Számos ijesztő adat lát napvilágot az inaktivitás súlyosbodó negatív hatásairól, amely már a gyerekeknél is jelentkezik. Romló állóképesség, a túlsúlyosok emelkedő száma, csökkenő várható születéskori élettartam, egyre kevesebb tömeg- és iskolai sportlehetőség, egyre kevesebb mozgás. Megállítható-e a folyamat, és hol érdemes fogást keresni ezen a hatalmas problémahalmazon?
A Magyar Diáksport Szövetség az elmúlt tanévben teljes körű kultúraváltást eredményező diáksport programot indított Aktív Iskola néven. A jelenleg 422 iskolát, ezzel közel 130 ezer gyermeket bevonó program célja, hogy segítse az iskolákat abban, hogy rendszeres mozgást támogató környezetet biztosítsanak minden tanuló számára. „A valódi eredmények érdekében a problémát több oldalról kell kezelni” – emelte ki Balogh Gábor, az MDSZ elnöke. „Szakmai csapatunk hosszú évek során dolgozta ki azt az öt elemet, amelyek mentén szükséges beavatkozni: 1. Hangsúlyt kell fektetnünk a minőségi testnevelésre; 2. Fejleszteni kell az iskolákban a minőségi diáksportot; 3. Az egész iskolában olyan környezetet kell kialakítani, amely egészséges életmódra ösztönöz; 4. Az iskoláknak partnereket kell találni a mozgáslehetőségek bővítésére; 5. Be kell vonni a diákokat a társaik megmozgatásába.”
Az Aktív Iskola program már egy tanévet követően számokban mérhető eredményeket produkál. Az érintett iskolákban ugyanis a WHO által javasolt napi 60 perces mozgást már az első tanévben a gyerekek 50%-a teljesítette, szemben a hazai és világátlag 20%-kal. A megnövekedett napi mozgásmennyiség hatására pedig – a NETFIT® adatok alapján – a 2023-as kedvezőtlenebb iskolai fittségi indexszel rendelkező Aktív Iskolák 2024-ben már - megelőzve a többi iskolát - kedvezőbb fittségi mutatóval rendelkeztek. Az intézményvezetők és pedagógusok beszámolói szerint pedig a programnak számos egyéb hozadéka látható, mint a pozitívabb iskolai légkör, vagy az iskola népszerűségének növekedése.
És hogy mindezeken túl miért is éri meg egy iskolának csatlakozni? Minden egyes megvalósított programelemért pontokat gyűjtenek, amelyeket a tanév végén „levásárolhatnak” az Aktív Iskola webshopjában. Ezen eszközök, továbbá az MDSZ által biztosított további juttatások a tanév során több mint 200 millió forint értékű támogatást jelentenek. Mindeközben az iskolák a megvalósított programok alapján minősülnek is: először klubszintű, majd bronz, ezüst és arany szintű Aktív Iskolává válhatnak.
Ehhez természetesen erős támogatói háttér szükséges, amelyet első sorban a Belügyminisztérium biztosít, de további stabil stratégiai partnerek is csatlakoztak már a támogatói körhöz: a Richter Gedeon Zrt, a K&H mozdulj! program és a MOL Új Európa Alapítvány, valamint a sportszertámogató Hervis.
(x)