Az euróövezetben a bérek növekedésének üteme 2024 végére mérséklődött, ami megerősíti az Európai Központi Bank (EKB) azon szándékát, hogy folytassa a kamatcsökkentéseket az infláció fokozatos lassulásával összhangban.
Az EKB kedden közzétett adatai szerint
a negyedik negyedévben a megállapodás szerinti bérek éves szinten 4,1%-kal emelkedtek,
ami jelentős visszaesés az előző három hónapban mért 5,4%-os rekordhoz képest.
Ez az adat alátámasztja az EKB várakozásait, miszerint a bérek növekedése mostanra lassuló pályára áll, miután az elmúlt évek inflációs hulláma miatt bekövetkezett bérfelzárkózás lezajlott. Ez egyben a szolgáltatási szektor inflációjára is enyhítő hatással lehet, amely hónapok óta makacsul 4% körül mozog, és továbbra is kihívást jelent a döntéshozók számára.
Bár az év elején az infláció kissé megugrott, a szakértők továbbra is bizakodóak, hogy a 2%-os célkitűzés hamarosan elérhető lesz. Ennek köszönhetően az EKB június óta már ötször csökkentette a kamatlábakat, és széles körben várható, hogy a következő, március 6-i ülésen újabb lépést tesznek ebbe az irányba.
A bérek további lassulását előrejelző egyik fő tényező a munkaerőpiac fokozatos gyengülése, mivel a gazdasági növekedés továbbra is akadályokba ütközik. Míg az elmúlt években a vállalatoknak súlyos munkaerőhiánnyal kellett megküzdeniük, a helyzet mostanra kezd normalizálódni. Egyes szektorokban – például a német iparban – már elbocsátások is megjelentek a költségcsökkentési intézkedések részeként.
Az EKB több különböző mutató alapján követi nyomon a bérdinamika alakulását, köztük egy előrejelző eszközzel, amely a várható trendeket modellezi. A legfrissebb adatok továbbra is arra utalnak, hogy idén éles lassulás várható a bérnövekedésben.
A vállalatok visszajelzései is ebbe az irányba mutatnak: az EKB felmérése szerint a cégek 2024-ben 4,3%-os bérnövekedést tapasztaltak, de 2025-re már csak 3,6%-os ütemet prognosztizálnak, és 2026-re további csökkenést várnak.
Mindezek ellenére az EKB Igazgatóságának tagja, Isabel Schnabel óvatosságra intett, és kiemelte, hogy a folyamatot továbbra is szoros figyelemmel kell kísérni.
„A bérnövekedés az év első felében várhatóan még mindig viszonylag magas marad” – mondta. „Ezért még látnunk kell a lassulás valódi jeleit. Ez egy olyan tényező, amelyre különösen nagy hangsúlyt fektetek.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images