A vizsgálat során kiderült, hogy az átadott Tu-160-asok közül legalább hat repülőgép jelenleg is az orosz hadseregnél áll szolgálatban.
Összesen tíz ukrán stratégiai bombázóról van szó, amelyeket még Ukrajna adott át Oroszországnak. Ezek között hét darab Tu-160-as és három Tu-95MSz szerepel.
Az újságírók nyílt forrásokban, orosz televízióadások között, kiadványokban és közösségi médiában kutattak videók és fotók után az egykori ukrán bombázókról. A vizsgálat során azonosították az egykori ukrán bombázók orosz pilótáit is.
Még 1999-ben, Jaltában írták alá azt a megállapodást Ukrajna és Oroszország között, amely értelmében Kijev nyolc Tu-160-as és három Tu-95MSz stratégiai bombázót, valamint 575 H-55-ös cirkálórakétát adott át Moszkvának.
Cserébe Oroszország 275 millió dollár értékben engedett el tartozást az orosz gázért fennálló tartozásból.
A vizsgálat során kiderült, hogy a repülőgépek és rakéták átadása a Verhovna Rada jóváhagyása nélkül történt. Ráadásul egy későbbi parlamenti vizsgálóbizottság megállapította, hogy a fegyverek értékét tízszeresen alulbecsülték.
Leonyid Kucsma volt ukrán elnök a Schemesnek adott kommentárjában megjegyezte, hogy még ha a stratégiai bombázók Ukrajna szolgálatában maradtak volna is, az nem sokat segített volna az Oroszország elleni védekezésben. A volt elnök arra nem tért ki, hogy ha ukrán tulajdonban maradtak volna, akkor Oroszország nem tudja használni őket támadásai során.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images