A laikusok közül kevesen tudják, hogy a középfeszültségű villamos kapcsolóberendezésekben – azokban a szürke dobozokban, amelyek észrevétlenül működnek lakókörzetekben, ipari létesítményekben vagy nagy középületekben – milyen veszélyes gáz található.
Na, nem az emberre veszélyes a kén-hexaflurid (SF6), az ugyanis nem mérgező, nem korrodál, nem tűzveszélyes, ellenben kiválóan szigetel és jó hővezető – ezért is használják az elektromos berendezésekben. Szerte a világon mintegy 30 millió kapcsolóberendezésben található átlagosan 1 kilogramm SF6, azaz globálisan 30 ezer tonna gázról van szó. Ami azért baj, mert az SF6 az üvegházhatás szempontjából 23500-szor (!) károsabb az oly sokat kárhoztatott szén-dioxidnál. Ha egy kapcsolóberendezésből kiszabadulna az említett egy kilogramm SF6 gáz, az ugyanolyan hatással lenne a környezetre, mintha egy autó 200 ezer kilométert tenne meg. A villamosenergia-igény folyamatos növekedése, valamint a decentralizált termelés terjedése ráadásul magával vonja az ilyen kompakt, középfeszültségű berendezések számának exponenciális növekedését.
A világ egyik vezető villamosipari gyártója, a francia központú Schneider Electric ezért célul tűzte ki, hogy környezetbarát gázra cseréli berendezéseiben az SF6-ot. Fejlesztéseik eredményeképpen pedig megtalálták a módját annak, hogy erre a létező leginkább környezetbarát gázt, a tiszta levegőt alkalmazzák. A vállalat új, SM AirSeT középfeszültségű kapcsolóberendezései sűrített tisztított levegőt és egy új, saját fejlesztésű kapcsolótechnológiát, az úgynevezett Sönt Vákuum Kapcsolót (SVI™) használják. (Ha valaki szeretne többet tudni a technikai részletekről, ezen az oldalon tájékozódhat.)
Üzemeltetési szempontból nagy előnye, hogy a berendezés kialakítása és csatlakozásai pontjai azonosak az SF6-ot használói elődjével, vagyis egyszerűen megoldható az átállás az egyszerre környezetbarát és jövőálló technológiára. Ezt a jövőállóságot a beépített okosszenzorok biztosítják, amelyek révén lehetővé válik a vezeték nélküli állapotfelügyelet is.
A Schneider Electric SM AirSet használatával nem csak az üzemeltetés válik egyszerűbbé. Mivel nincs veszélyes gáz, az elbontást követő kezelési és újrahasznosítási költségek is jelentősen mérsékelhetők – ezek korábban a berendezés bekerülési árának akár 20 százalékát is kitehették. Nem utolsósorban pedig az SF6 gáz használatára vonatkozó várható uniós szigorítások sem érintik az SM AirSeT használóit, akik nem csak költségeiket, hanem ökológiai lábnyomukat is jelentősen mérsékelhetik az új technológiának köszönhetően.
(x)