
Megjött a pénz, mégsem volt itthon felpörgés
Szeptember eleji nagyelemzésünkben mutattunk rá arra, hogy hatalmas brüsszeli büntetéseket vállalt be a kormány és ezért újra megnyíltak a brüsszeli pénzcsapok, így öt hét alatt mintegy 500 milliárd forintnyi brüsszeli átutalás ömlött be a magyar államkasszába. Azóta egyébként ez a pénzbeáramlás megállt, a brüsszeli kifizetési számláló szeptember közepe óta továbbra is azt mutatja, hogy a 2014-2020-as uniós ciklusban a strukturális és beruházási alapokból összesen 9,8 milliárd eurónyi folyósítást kapott Magyarország. Ez a 7 évre járó keret 39%-a és ezzel az uniós középmezőnyhöz tartozunk.
Abból, hogy régi vitás ügyek rendezéseként végre nagy tételben jött Brüsszelből pénz, azt gondolhatnánk, hogy a kormány idehaza újra felpörgette a pályázati döntéshozatalt és a kifizetéseket, de mégsem ezt látjuk a számokból.
Szeptember 5-től október 5-ig ugyanis adataink mindössze 1019 új pályázati nyertest hirdettek ki (a legtöbbet augusztus után most is a Vidékfejlesztési Operatív Programban), akiknek 10 milliárd forintnyi támogatást ítéltek meg együttesen. Emellett azt is látjuk egy lentebbi kimutatás alapján, hogy szeptember elejétől október elejéig a nyertes projektekre mindössze 100 milliárd forintnyi új kifizetés történt, noha az államkassza helyzete ennél jóval nagyobb kifizetésekre is lehetőséget teremtett volna.
Lássuk a részleteket!
Visszatérve tehát a frissen megítélt uniós támogatások témájára, az alábbi táblázatban foglaltuk össze a helyzetet. Amint láthatjuk: szeptember elejétől október elejéig összesen 1019 új pályázati nyertes született, akiknek összesen 10 milliárd forintot ítéltek meg, így az összes nyertes uniós pályázati projekt darabszáma már 152 ezer felett jár, amelyekre együttesen csaknem 9400 milliárd forintnyi támogatást ítéltek meg. Augusztusban egyébként a Vidékfejlesztési Programban (VP) csaknem 25 ezer új nyertes született 47 milliárd forint összegben, de ezen döntések nagy része feltehetően már korábban megszületett, csak informatikai okok miatt augusztusban jelent meg a nyilvánosan elérhető statisztikában (a hivatalos uniós pályázati oldal is augusztus során újult meg és ekkortól a VP-s projektek szélesebb körét is meg lehetett már találni az adatbázisban és le is lehetett tölteni az adatokat).

A 25 ezer darabos ugrás egyébként az alábbi ábrán is látszik, illetve az is, hogy darabszámot tekintve a VP-s projektek teszi ki az összes uniós pályázati nyertes jelentős részét (117 ezer a 152 ezerből), mivel sok kis, néhány milliós projekt is nyert (pl. mezőgazdasági díjbiztosítás, agrárkörnyezetvédelmi kifizetések, stb.). Az elnyert támogatást tekintve azonban már távolról sem ez a helyzet: a VP-s projektekre ugyanis összesen 970 milliárdot ítéltek meg eddig a hatóságok a 9397 milliárd forintnyi összes megítélt uniós támogatásból, azaz volument tekintve a VP-s támogatások az összesnek kevesebb, mint 10%-át teszik ki.

Amint fentebb már jeleztük: szeptemberben az újonnan megítélt uniós támogatások volumene mindössze 10 milliárd forint volt, ami az elmúlt hónapok egyik legalacsonyabb összege. Szó sincs tehát a pályázati döntéshozatal felpörgéséről, amiben annak lehet nagy szerepe, hogy nincsenek már az értékelők előtt tömegével új pályázatok, és a futó projekteknél pedig a reálgazdasági megvalósulás sebességétől függ, hogy mikor mennyi kifizetést igényelnek, nem lehet már az előleg kifizetések „megnyomásával” és a bónuszrendszer miatt a határnapok előtt nagyfokú kifizetési csúcsokat elérni, mint korábban (ld. az új nettó kifizetési grafikont alább). Ezzel együtt persze az is igaz, hogy augusztus elejétől újra gálánsabbá vált bizonyos előleg kifizetések szabályrendszere, ami mögött részben az is lehetett, hogy a kormány már számolt azzal, hogy Brüsszelből rövidesen megjönnek a nagyobb átutalások. Ezek azóta meg is történtek, és az őszi-téli hónapok során, további számlacsomagok Brüsszelbe kiküldésével majd újabb nagyobb átutalások várhatók.

Adataink szerint egyébként szeptember elejétől október elejéig az összesen kifizetett uniós támogatások volumene 106 milliárd forint volt és ezzel az összesen kifizetett volumen 6456 milliárd forintra ugrott. Amint az alábbi ábrán látható, ez a kissé 100 milliárd forint feletti összeg az elmúlt egy évet tekintve teljesen átlagosnak mondható.
Év elejétől idáig egyébként mintegy 900 milliárd forintnyi kifizetést teljesítettek a hatóságok, ami messze elmarad az idei évi költségvetési törvényben megcélzott közel 2000 milliárdtól, így elvileg az utolsó három hónapban pénzesőnek kellene lennie a magyar gazdaságban, vagy jócskán alulteljesül az éves kifizetési cél.


Végül érdemes megnéznünk, hogy a 7 évet tekintve hogyan áll a négy főbb mutató a pályázati rendszerben. Az összes meghirdetett pályázat volumene már 10400 milliárd forint felett jár, amelyek mellett a megítélt támogatások összege 9400 milliárdnál, így a 7 éves keret elvileg 103%-a körül járunk. Ha viszont az utóbbi hetek tartósan gyenge forint árfolyamát is bekalkuláljuk, akkor az euróban érkező brüsszeli támogatások miatt könnyen lehet, hogy a megítélt támogatásokkal még jóval feljebb mehet majd az intézményrendszer (a legfrissebb jelzés szerint a legnagyobb Operatív Programban ősz-tél körülre számolják át az árfolyamhatásból és a visszahulló forrásokból meghirdethető plusz pályázati keretet). Az idehaza kifizetett támogatások volumene 6456 milliárd forintnál jár, ami a 7 évre (elvileg) kalkulálható kifizetések 70%-át jelenti. Brüsszelből a szeptemberi nagy átutalások miatt immár kb. 3110 milliárd forint megérkezett (a 7 éves keret 39%-a), így szűkült az a korábban 3500 milliárd forint feletti államháztartási olló, ami az itthoni intenzív kifizetésekből és az eddig akadozó brüsszeli átutalásokból eredt.


Címlapkép forrása: MTI/Balogh Zoltán

Gond nélkül elvitték a magyar államkötvényeket a durva vámháború mellett is
Visszafogott volt a kereslet az aukciókon, de csökkentek a hozamok.
Élesedik az ellátási láncok háborúja: langyos víz versenyképességet mos
Elkényelmesedtek a hazai szereplők
Orbán Viktor megindokolta, miért lép ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságból
A magyar miniszterelnök izraeli kollégáját, Benjamin Nethanjahut fogadta.
Mi jön a radikálisan megváltozó EKR után? – A Portfolio keddi konferenciáján kiderül
Rengeteg vállalkozást érint az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer átalakulása.
Íme a bizonyíték: Peking már szemernyi kétséget sem hagy afelől, hogy hamarosan háborúba menne
Megszólaltak a szakértők.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez- Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár, új csúcson az arany.
Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig
Fókuszban az energiaszuverenitás.
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.