Felpuhult a bejelentés a háttérbeli viták miatt
A Politico értesülése alapján a minap azt írtuk, hogy ma, azaz szerdán bejelentheti az SNE lazításaként is felfogható módosítási terveit az Európai Bizottság. Aztán a lap egyik hírlevele azt jelezte, hogy
nincs egyetértés két vezető uniós biztos stábja között a témáról és tart tőle a Bizottság, hogy egyes tagállamok a deficitnövelésre való bátorításként értelmezik az esetleges lazítást.
Ez állhat amögött, hogy végül ma a Financial Times értesülésével összhangban csak nagyon óvatos jelzéseket tett a Bizottság és végül „csak” egy nyilvános konzultációt hirdetett meg az uniós gazdasági kormányzás szabályrendszerének felülvizsgálatáról.
Mi a cél?
A felülvizsgálat célja, hogy értékelje a gazdasági felügyeleti keret hatékonyságát, és megvizsgálja, hogy az mennyiben mozdította elő tagállami gazdaságpolitikák szorosabb összehangolását és gazdasági teljesítmények konvergenciáját, valamint az államháztartási hiány és az adósságszint csökkentését – foglalja össze az MTI.
Fontos hogy tudjuk, hogy mi működött, mi nem, és hogyan lehet konszenzust kialakítani a szabályok ésszerűsítése és hatékonyabbá tétele érdekében
- hangsúlyozta Valdis Dombrovskis, az emberközpontú gazdaságért felelős uniós biztos, európai bizottsági alelnök.
Paolo Gentiloni, gazdaságpolitikai biztos úgy fogalmazott, hogy az európai gazdaságpolitikáknak meg kell felelniük az új kihívásoknak, amelyek egyértelműen eltérnek az egy évtizeddel ezelőttiektől.
A stabilitás továbbra is kulcsfontosságú célkitűzés, de ugyanilyen sürgető szükség van a növekedés támogatására, és az éghajlatváltozás kezeléséhez nélkülözhetetlen hatalmas beruházások mozgósítására.
Az államháztartási hiány és az adósságszint csökkentését szabályozó Stabilitási és növekedési paktum ugyancsak felülvizsgálatra szorul, mivel egyes tagállamok nem tartották be a költségvetési fegyelmet.
Nem változnak a fő korlátok, de…
A Bizottság bejelentése szerint
a hiány- és adósságkorlátok a jövőben nem fognak változni, de az EU-nak az a szándéka hogy egyszerűsítse az eljárási szabályokat, és a kormányok által ellenőrzött mutatókra összpontosít, például a GDP növekedéséhez kapcsolódó kiadásokra.
A Bizottság azt is elismerte, hogy a mostani rendszer nem ösztönzi eléggé a tagállamok kormányait a megtakarításra és a beruházások előmozdítására. Továbbá, a Bizottság a zöld megállapodás költségvetési vonzatainak átvezetését tervezi, amely nagyobb mozgásteret adna a kormányoknak a zöld beruházásokra.A konzultációs folyamat várhatóan 2020 végére fejeződik be.
Címlapkép forrása: Thierry Monasse/Getty Images