Uniós források

Pofonegyszerű napelemes pályázatot jelentettek ma be!

Portfolio
Ma tették közzé és egy hónap múlva nyílik meg egy radikálisan egyszerűsített uniós napelemes pályázat 15 milliárd forintos keretösszeggel a mikro-, kis- és középvállalkozások számára - jelentette be Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium uniós forrásokért felelős államtitkára, illetve Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára egy közös sajtótájékoztatón.
Energiahatékonyság, energiabeszerzés, megújuló energiatermelés – erről szól a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025, jöjjön el Ön is! Részletek:

A két államtitkár által bejelentett főbb részletek a most közzétett, GINOP-4.1.3-19 kódszámú pályázatról:

  • kizárólag napelemes rendszer telepítésére lehet pályázni azért, hogy a cégek a saját fogyasztásukon tudjanak spórolni
  • 1,5-3 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a cégek
  • 7,5-15 kWp teljesítményű fejlesztésekre lehet pályázni, azaz tényleg kis kapacitású, saját, villamosenergia fogyasztás kiváltási célú fejlesztésekről van szó
  • 5-10 ezer nyertes pályázatra számítanak az 1,5-3 millió forintos elnyerhető támogatás alapján
  • a vissza nem térítendő támogatás mértéke maximum az összes elszámolható költség 100%-a lehet, de fontos, hogy a napelemes rendszer elszámolható költsége nem haladja meg a beépített napelemek összesített névleges teljesítményére vetítetten a 200.000 Ft/kWp értéket (ld. ennek hátterét alább)
  • a cégek az áramszámlájukból ezen fejlesztések hatására becslések szerint évi 4-800 ezer forintot tudnak megtakarítani projekttől függően
  • a 15 milliárd forintos pályázati keret azt jelenti, hogy a nyertes cégeknek négy évnyi áramszámla összegét adják oda vissza nem térítendő támogatások formájában
  • a pályázatot akkorra időzítették, amikor jelentősen emelkedő bérköltséggel néznek szembe a cégek, így ennek kigazdálkodásában az energiaszámla csökkenése is segíthet
  • a fenntartható rezsicsökkentés mellett az is fontos, hogy az éghajlatvédelemhez is hozzájárul ez a pályázat
  • csak olyan cégek pályázhatnak, amelyeknek van már legalább 3 lezárt teljes üzleti évük és a pénzt a közép-magyarországi régión kívüli fejlesztéshez kérik
  • olyan épületekre való napelem telepítésre lehet csak pénzt kérni, amelyben a kérelem benyújtását megelőző egy évben volt villamos energia felhasználás (tehát használatban volt)
  • a pályázatokat mához egy hónapra, június 17-én délelőtt 10 órától lehet benyújtani elméletileg 2020. szeptember 30-ig, de a gyakorlatban a 15 milliárd forintos keret kimerüléséig.
  • a Portfolio kérdésére - miszerint májusra jelezték a pályázati menetrend alapján a nagyobb cégeknek szóló napelemes pályázatot is (GINOP-4.1.4-19), így az mikorra várható - úgy reagált Kaderják: annak megjelenése is várható a közeljövőben, de a társadalmi egyeztetésen beérkezett javaslatok kiírásba való beépítése még nem ért véget.

Egyszerű a pályázati anyag és az elszámolás

Rendkívül egyszerűsített elszámolás jellemzi ezt a pályázatot, hiszen
  • a támogatás mértéke beépített kilowattonként fixen 200 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy nem tényleges költségek alapján történik a támogatás, hanem az iparági adatok alapján megállapított egy összegű átalányár alapján.
  • Kaderják Péter érvelése szerint a fix összegű támogatás (200 ezr Ft/kWp) arra ösztönzi majd a pályázókat, hogy ne árazzák túl a projekteket, hanem érdekeltek legyenek a minél alacsonyabb napelem-beszerzési árban, hogy ezzel a saját projektjük támogatási intenzitását emelni tudják
  • az egyszerűsített elszámolás, az egy összegű átalány, a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a fejlesztésekről nem kell számlákat, bankszámla kivonatokat, és egyéb számviteli bizonylatokat benyújtani, csak a fejlesztés megfelelő minőségű megvalósítását igazoló dokumentumokra van szükség
  • a támogatási kérelmek benyújtásához mindössze három melléklet benyújtása szükséges, azaz nem kell sem energetikai tanúsítványt, sem árajánlatokat benyújtani
  • fontos tudni viszont, hogy nincs hiánypótlásra lehetőség, így a támogatási kérelmek elbírálása is gyorsabbá válik
  • a napelemes rendszer megvalósulását igazoló dokumentumokat (pl. módosított hálózathasználati szerződés, szállítói nyilatkozat, terméktanúsítási dokumentum) a záró beszámolóhoz szükséges benyújtani.

A támogatható tevékenységek köre

További lényeges információk a pályázat szabályrendszeréről:
  • Csak kiskapacitású (7,5-15 kWp névleges teljesítményű, saját villamosenergia-fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer telepítésére lehet pénzt kérni, a nagyobb teljesítményű napelemes rendszer telepítését majd a fenti pályázat "nagytestvére", a GINOP-4.1.4-19-es kódszámú pályázat támogatja, amely a jelzés szerint a közeljövőben jelenik meg.
  • A pályázat keretében támogatott tevékenység a napelemes rendszer beszerzése és telepítése, a kapcsolódó szerkezeti- és tartóelemek beszerzése és telepítése, az épület elektromos rendszeréhez, illetve a hálózathoz való csatlakozáshoz és a műszakilag biztonságos működéshez szükséges elemek beszerzése és ezek kiépítése, valamint akkumulátorok, mérő- és szabályozó berendezések beszerzése és felszerelése.
  • Fontos, hogy kizárólag a fejlesztéssel érintett épülethez, vagy azonos fűtési körön lévő épületekből álló épületcsoporthoz kötődő, illetve az épületben működő termelési eszközök teljes releváns villamos-energiaigényének legfeljebb 100%-át fedező napelemes rendszere telepítése támogatható (azaz a rendszerben értékesítendő áram és az ebből befolyó bevétel nem célja a pályázatnak).
  • Az is lényeges, hogy a napelemes rendszer kizárólag a fejlesztéssel érintett épület tetőszerkezetén kerülhet elhelyezésre.


Címlapkép forrása: MTI Fotó Kelemen Zoltán Gergely
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.
Holdblog

Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)

E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours... The post E

KonyhaKontrolling

A FIRE legnagyobb átverései

Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új  globális szuperhatalom
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet