A NAK – miként számos más területen – a digitális térben is képviseli a hazai gazdálkodók érdekeit. Egyrészt a nálunk felhalmozott magas szintű szakmai tudás és ágazatokon átívelő kapcsolatrendszer révén hasznos szakmai információkkal látjuk el tagjainkat. Az idei évtől hazánk jelentős keretösszegű pályázati lehetőségekkel is támogatja a precíziós gazdálkodási eszközök, rendszerek elterjedését, ami egy kiváló körülményt biztosít a fejlesztéseknek. Másrészt a harmadik évében járó NAK TechLab programunkkal ígéretes startupokat vonzunk be az agráriumba, nagyvállalati partnereinkkel együttműködve segítjük megoldásaik minél szélesebb körben való elterjedését.
Mit tapasztalnak, megtalálják a helyüket a startupok azágazatban?
Meggyőződésem, hogy abban a szektorban, ahol nem biztosítanak kibontakozási lehetőséget a startup vállalkozásoknak, jóval lassabb technológiai fejlődés várható.
Éppen ezzel a céllal hoztuk létre a NAK startup programját, hogy minél több fiatal innovátort tudjunk becsatornázni az ágazatba. Programjainkon belül az ország legfelkészültebb agrárszakértőivel, termékfejlesztőkkel és nagyvállalatokkal dolgoznak együtt az új megoldások minél gyorsabb és pontosabban orientált piacra juttatásán.
Hány startuppal dolgoznak együtt?
A NAK TechLab programunk keretében eddig több száz ötlettel és körülbelül ötven már érettebb startup vállalkozással dolgoztunk érdemben együtt.
A program befektetésösztönző elemeinek köszönhetően az indulás óta több mint egymilliárd forint befektetés érkezett az agrár startupokhoz.
A velünk együttműködő startupok – a szakmai tudáson és a befektetési lehetőségeken túl – olyan nagyvállalati kapcsolatokkal gazdagodhatnak, amik segítségével gazdálkodók nagyon széles körének nyújthatnak szolgáltatásokat. Ezen nagyvállalatok nyitottságát a piac indukálja, hiszen érdekük az, hogy ők legyenek azok a szolgáltatók, akik a legmodernebb megoldásokat szállítják a gazdálkodóknak.
Mi lesz a következő „nagy dobásuk”?
November 24-én AGTECH SUMMIT – Konferencia az agrárium jövőjéről címmel tartunk egy nagyszabású, egész napos rendezvényt, melynek délelőtti szekciójában a digitalizáció generációváltást segítő vonatkozásáról, edukációs témákról esik szó. A nap második felében szó esik az agrárstartupok megoldásai által létrejött új piacokról, a kockázati tőkebefektetők hozzáállásáról az agráriumhoz, az űrtechnológián alapuló adatgyűjtésről, illetve például a mezőgazdaság viszonyulásáról a robbanásszerű digitalizációs változásokhoz. Továbbá a NAK TechLab inkubációs programban részt vevő startupok bemutatják a nagyvállalatokkal együttműködésben fejlesztett megoldásaikat. Az AGTECH SUMMIT-on a gyakorlatban is megismerhetőek lesznek ezek a jövőbe mutató fejlesztések.
A cikk megjelenését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) támogatta.
Fotó: NAK
(X)