“A helyzet javult, de bőven van tér a fejlődésre az öngondoskodás terén" - mondta a Portfólió.hu-nak dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárszövetség Országos Szövetsége elnöke, aki ismertette a pénztárak többségét tömörítő szervezet megrendelésére készült friss felmérés eredményeit. Eszerint a magyar munkavállalók 60 százaléka tesz félre, ám a nyugdíjcélú megtakarítás nem feltétlenül prioritás náluk. Kimondottan nyugdíjcélú megtakarítással a megkérdezettek 33 százaléka rendelkezik, és a megkérdezettek 22 százaléka tagja valamelyik önkéntes nyugdíjpénztárnak. Kravalik Gábor szerint tehát az önkéntes pénztári tagság bővítésére van tér a felmérés alapján.
Kulcsszerep juthat a felelős munkáltatóknak
“A munkáltatók szerepét vizsgálva az öngondoskodás kapcsán, nagyon érdekes eredményre jutott felmérésünk. A munkavállalók 32 százaléka belépne egy pénztárba vagy növelné a rendszeres befizetéseinek az összegét, ha a munkáltatója (is) támogatná az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításait" - fogalmazott Kravalik Gábor. Az elnök szerint ez az eredmény arra motiválhatja a munkaadókat, hogy nyugdíjcélú megtakarítások támogatásával biztosítsák munkavállalóik jövőjét, párhuzamosan erősítve a dolgozói lojalitást és céges brandet. Kravalik Gábor szerint tehát a munkáltatók szerepe mindenképpen kulcsfontosságú az öngondoskodásban.
"Nem csupán a választható cafatériaelemek közé vehetik fel a pénztári megoldásokat, vagy biztosíthatnak ezen belül erre önálló keretet. Az önkéntes nyugdíjpénztári és egészségpénztári befizetéseket emellett a cafetériarendszeren kívül is érdemes a dolgozók pénztári tagságát támogatniuk. Egy felelős munkáltató ma már komolyan mérlegeli ezeket a lehetőségeket."- emelte ki az elnök.
Szja csökkenésből nyugdíj növelés
A személyi jövedelemadó kulcsának 16-ról 15 százalékra történő csökkentése szintén elősegítheti a pénztári megoldások elterjedését, így az önkéntes pénztári megtakarítások további gyarapodását. A magyar munkavállalók 53 százaléka vélekedett úgy, ha az adócsökkentésből adódó többletet a munkáltatója azonos összeggel egészítené ki, akkor ezt a pénzt nyugdíjcélú megtakarításra fordítanák. Az érintettek közel ötöde - 19 százaléka - pedig biztosan önkéntes nyugdíjpénztárba tenné ezt a pénzt. A kutatásból az is kiderül, hogy a pénztári tagság és a befizetések összegének növelése szempontjából a legnagyobb motiváló erővel a fizetésemelés járna, de a munkáltatói hozzájárulás is a dolgozók harmadát ösztönözné.
A legversenyképesebb megtakarítási forma: olcsó, egyszerű, rugalmas
A pénztári megoldások az egyik legjobb megtakarítási alternatívát jelentik. “Többek között azért, mert az önkéntes nyugdíjpénztárak az elmúlt időszakban tekintélyes vagyongyarapodást és szép, hozamokat értek el, ami az alacsony kamatkörnyezetben kiemelten fontos tényező" - emelte ki az elnök. Szintén a pénztári megoldások mellett szól, hogy a pénztártagság egyszerűen elindítható, alacsony költségekkel fenntartható, a befizetések pedig egyéni élethelyzetünkhöz igazítva rugalmasan változtathatóak. Sokan nem tudják, de az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak tagi kölcsön igénylésére is van lehetőségük és minden pénztári megtakarítás szabadon, tehermentesen örökölhető. Emellett az egyéni befizetések után akár 150 ezer forintos, 20 százalékos, jövedelemhatártól független és kamatadómentes adó-jóváírás jár, de munkáltató is kedvező feltételekkel támogathatja munkavállalói megtakarítását.
Új szolgáltatásokkal kedvez a kormány a kasszatagoknak
Az ÖPOSZ elnöke úgy látja, a pénztári megoldások felértékelődhetnek a jövőben. Az elnök kiemelte a kormányzat önkéntes pénztárak irányában megnyilvánuló bizalmának megmutatkozását, mely a pénztári termékelőnyök nyilvános elismerése mellett év elején született, számos kedvező változtatásban is tetten érhető volt. "Az általános előnyök mellett idén a bővülő a szolgáltatási lehetőségek teszik még vonzóbbá a kasszákat. Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltő tagoknak mostantól lehetőségük van az egyösszegű szolgáltatás kérése mellett hozam-, részösszeg-, valamint részjáradék kifizetésre is. Az egészségpénztárak tagjai számára pedig az eddig megszokott szolgáltatások mellett az önsegélyezési szolgáltatások, például beiskolázási-, vagy lakáshitel-törlesztés támogatásának lehetősége lehet különösen vonzó, melyekre mostantól egy pénztári tagsági jogviszony keretében lehetnek jogosultak. " - magyarázta Kravalik Gábor. Az ÖPOSZ elnöke szerint várható, hogy a közeljövőben a pénztárak tagsága gyarapodásnak indul, mert mind a munkavállalók, mind a munkáltatók szemében egyértelművé válik, hogy a pénztárakra minden élethelyzetben lehet számítani, és segítségükkel mindenki egészségesen haladhat - az őt megfelelő tartalékkal váró - nyugdíjas évek felé.
(x)