2025. január 15-én jelentős változás lép életbe az építőipar szabályozásában: a kivitelezők, tervezők és mérnökök számára kötelezővé válik a felelősségbiztosítás. Az új előírás célja az ágazat megbízhatóságának növelése, a megrendelők érdekeinek védelme és a kivitelezésből, tervezésből eredő károk rendezésének hatékonyabbá tétele.
A megfelelő biztosítás kiválasztása azonban nem csupán a jogszabályi megfelelés miatt elengedhetetlen. Egy nagyobb káreset nemcsak jelentős anyagi terhet róhat a vállalkozásra, hanem likviditási problémát is okozhat, ha a cég nincs megfelelően felkészülve.
A Colonnade Biztosító termékei úgy lettek kialakítva, hogy ne csak a jogszabályoknak való megfelelést biztosítsuk, hanem a leggyakoribb piaci kockázatokra is átfogó megoldást kínáljunk. Magas vállalási kapacitásunknak köszönhetően a piacon kiemelkedően magas limiteket kínálunk ügyfeleinknek, ezáltal akár nagyobb beruházások és komplex projektek is megfelelően biztosíthatók
– mondta el Faraga Gábor, a Colonnade Biztosító vállalati igazgatóságának vezetője.
A kötelező kivitelezői felelősségbiztosításnak – a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet előírásai szerint – fedezetet kell nyújtania a kivitelezési tevékenység során okozott személyi sérülésekre, dologi károkra és nem vagyoni sérelmekre. A biztosítás a vállalkozással munkaviszonyban vagy alvállalkozói kapcsolatban álló személyek tevékenységéből eredő károkra is kiterjed.
Nem csak a biztosítási fedezet megléte, hanem annak mértéke is kulcsfontosságú. A rendelet nettó árbevétel alapján ugyan meghatározza a kötelező fedezetet, de a kivitelező érdeke is, hogy a kockázatok kellő mértékben le legyenek fedve. A legnagyobb gondosság ellenére is előfordulhatnak hibák: egy rosszul telepített épületgépészeti rendszer súlyos vízkárt okozhat, vagy egy nem megfelelően tájolt napelemes rendszer az erős szél hatására károsíthatja az épületet. Az ilyen károk értéke gyakran több tízmillió vagy akár százmillió forint is lehet, és ha a kivitelező nem rendelkezik megfelelő fedezettel, a károk nemcsak anyagi veszteséget, hanem reputációs károkat és jelentős késedelmeket is okozhatnak.
A tervezők és mérnökök számára kialakított szakmai felelősségbiztosítás a jogszabály (266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet) szerint szintén személyi sérülésekre, dologi károkra és nem vagyoni sérelmekre nyújt fedezetet. Ugyanakkor a tervezési tevékenység során felmerülő hibák leggyakrabban tisztán pénzügyi károkat okoznak, melyre a jogszabály nem ír elő kötelező biztosítási fedezetet. Ezért a Colonnade Biztosító a jogszabályban előírt alapfedezeten túl, egy kiegészítő Pénzügyi károk térítése fedezetet is kínál, így az olyan tisztán anyagi veszteségeket okozó károk, mint például egy hibás statikai tervezés következtében szükségessé váló helyreállítási munkák költségei is térülhetnek. Ezáltal a tervezők egy átfogó biztosítási védelemmel rendelkezhetnek.
Egy jól megválasztott felelősségbiztosítás nemcsak a jogszabályi kötelezettségek teljesítését segíti, hanem komoly előnyt is jelenthet a piacon. A biztosítók kockázatelemzése rávilágít a projektek gyenge pontjaira, így a vállalkozások már előre megtehetik a szükséges lépéseket a problémák megelőzésében. Egy megfelelően biztosított vállalkozás mindig megbízhatóbb és professzionálisabb benyomást kelt, ami nemcsak az ügyfelek, hanem a partnerek és alvállalkozók szemében is bizalmat kelt, a versenytársakkal szemben pedig előnyt jelenthet.
Készüljön fel időben, és védje vállalkozását a megfelelő biztosítással! Keresse biztosítási tanácsadóját, és kérje a Colonnade szakmai felelősségbiztosítását! További részletekért látogasson el weboldalunkra.
(x)
Címlapkép forrása: Shutterstock