üdvös kijelentés volt a magyar kormánynak, hogy azóta is rendszeresen használja ezt az érvelést a minél több kohéziós támogatás kiharcolása érdekében.
A tudományos testület többi tagjának az alábbi személyeket nevezte ki Orbán Viktor:
- Birkner Zoltánt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökét,
- Jakab Rolandot, az Ericsson Magyarország Kft. regionális igazgatóját,
- Krausz Ferencet, a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatóját,
- Lovász Lászlót, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét,
- Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját,
- Pakucs Jánost, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnökét,
- Varga Mihály pénzügyminisztert,
- Világi Oszkárt, a MOL Nyrt. Csoportszintű Innovatív Üzletágak és Szolgáltatások ügyvezető igazgatóját, valamint
- Závodszky Péter nyugalmazott egyetemi tanárt.
Címlapkép forrása: MTI Fotó: Bruzák Noémi