A francia elnök, Emmanuel Macron már korábban jelezte, hogy az ilyen jellegű fegyverhasználat elfogadható lehet, de Barrot mostani szavai különösen figyelemre méltóak azután, hogy
az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság rakétái először értek orosz célpontokat.
Barrot egyértelművé tette: a nyugati szövetségeseknek nem szabad korlátokat szabniuk az ukrán támogatásban, és minden opció nyitott, beleértve a francia katonai jelenlét lehetőségét is.
Azt viszont nem tudni, hogy a franciák az ukránok rendelkezésére bocsátottak volna ilyen rendszereket. Pedig van ilyen technológiájuk:
a SCALP-EG a francia fegyveres erők által használt, nagy hatótávolságú cirkálórakéta, amelyet az MBDA fejlesztett ki.
A rakéta technológiailag szinte azonos a brit Storm Shadowval, de specifikusan Franciaország igényeihez igazították. Mivel Párizs hagyományosan nem tesz nagy bejelentéseket az ukrajnának szállított fegyverekről, elképzelhető, hogy a Storm Shadow-variánsból már küldtek Kijevnek, azonban a brit testvérek használata miatt ez eddig nem tűnt fel senkinek.
Hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert, és nagy precizitású, erős robbanófejjel van felszerelve, amely megerősített célpontok elleni csapásokra is alkalmas. A SCALP-EG elsősorban Dassault Rafale vadászgépekről indítható, így jelentős szerepet játszik a francia légierő stratégiai képességeiben.
Ukrajna NATO-távolságát is pártolják
Barrot szerint Ukrajna NATO-tagságának kérdése is napirenden van, amely Zelenszkij elnök régi kérése. Franciaország nyitott az ukránok meghívására, és aktívan dolgozik szövetségeseivel a közös álláspont kialakításán.
A külügyminiszter ugyanakkor kiemelte, hogy a nyugati országoknak jelentősen növelniük kell védelmi kiadásaikat, hogy megfeleljenek az új biztonsági kihívásoknak.
A francia nyilatkozatok egy olyan héten érkeztek, amikor a konfliktus Ukrajnában jelentős eszkalációt mutatott: orosz észak-koreai eredetű lőszerraktárakat ért dróntámadás, miközben Moszkva új rakétatípust vetett be, és Vlagyimir Putyin globális háború lehetőségét vetítette előre. A nyugati vezetők közül sokan úgy vélik, hogy a tél közeledtével kulcsfontosságú időszak következik.
Barrot egyértelművé tette, hogy Ukrajna támogatása nemcsak a háborúban álló ország, hanem egész Európa biztonsága szempontjából kulcsfontosságú.
Az orosz előrenyomulás minden négyzetkilométere közelebb hozza a fenyegetést az európai határokhoz
– jelentette ki, hozzátéve: a nyugatnak nem szabad engednie Putyin fenyegetéseinek, hanem hosszú távú stratégiával és egységes fellépéssel kell válaszolnia a geopolitikai kihívásokra, amelyek az ukrajnai konfliktuson túlmutatnak.
Címlapkép: Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter beszél az európai külügyminiszterek varsói találkozójának sajtótájékoztatóján november 19-én. A fotó forrása: Getty Images.