Ez a közös a Guggenheimben, a Trump Towerben és a Mol Campusban (x)
Prémium

Ez a közös a Guggenheimben, a Trump Towerben és a Mol Campusban (x)

PR cikk
Kimondottan sikeresen szerepel hazánk a világ legrangosabb ingatlanfejlesztési megmérettetésén, a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatán – ahol olyan épületek nyertek már, mint a Trump Tower, a bilbaói Guggenheim Múzeum vagy a Petronas-ikertorony. A magyar fejlesztések az elmúlt két évtizedben 33 arany és 39 ezüstérmet kaptak, idén pedig ismét a legjobbak között szerepeltek: a 143 méteres Mol Campus globálisan is a legjobb irodaház lett, és a Liget Budapest Projekt épületeit is díjazták.

A Bilbaóban található modern és kortárs művészetek múzeuma, azaz a Guggenheim Múzeum 2001-ben lett első helyezett a FIABCI Nívódíj Szabadidő kategóriájában. A környezetével összhangban megépített, több mint 30 ezer m2-es épület a város központjában, a Nervión folyó mentén helyezkedik el, a bejárattól az épület belsejéhez lefelé vezető lépcsővel. Ez a megoldás a folyópart és a városközpont közötti szintkülönbség áthidalására szolgál, illetve ennek köszönhető az is, hogy a 24 ezer m2 szintterületű, több mint 50 méter magas épület anélkül illeszkedik a városképbe, hogy a szomszédos épületek fölé magasodna. A titánborítású íveiről híres múzeum helyi anyagokból készült, acél építőelemekből, spanyol homokkőből és üvegből.

GettyImages-521842284
A bilbaói Guggenheim Múzeum - fotó: Getty Images

Az épület világosságát és átláthatóságát üveg függönyfalak biztosítják, amelyek a kiállított tárgyakat is megvédik a hőtől és a sugárzástól. Az épület külső részére 33 ezer darab, fél milliméter vékony titánlap került; egyszerre kelt ipari és organikus hatást, ráadásul az időjárástól és a fényviszonyoktól függően folyamatosan váltakozó színekben pompázik. 

Az ENSZ székháza mellett, látványos tereprendezéssel és egy nyilvános plázával körülvéve a lakosok a gyönyörű, kétszintes márvány előcsarnokon keresztül juthatnak be a New York-i Trump World Tower épületbe. Többek között a padlótól a mennyezetig érő ablakok és a kiváló felszereltségének köszönhetően 2003-ban elnyerte a “Legjobb lakóépületi projekt” díjat. A túlméretezett lakásokból kilátás nyílik a folyóra vagy a városra, felszereltsége az ötcsillagos szállodákéval vetekszik. 

Trump torony
A New York-i Trump Tower - fotó: trumphotels

A közel 452 méter magas felhőkarcoló, a Petronas-ikertorony Kuala Lumpurban, Malajzia fővárosában található. 2003-ig a világ legmagasabb épülete volt aszerint a ranglista alapján, amely a magasságot a főbejárat és a strukturális tetőpont különbségében határozza meg. A két tornyot 170 méter (41. és 42. emelet) magasságban egy kétszintes acélhíd (ún. Skybridge) köti össze. Ez az 58,4 méter hosszú, 750 tonnás híd 2000-től a nyilvánosság számára is látogatható. 2002-ben nyert aranyérmet a FIABCI Nívódíj Irodai/Ipari kategóriájában

GettyImages-200509405-001
A Petronas-ikertorony Kuala Lumpurban - fotó: Getty Images

A tornyok otthont adnak több bevásárlóközpontnak, a Petrosains Természettudományi Múzeumnak, a Malajziai Filharmonikusok koncerttermének, egy képzőművészeti galériának és számtalan irodának is. 

Az első magyar aranyérmes

Magyar projektet először 1998-ban díjaztak, akkor a ferencvárosi tömbrehabilitáció nyert első díjat a master plan, azaz településfejlesztés kategóriában. A további fejlesztések során több, mint 1200 teljes egészében felújított vagy új lakás, a 76 ezer m2-nyi új vagy megújult zöldterület, illetve a számos megújult és más funkciót kapott régi épület miatt a főváros IX. kerületének városmegújítási programja 2016-ban ismét első helyezést ért el. 

kerekerdő
A Kerekerdő park a IX. kerületben - fotó: welovebudapest

Odafigyelnek ránk a nemzetközi mezőnyben

Az 1951-ben alapított Nemzetközi Ingatlanszövetség (FIABCI) minden évben kiírja a Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj pályázatát, amelyen a legsikeresebb ingatlanfejlesztési projekteket jutalmazzák. A 32 évvel ezelőtt útjára indított FIABCI World Prix d’Excellence az egyik legrangosabb nemzetközi verseny, fennállása alatt öt kontinens 37 országának ingatlanfejlesztői díjazták. A bírálat online zajlik, a pályaműveket kategóriánként 12-16 ország szakemberei értékelik.

A nemzetközi versenyen azok a hazai fejlesztések vehetnek részt, akiket a FIABCI Magyar Tagozata előzetesen kiválaszt. Gönczi László, a FIABCI World Prix d’Excellence Bizottság alelnöke, a FIABCI Magyar Tagozatának elnöke a Portfolio-nak elmondta:

az elmúlt 25 évben több mint 700 épület vagy fejlesztés indult el a hazai pályázaton, gyakorlatilag nincs olyan fontos ingatlanberuházás, amely ne vett volna részt rajta.

Az utóbbi 10 évben a különböző kategóriákban a magyarországi ingatlanfejlesztők 34 első és 37 második díjat nyertek a nemzetközi pályázaton. Gönczi László szerint sikerült elérni az alapcélt, “a szakma megbecsüli a magyarországi ingatlanfejlesztéseket”.

Az ingatlanokat négyféle szempontból vizsgálják: az ingatlanfejlesztés koncepciója és eredménye, az építészeti és városépítészeti színvonala, a kivitelezés minősége és a megvalósítás időtartama. Emellett értékelik az értékesítés és bérbeadás eredményességét is, hiszen hiába szép egy épület építészetileg és kiváló a kivitelezése, ha alacsony a kihasználtsága, de figyelembe veszik a környezetvédelmi szempontokat és a társadalmi hasznosságot is.

“Még mindig bőven találkozni olyan fejlesztésekkel, amelyek során nem látnak tovább a telekhatárnál és csak arra figyelnek, hogy felépüljön az adott ingatlan az adott területen. Szerencsére egyre több az olyan beruházás is, amelyek környezettudatosak, rendbe hozzák a környéket, infrastruktúrát és zöld területeket fejlesztenek.

Az ingatlanfejlesztés sosem csak pontszerű folyamat, hanem a városfejlesztés szerves része

– emelte ki a FIABCI Magyar Tagozatának elnöke. 

Globálisan is a legjobb irodaház

A díjátadón a Mol Campus két első díjat kapott: elnyerte az irodaház és a környezettudatos építés kategória aranyérmét, így a 143 méteres épület globálisan is a legjobb irodaház lett. „Olyan vállalati központ felépítése volt a cél, amely reprezentálja a MOL jövőorientált szemléletét, a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét és a régió gazdaságában betöltött stratégiai szerepét. Legalább ilyen fontos szempont volt az is, hogy az épület harmonikus munkakörnyezetet teremtsen a munkatársaink számára, szeressenek itt dolgozni” – hangsúlyozta Ratatics Péter, a Mol-csoport Fogyasztói Szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója.

A projekt során számos olyan okos megoldással dolgoztak, amely a kiemelkedő komfortérzet mellett alacsonyan tartja az irodaépület ökológiai lábnyomát és üzemeltetési költségeit.

A pódium épületrész tetőszerkezetére 900 négyzetméternyi napelemet telepítettek, az esővizet számos területen hasznosítják, a tapasztalatok szerint pedig az éves hűtési energiaigény ~40%-át, illetve az éves fűtési energiaigény 42%-át tudják biztosítani a hőszivattyús rendszerrel. “Büszkék vagyunk arra, hogy emberközpontú, klímabarát szemléletünket nemzetközi elismerésekkel díjazták, és kiemelték azt is, hogy a Mol Campus a legtöbbet hozza ki környezetéből, harmonikus kapcsolatban áll mind a közeli folyóparttal, mind pedig Budapest leggyorsabban fejlődő új városnegyedével” – tette hozzá Ratatics Péter.

“A székház a közösségi és a privát terek összhangjában alakult ki, nagyon szép belsőépítészeti megoldásokkal. Az épület építészetileg és műszakilag is nagyon érdekes” – emelte ki Gönczi László. 

A tervezésben a világhírű Foster&Partners partnere a Finta és Társai Építész Stúdió volt. A Stúdió koncepciója azon alapult, hogy a székház az ott dolgozók közérzetéhez-, optimális munkakörülményeihez és demokratikus viszonyainak biztosításához járulhasson hozzá, ugyanakkor tartalmazzon egyéb, kiegészítő szolgáltatásokat is, amelyek nem csak az ott dolgozók számára elérhetőek. Ennek megfelelően

a fektetett pezsgősüveget formázó, vasbeton szerkezetű toronyház földszintjén számos közfunkciót ellátó szolgáltatás megtalálható, az első emelettől pedig 120 méterig lát el irodai funkciót.

A terek shell and core részeinek megalkotása szintén a Stúdió feladata volt, a belsőépítészet a berlini Kinzo tervei alapján a MinusPlus támogatásával valósult meg. A kivitelezés a Market Építő Zrt., a fenntarthatósági megoldások sora az Óbuda Group, a projektmenedzsment a CÉH Zrt. munkáját dicséri.

Kettős magyar siker a közcélú létesítmények kategóriában is

A zsűri a világ legjobb középületének idén a Néprajzi Múzeumot választotta, a második díjat pedig a Magyar Zene Háza kapta meg, mindkét fejlesztés a Liget Budapest Projekt része.

“Bármerre is mutatjuk be a Városliget megújításának eredményeit, mindenhol egyfajta benchmarként tekintenek rá. A megvalósult, illetve megújult kulturális intézmények egy helyszínen, nagy sűrűségben páratlan szinergiákat hoztak létre, amelyek nem reprodukálhatóak barnamezős területeken. Itt a 150 éves intézmények békésen megférnek egymás mellett az újakkal, és alkotnak egy élő rendszert, miközben a természet, a park élményfunkciókkal, rekreációs lehetőségekkel körülöleli őket” – mondta el Gyorgyevics Benedek, a Liget Budapest Projekt megvalósításáért felelős Városliget Zrt. vezérigazgatója.

A Néprajzi Múzeum új épülete 2022 májusában nyitotta meg kapuit, látogatottsága azóta már átlépte az 500 ezer főt. A Magyar Zene Háza 2022 januári nyitása óta Magyarország egyik leglátogatottabb kulturális intézményévé vált, már közel 2 millióan jártak az épületben.

A FIABCI Magyar Tagozata már meghirdette a XXVI. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot, a jelentkezéseket 2024. szeptember 12-ig várják.

(x)

Címlapkép forrása: P-Arch Creative Studio

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
1500-ubm