A következő 25 évben akár hárommilliárd ember is élhet majd olyan régiókban, amelyeket fokozottan veszélyeztethetik az éghajlatváltozás hatásai, hangzott el a 2022-es World Climate Konferencián.
A napenergia meggyőző ütemben terjed. Friss adatok szerint a 2021-ben létrehozott 364 gigawattnyi új kapacitásból 182 gigawatt a háztetőkön és a szabadban, réteken felállított új napkollektorokból származott. Ez 26%-os növekedést jelent az előző évhez képest, és megmagyarázza azt is, hogy miképpen emelkedhetett 50%-kal a napelemes részvények árfolyama. Ezzel szemben a szélerőművek kapacitása mindössze 90 gigawattal nőtt, ami alig fele a napenergiás kapacitásbővülésnek, és valamivel alacsonyabb az előző évi értéknél is. A névleges kapacitás alapján a napenergia 2021-ben 112 ország közül 53-ban átvette a vezetést.
A napenergia-termelés költségei évek óta csökkennek. Durva becslések szerint három évvel ezelőtt a nagy napelem parkok villamosenergia-termelése megawattóránként körülbelül 30 amerikai dollárba került[1]. Az előrejelzések szerint azonban 2022-re a napenergia áramtermelési költségei megawattóránként 10 USA-dollár körüli összegre csökkennek[2].
Egy nemrégiben készült PWC tanulmány[3] szerint a kereslet évi 2050-re a jelenlegi 76 megatonnáról akár évi 600 megatonnára is nőhet világszerte. A zöld hidrogén előállítási költségei világszerte 3,3 és 7,3 USD között mozognak kilogrammonként. Egyes tanulmányok szerint az ár 2030-ra kilogrammonként 2 és 6 USA-dollár közé csökkenhet[4]. A zöld hidrogéntechnológiák egyre fejlettebbé válnak, ráadásul a zöld hidrogén ára az összes megújuló energiaforrásból származó villamos energia árához igazodik, vagyis minél olcsóbb a napenergia, annál olcsóbb a zöld hidrogén is.
Lehetőségek befektetők számára
A CO2-semleges energiatermelésre való elkerülhetetlen átállás az elkövetkező években és évtizedekben fel fogja gyorsítani az iparágat. A részvények, a tematikus és fenntartható alapok, valamint a közvetlen befektetések számos lehetőséget kínálnak a befektetőknek ezen a gyorsan növekvő piacon. A közvetlen befektetésekkel ellentétben azonban az alapok a széles körű diverzifikáció révén minimalizálják az egyes részvényekhez kapcsolódó veszteségek kockázatát.
Az új létesítményekből származó energiatermelés globális megoszlása a következő:
Forrás: https://assets.bbhub.io/professional/sites/24/BloombergNEF-CEM-2022-Factbook.pdf
_________________________________________________________________________________________________________
[1] https://www.en-former.com/solar-plus-storage-usa
[2] https://www.pwc.de/de/energiewirtschaft/chancenderdekarbonisierung/hydrogen-on-the-horizon-ready-almost-set-go.pdf
[3] https://www.pwc.de/de/energiewirtschaft/wasserstoff-ein-essentieller-baustein-der-energiewende/chance-zur-dekarbonisierung-gruener-wasserstoff-als-motor-der-energiewende.html
[4] https://www.pwc.de/de/energiewirtschaft/chancenderdekarbonisierung/hydrogen-on-the-horizon-ready-almost-set-go.pdf
(x)