Egyre többen szembesülnek azzal, hogy biztosításuk nem terjed ki minden fontos káresetre: 2024-ben például a leggyakoribb problémák közé tartoztak a vihar okozta károk, a csőtörés, illetve a betörés, amelyek esetében a nem megfelelő biztosítási feltételek miatt sokan kénytelenek voltak saját zsebből fedezni a helyreállítást. A lakástulajdonosoknak érdemes felülvizsgálniuk biztosításukat, hogy meggyőződjenek róla, a választott fedezet valóban megfelelő védelmet biztosít számukra.
Mire figyeljünk?
A megfelelő védelem érdekében érdemes az alábbi szempontokat megvizsgálni:
- Önrész szerepe: az önrész azt az összeget jelenti, amelyet a biztosított vállal egy kár esetén. Minél magasabb az önrész, annál alacsonyabb a havi díj, de ez azt is jelenti, hogy kár esetén a biztosító kevesebb pénzt térít meg. Sokan az alacsony havi díj érdekében magasabb önrészt választanak, de ez egy káreseménykor kellemetlen meglepetéseket okozhat, ezért nem érdemes túlzott kockázatot vállalni a kedvezőbb díj érdekében.
- Kizárások: a karbantartási hiányosságokból vagy elhasználódásból eredő károkat sokszor nem fedezi a biztosítás, ezért érdemes erre is odafigyelni.
- Ingóságok biztosítása: egyes szerződések csak az ingatlant, mások a bútorokat, műszaki eszközöket és egyéb értéktárgyakat is védik, így, ha sok értékes ingóságunk van, érdemes azokat is biztosítani.
- Értékkövetés: az ingatlan és az ingóságok értéke változhat, ezért érdemes olyan biztosítást választani, mely időszakosan frissíti a biztosított összegeket. Sőt, sokszor az értékkövetés nem is elegendő, hisz az új ingóságok vagy egy felújítás miatti értékemelkedés további módosítást, felülvizsgálatot igényel. Erre is lehetőséget ad a márciusi kampány.
- Alulbiztosítás veszélye: sok lakástulajdonos spórolási céllal kevesebb négyzetmétert ad meg, vagy kihagy épületrészeket (például garázst, melléképületeket), hogy alacsonyabb legyen a havidíj. Ez azonban káreseménykor komoly anyagi veszteségeket jelenthet, mivel, ha az ingatlan egy része nincs biztosítva, a biztosító nem téríti meg az ott keletkezett károkat. Emellett, ha a biztosított összeg alacsonyabb, mint az ingatlan valós értéke, a biztosító arányosan csökkentheti a teljes kártérítés mértékét.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ