A kedvező kamatszintek, rugalmas felhasználhatóság és egyszerű folyamat miatt igen nagy népszerűségnek örvendenek ma Magyarországon az akár 10 millió forintig is igényelhető személyi kölcsönök. Nehéz viszont előre megbecsülni, hogy
- melyik banknál érdemes hitelfelvétellel próbálkoznunk,
- és mekkora hitelösszeget vehetünk fel.
Ezek ismerete viszont rengeteg időt és pénzt spórolhat meg nekünk. A Bank360.hu azonban egyedülálló gyűjtést készített, aminek segítségével megbecsülhetjük, hogy mekkora összeget tudunk felvenni és melyik banknál kaphatjuk ezt meg a legkedvezőbb kondíciókkal.
Amit muszáj teljesíteni
A bankok egy hiteligénylésnél elsősorban a legalapvetőbb kritériumok teljesülését vizsgálják. Ilyenek például az érvényes okmányok, jövedelemigazolás vagy éppen elérhetőség. A bankok által leggyakrabban vizsgált szempontok például az
- életkor, amelyet igazolványokkal,
- a lakóhelyünk, amelyet közüzemi számlákkal,
- és a jövedelmünk, amelyet bankszámlakivonattal vagy jövedelemigazolással igazolhatunk.
A Bank360.hu egy teljes listát készített a magyar kereskedelmi bankok által támasztott minimum feltételekről, erről itt olvashatunk bővebben. Ez alapján kiderül például: van olyan bank, ahol akár 18 évesen is vehetünk fel már személyi kölcsönt, míg máshol 25 év az elvárt legalacsonyabb életkor. Talál jelentősebb kérdés a legtöbb ügyfélnél a jövedelem: a Bank360.hu gyűjtése szerint ebben is nagy eltérések vannak: míg egyes bankok már akár havi nettó 75 000 forintos jövedelemtől is hiteleznek, addig más pénzintézeteknél 100 000 forint feletti havi nettó jövedelem igazolására van szükség.
Az sem mindegy, miből
A bankok nem csak a jövedelem nagyságát vizsgálják a hitelbírálat során, hanem annak forrását is. Nem mindegy, hogy munkából származó jövedelemről, vagy éppen ingatlankiadásból származó bevételről van szó.
A pénzintézetek elsősorban alkalmazotti munkabért, vállalkozói jövedelmet és nyugdíjat fogadnak el, ezek az úgynevezett elsődleges jövedelmek. A már fentebb is említett bérbeadásból származó bevétel vagy más egyéb igazolt bevétel a másodlagos jövedelmek közé sorolható. Ez utóbbiak a másodlagos vagy kiegészítő jövedelemforrások, amelyek önmagukban nem elégségesek a hitelfelvételhez, de ha van elsődleges jövedelmünk, akkor a másodlagos jövedelem hozzáadódik. Az viszont merőben eltérő, hogy az egyes bankok mely jövedelmeket veszik figyelembe. A Bank360.hu viszont ezt is összegyűjtötte, így már néhány perc alatt meghatározhatjuk, melyik bank fogadja el a jövedelmünket.
Kopogtassunk a megfelelő banknál
A fentiek alapján tehát meghatározhatjuk elsőként, hogy mely bankoknál felelünk meg egyáltalán a minimális feltételeknek, melyik pénzintézet jöhet szóba, ha hitelt akarunk felvenni? Láthatjuk például, hogy elégséges-e a jövedelmünk, rendelkezünk-e a megfelelő dokumentumokkal és megfelelő-e az életkorunk?
Ha megvannak azok a bankok, ahol van esélyünk a hitel felvételére, a jövedelemforrásaink alapján hasonlítsuk össze, hol számolnának a legmagasabb jövedelemmel. Nagyrészt ez, és meglévő tartozásaink határozzák meg ugyanis, hogy mekkora kölcsönt vehetünk fel: minél magasabb a jövedelmünk, annál több személyi kölcsönt vehetünk fel.
Mindezek után érdemes azt is megnézni, hogy melyik bank adja olcsóbban a kölcsönt. Ehhez érdemes a Bank360.hu személyi kölcsön kalkulátorát használni, hiszen néhány adat megadásával rangsorolhatjuk a banki kölcsönöket akár a teljes visszafizetendő összeg alapján, így villámgyorsan kiderül, hogy melyik hitellel spórolhatunk évente akár több tízezer forintot is.
(x)