A cikk ismertetése szerint a Závecz Research felmérése április 18. és 24. között készült, az ország felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével és a hibahatár legfeljebb 3,2%, azaz jócskán eltérő eredmény jött most ki, mint egy éve az Eurobarometer felmérésben (amelynek friss adatai feltehetően a napokban jönnek majd ki).
Ahogy arra a cikk is rámutat: a magyar kormány képviselői évek óta nagyon óvatosan, távolságtartóan nyilatkoznak a magyarországi euróbevezetés lehetőségéről és inkább kiváró álláspontot képviselnek. A kormány idegenkedését ismerve nem meglepő, hogy a mostani felmérés szerint a Fidesz-szavazók többsége (57 százaléka) is ellenzi az euró bevezetését, és kevesebb mint a harmaduk (31 százalék) támogatja. Az ellenzékiek között azonban fordított az arány: minden második válaszadó híve a közös pénz használatának, és 33 százalékuk tart tőle.
A nagyobb társadalmi csoportok közül viszont mindössze a felsőfokú végzettségűek és a budapestiek között vannak - legalább relatív - többségben a magyar eurót támogatók, az előbbieknél 48:42, az utóbbiak között 46:39 a támogatók, illetve az ellenzők aránya - derül ki a felmérésből. A korcsoportokat nézve pedig csak a legfiatalabbaknál, a 18 és 29 év közöttieknél döntetlen az állás (43 százalék támogatja, és ugyanennyi ellenzi az euró bevezetését), az összes többi korosztályon belül azok vannak többen, akik nem pártolják az euró bevezetését.
Az egy évvel ezelőtti Eurobarometer felmérés azt hozta ki, hogy a magyarok 59%-a támogatja az euróbevezetést, ami a második legmagasabb arány volt a régiós országok között és 54%-uk szerint kedvező lenne a saját életükre a pénzcsere, ami minden eddiginél magasabb arányt jelentene.
Az euróbevezetési szempontokról, felmerülő dilemmákról az alábbi elemzésekben részletesen beszámoltunk: Címlapkép forrása: Balazs Mohai/Bloomberg via Getty Images