2016. július 25-én zárult a “VP-3-4.2.1-15 Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás- hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban" című felhívás második értékelési időszaka. A rendelkezésre álló 150 milliárd forintos keretre azonban jó eséllyel lehet pályázni még a későbbiekben is.
A TÁMOGATÁS ÖSSZEGE ÉS MÉRTÉKE
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: egyéni beruházás esetén maximum 500 millió Ft, kollektív beruházás esetén maximum 1,5 milliárd Ft.
1. TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK ÉS ELSZÁMOLHATÓ KÖLTSÉGEK
A) célterület: Célja a mezőgazdasági termékek értéknövelését és a piacra jutást elősegítő, technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében.
Ilyenek különösen:
- magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását célzó fejlesztések,
- versenyképesebb vállalati, termelési és termékstruktúra kialakítását, optimalizálást, valamint a piacra jutást elősegítő fejlesztések (különösen tárolás, hűtés),
- piaci keresletre és/vagy termékpálya-együttműködésre alapozott kapacitásbővítő fejlesztések.
Támogatható tevékenységek:
- Termeléshez kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása;
- Az anyagmozgatáshoz és/vagy raktározáshoz és/vagy csomagoláshoz kapcsolódó új eszköz beszerzése;
- A termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási-, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez kapcsolódó informatikai eszközök és szoftverek beszerzése;
- A célterülethez tartozó tevékenységet szolgáló épületek, építmények kivitelezése.
B) célterület: Célja a mezőgazdasági termékek értéknövelésével összefüggő, a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó fejlesztések támogatása. Ilyenek különösen:
- anyag-, energia- víztakarékos,
- egyéb környezetterhelést csökkentő funkciók, technológiák bevezetése, fejlesztése, (egyebek között megújuló energia használattal például biogáz, biomassza alapú),
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
ÖNÁLLÓAN TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK:
TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti - mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozás esetén kizárólag Annex I. termék előállítására vonatkozó - tevékenységek - kivéve TEÁOR 109 (takarmánygyártás) és TEÁOR 1102 (szőlőbor termelése) alá tartozó tevékenységek - támogathatóak.
PÁLYÁZATÍRÁS VS. PROJEKTMENEDZSMENT
Fontos tisztázni, hogy a pályázatírók tevékenysége is fontos eleme egy beruházásnak, de önmagában nem elégséges a szolgáltatás egy hosszú távon fenntartható fejlesztés megfelelő minőségű kivitelezéséhez, elég, ha az ellenőrzésekre, vagy a fenntartási időszak végéig szóló kötelezettségekre gondolunk. Ahhoz, hogy egy fejlesztési projekt maradéktalanul elérje célját, a pályázó eredményesen valósítsa meg az üzleti tervben meg-fogalmazott célkitűzéseket, és sikeresen le tudja hívni a forrásokat, összetett jogi, műszaki, közgazdasági és projektmenedzsment kompetenciára is szükség van. A fenntartási időszakról nem is beszélve.
(x)