Raffael Andrea

Cikkeinek a száma: 6

Betörhet az amerikai piacra az Egis

Fontos dátum közeleg az Egisnél, március végén ugyanis döntés születhet arról, hogy az Egis koleszterincsökkentő készítménye, a rozuvasztatin - mely egyébként az AstraZeneca Crestor nevű originális készítményének generikus változata - forgalomba kerülhet-e az Egyesült Államokban. Mintegy 4 milliárd dolláros piacról van szó, egyelőre azonban olyan nagy a bizonytalanság, hogy az általunk megkérdezett, a társaságot szorosan követő hazai elemzők egyike sem számol a bevezetés potenciális hatásával modelljében. Hosszabb távon ugyanakkor kedvező növekedési kilátásokkal kecsegtethet a sztori, így az Egis részvényeknél egyfajta katalizátorként szolgálhat majd - a biológiai termékek forgalmazása mellett.

Sűrűsödnek a bennfentes eladások a MOL-nál - Kezdhetünk aggódni?

A közelmúltban érezhetően sűrűsödtek a bennfentes eladásokról szóló bejelentések a MOL-nál, amit a befektetők akár nyugtalansággal is szemlélhetnek, a bennfentesek ugyanis azok a személyek, akik a legnagyobb rálátással rendelkeznek az adott cég üzleti folyamataira, kilátásaira. Az alábbiakban az elmúlt évek bennfentes részvényeladásait vizsgáltuk meg a MOL-nál, továbbá igyekeztünk több példát is összegyűjteni a magyar piacon, hogy valamiféle következtetést vonhassunk le ezen tranzakciók jelentőségére vonatkozóan. Vizsgálódásaink alapján arra jutottunk, hogy a bennfentes eladások nem feltétlen tükröznek kedvezőtlen kilátásokat a részvényárfolyamra vonakozóan, így pusztán erre nem célszerű eladásokat alapozni a befektetőknek.

Egis: jó számok, rekord alacsony árazás

A várakozásoknál összességében kedvezőbb első negyedéves gyorsjelentést tett közzé a tegnapi piaczárást követően az Egis, mely az üzemi és a nettó eredmény szintjén is 15%-kal magasabb profitot ért el, mint ami a konszenzusban szerepelt. A negyedév jól alakult, a forint kulcsfontosságú devizákkal szembeni gyengülése jótékony hatással volt az exportra, eközben pedig a költségeket is sikerült kordában tartani.

A gyorsjelentés legfontosabb pontjai:

- csökkenő bevételek a hazai piacon;
- növekvő export, az orosz piac a kirívóan erős bázis ellenére is jól teljesített;
- a költségeket sikerült kontroll alatt tartani, így üzemi szinten 9%-os növekedés;
- a kedvező árfolyam változásoknak köszönhetően a pénzügyi sor is felfelé húzta az eredményeket;
- a nettó készpénzállomány ismét nőtt, ennek mértéke részvényenként a piaci érték 29%-ára rúg.

A gyorsjelentés fényében véleményünk szerint pozitív árfolyam reakció várható a mai kereskedésben, hiszen a főbb profitsorokon jelentős volt a várakozásokhoz képesti felülteljesítés. Az emelkedést segítheti továbbá az igen attraktív értékeltség is, a papírok mind P/E, mind pedig EV/EBITDA alapon kiugróan alacsony árazás mellett forognak. Fontos azonban kiemelni, hogy a nemzetközi befektetői hangulat ma reggelre érezhetően megromlott, ez pedig a fent említett pozitív hatásokat erősen limitálhatja.

Évtizedes hagyományok dőlnek az olajiparban

Egy hosszú éveken keresztül meghatározónak mondható trendben mutatkozott törés az olajiparban, amikor a jelentős piaci szereplőknek számító Marathon Oil, majd azt követően a napokban a ConocoPhillips is a kutatás-termelés (upstream) és finomítás (downstream) tevékenységeinek szétválasztása mellett határozott. Az iparágban a 90-es évek óta megfigyelhető volt, hogy az akvizíciós hullámok az integrált olajvállalatok létrejötte felé mutattak, mondván, hogy az upstream és a downstream üzletágak jól kiegészítik egymást és csökkentik a kockázatot. A "minél nagyobb annál jobb" stratégia fénye azonban mostanra megkopott, az olajiparban korábban nagyra értékelt vertikális integráció - legalábbis az árazási szinteket elnézve - sok cégnél már inkább hátrány. Nem egy esetben figyelhető meg ugyanis, hogy a piac nem árazza megfelelően a kutatás-termelésben rejlő értékeket, és emiatt a szektortársakhoz képest jelentős és tartósan fennálló diszkont alakul ki. Talán ezért is vannak már most olyan hangok a piacon, melyek a BP, a Shell, a Total, vagy az OMV esetében is racionális lépésnek tartanák a finomítás leválasztását az upstream egységekről.

Csúcstermelés, jó ár mellett - Még sincs MOL meglepetés

A várakozásoknak nagyvonalakban megfelelő első negyedéves eredményszámokat közölt a MOL. Az olajcég a szegmensek teljesítményének kimutatási gyakorlatában jelentősebb változtatásokat eszközölt.

A gyorsjelentés főbb pontjai:

- az upstream szegmensben az emelkedő olajárak és csúcsra futó termelés következtében növekvő profit;
- a downstream szegmenst a készlet és egyéb átértékeléseken szerzett vaskos profitok lendítették pluszba;
- nyereséges vegyipari és gáz divízió;
- így a 12 havi gördülő EBITDA soha nem látott magasságban;
- melynek hatására az eladósodottság tovább csökken.

Véleményünk szerint a gyorsjelentés hatására nem várható érdemi árfolyamreakció a parketten, hiszen a társaság az elemzői várakozások szerinti eredményt közölt.

A papírok árazását tekintve azonban lehetne tere az árfolyam emelkedésének, hiszen a 12 havi előretekintő P/E ráta hisztorikus viszonylatban nem kiugró, a régiós és európai szektortársakhoz képest mért diszkont viszont rég nem látott nagyságú.

Eret vág a kormány a gyógyszergyártókon?

A gyógyszergyártók igen jelentős befizetésekre számíthatnak a jelenlegi kormányzati elképzelések szerint, mely a 12%-os, gyártókat terhelő adó akár 50%-ra emelését is tartalmazza, mint lehetséges (bár nem reális) alternatívát - ez derül ki a Portfolio.hu birtokába jutott részletes kormányzati elképzeléscsomagból. A kormányzat eltökéltségét jól mutatja, hogy - információink szerint - a gyártók és a minisztérium közötti tegnapi "egyeztetés" a tervek gyártóknak történő átadására korlátozódott.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újult erővel támad a fertőzés, ami Magyarországon is halálozással járt - Már a hazai járványhatóság is figyelmeztet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.