Az emlékérmék megjelentetéséről hivatalosan közzétett jegybanki rendelet ad hírt. A Magyar Nemzeti Bank által garantált névértéken történő beváltási kötelezettség, a művészi kivitelezés, nemesfémek esetében az anyaguk, korlátozott példányszámuk együttesen biztosítják az értékállóságot. Az emlékérméket az MNB megbízásából leányvállalata, a Magyar Pénzverő Zrt. gyártja és forgalmazza, az érméken a BP. verdejeggyel.
Az emlékérmék nem összetévesztendők az emlékérmekkel, amelyek az ékezet kivételével azonos megnevezés mellett mind a megjelenésüket, mind a kivitelezésüket, formájukat tekintve is sok hasonlóságot mutatnak. Az emlékérmek vagy érmek is kisplasztikák, szokásos elnevezésük még a medál szó. A legfőbb eltérés az érmék és érmek között, hogy az érmek teljes mértékben nélkülözik a fizetőeszköz szerepet és az ehhez kapcsolódó kötelező alaki kellékeket, így nem kötődik hozzájuk kibocsátói garancia sem.
Az emlékérmék fontos gyűjtői és befektetési területnek is számítanak, emellett ideálisak ajándékként is, úgy a céges, mint a magánjellegű kapcsolatokban, hiszen olyan értékek megtestesítői, amelyekkel azonosulhatunk, illetve történelmünk és kultúránk olyan kiemelkedő személyiségeit, eseményeit örökítik meg, akikre, amikre büszkék lehetünk.
Az érmék széles választékában könnyű megtalálni az alkalomhoz és a pénztárcához illő darabot; a választék a 2 ezer forintos színesfém érméktől a több százezer forintos aranyérmékig terjed. Néhány példa a legfrissebb kibocsátások közül: Ganz Ábrahám, a magyar nehézipar egyik megteremtője tiszteletére színesfém-ötvözetű 2000 Ft-os emlékérme, Zrínyi Miklós költő-hadvezér emlékére 5000 Ft-os ezüst érme jelenik meg. Lechner Ödön, a szecesszió nagymestere, valamint az első hazai természetfilmes, Homoki-Nagy István 10000 Ft-os ezüst és 2000 Ft-os színesfém emlékérmén lesz látható. További részleteket a Magyar Nemzeti Bank emlékérméiről ide kattintva talál.