A sportolók sporttáplálkozási felkészítésében eddig finoman szólva is a tejbegríz és a bécsi szelet volt az irány, persze voltak ennél sokkal tudatosabb sportolók is, de a jellemző az az említett "bevált étrend" volt. Tudjuk, ezzel a menüvel nem lehet a csúcsra jutni, és bár egyre több szakember van ezen a területen is, eddig mindenki azt evett, amit szeretett.
- mondta a Portfolio-nak Fábián László olimpiai bajnok, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) sportigazgatója.A sportigazgató szerint bár a MOB folyamatosan jelezte a sportszövetségeknek, hogy a táplálkozástudomány egy olyan terület, ahol még komoly lehetőségei lennének a magyar sportnak, de sajnos erre eddig nem volt nyitottság. A 2020-as tokiói olimpiára azonban már a magyar sportolók is legfrissebb tudományos eredményeken alapuló egyénre szabott étrenddel és sporttáplálkozási tanácsadással megtámogatva készülhetnek, miután a MOB együttműködési megállapodást kötött a Scitec Institute Sport- és Táplálkozástudományi Intézettel. "Természetesen a sportolók számára előírt étrendből, táplálékkiegészítőkből semmi nem kötelező, mindenki a maga által választott úton haladhat, de nagyon sok tudományos publikáció igazolja, hogy a helyes táplálkozás komoly tényező a siker felé vezető úton" - tette hozzá a sportigazgató.
Eddig is igyekeztem odafigyelni az étkezésre, többször fordultam dietetikushoz, és ez mások számára is egy elérhető opció volt, de ezentúl ez szervezett keretek között fog folyni, ami sokat számít. Jelenleg a sportolók felmérése zajlik, hogy kinek mire van szüksége. Nemcsak az a fontos, hogy minden pontosan meg legyen tervezve, de az is, hogy az ember rászokjon a megfelelő táplálkozásra
- mondta Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa - bajnok úszó."Annyi szénhidrátot kell bevinniük, amennyit megrágni is nehéz"
Sokan nem is gondolnák, de nagymértékben különbözik egy élsportoló étrendje az átlag populációtól, hiszen akár 5-10 ezer kalóriára is szükségük lehet napi szinten a megfelelő teljesítmény eléréséhez.Az élsportolók egész élete extremitás, egy tornásznak, úszónak, kajak-kenusnak napi két-három edzése van, az energiamennyiség, amit eléget, a nyugalmi energiaszükséglet háromszorosa is lehet. Egy hétköznapi, ülőmunkát végző ember épp, hogy próbálja csökkenteni a bevitt szénhidrátot és lehetőség szerint kerülni a cukrokat, amitől elhízik, vagy ami fokozza a cukorbetegség kockázatát, ezzel szemben egy sportolónak olyan mennyiségű szénhidrátot kell bevinni, amit már megrágni is nehéz, ezért szükséges és kényelmesebb sokszor étrendkiegészítő formájában bevinni a plusz energia egy részét
- mondta a Scitec Institute sporttáplálkozási vezetője, Szász Máté.A sporttáplálkozás David Attenborough-ja
A szakember szerint a sporttáplálkozás tudománya még gyerekcipőben jár, a következő 30 évben a jelenlegi ismeretanyag sokszorozódni fog. "A cégben összegyűlt egy komoly szakmai tudás, és ezt próbáljuk transzformálni olyan formában, ami emészthető a hétköznapi emberek számára is. Nagyon leegyszerűsítve szeretnénk a sporttáplálkozás David Attenborough-jává válni. Az ismeretterjesztőfilmjeiről híres természettudós egy komoly szakember, de a magas szintű tudást úgy tudja átadni, hogy azt minden előképzettség nélkül bárki megérti" - tette hozzá.Bár az intézmény csak sportolókkal foglalkozik, ebbe beletartoznak hobbi szintű, amatőr sortolók is, akik például a margitszigeti futás közben feszegetik határaikat. Szász Máté szerint az amatőr futók általában profi felszereléseket használnak, "mindent mutató pulzusmérő órájuk és profi ruházatuk van, szeretnének a profikhoz hasonlóan eszközöket használni a teljesítményük növelése érdekében, és náluk még a hajlandóság is magasabb is, mert őket nem az edző küldte, hanem maguktól jöttek."
Egy futó, ha megvásárolja a ruházatot, a cipőt, a pulzusmérőt legjobb esetben is 80 ezer forint körül költ, de ha mindenből a legjobbat veszi, viszonylag könnyen eljuthat akár 400 ezer forintig is. Ehhez képest egy alapétrend tervezése 35 ezer forintba kerül, a prémiumszolgáltatás pedig 50 ezer havonta, amely úgy van összeállítva, hogy a sportoló zsírt veszítsen, növelje a szárazizom-tömegét és javítsa a szervezete energiafelhasználó képességét. Mindenki döntse el maga, melyik mennyivel növeli jobban a sportteljesítményt, az viszont biztos, hogy több összetevőn is múlik a maximális siker.
A Scitec Institute-ról A Scitec Institute Sport- és Táplálkozástudományi Intézet a sportteljesítmény és az egészségfejlesztés intézménye, ahol egységesül a tudomány és a komplex életmód-tanácsadás. A Scitec Institute a Magyar Olimpiai Csapat hivatalos sporttáplálkozási tanácsadójaként hozzá kíván járulni az olimpiai eszme ápolásához, a Magyar Olimpiai Bizottság célkitűzéseihez, valamint a nemzetközi olimpiai eseményekre készülő Magyar Olimpiai Csapat eredményes felkészüléséhez. Az Institute-ban az olimpikonok és profi atléták mellett azonban a sportcélokkal rendelkező szabadidő-sportolók is egyaránt teljes körű, személyre szabott felkészítésben részesülnek táplálkozási, illetve sporttanácsadás területén. Az Intézet ezen felül tudományos kutatási eredményeivel a magyar sportélet és egészségtudomány egészéhez is nagyban szeretne hozzájárulni, ezért a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központjával (MTA KIK) stratégiai együttműködésben kezdte meg működését.
További információ az Intézetről és szolgáltatásairól: https://scitec-institute.com/hu(x)