Alapvetően milyen ügyfélkör számára ajánlottak az ilyen típusú befektetések, ahol például a hozam léte, vagy nem léte attól függ, hogy egy adott nap adott időpontjában egy devizaárfolyam éppen hogy áll?
A strukturált termékek olyan megtakarítási formák, melyek - előre rögzített feltételek teljesüléséhez kötötten - magasabb várható hozamot biztosíthatnak, mint a hagyományos bankbetétek vagy állampapírok. Azon ügyfelek számára ajánljuk a terméket, akik a várható magasabb hozam reményében hajlandóak némi kockázatot is vállalni, hiszen a régi alapelv ezúttal is érvényes: a magasabb várható hozam fejében többlet-kockázatot kell felvállalni! MiFID (az ügyfél pénzügyi kockázatát feltáró kérdőív) szempontból közepes minősítés szükséges a termékek igénybevételéhez.
Ha az elmúlt néhány évből vonunk le következtetéseket, lehet-e mondani valamilyen arányszámot, milyen arányban nyertek és vesztettek az ügyfelek az ilyen típusú - kicsit a lottóhoz hasonló - betéti formákon?
Bátran kijelenthetjük, hogy az ügyletek döntő része sikeres volt ügyfeleink számára. Ügyleteink jelentős része esetén ugyanis az EUR/HUF árfolyam volt az a mögöttes termék, amelynek árfolyam-alakulása meghatározza a kamatozást és ez az árfolyam viszonylag stabilnak bizonyult az elmúlt években. Vegyünk példaként egy olyan kötvényt, amit 3 évvel ezelőtt, 2010. augusztus végén bocsátottunk ki, és amely az elmúlt 3 évben azokon a napokon fizetett 8,5%-os éves kamatot, amikor az euró árfolyama 250 és 308,5 forint között volt (és nem fizetett semmit, amikor a sávon kívül volt az árfolyam). Látható, hogy a vizsgált 1096 napos időszakban mindössze 39 napot volt az árfolyam sávon kívül, így az ügyfél számára éves 8,20%-os hozam jött ki (96,4%-ban tartózkodott a hivatalos MNB EUR/HUF árfolyam a 250-308,5-ös sávban).
Mit szoktak javasolni az FWR tanácsadói, a befektetési portfolió hány százalékát érdemes ilyen jellegű formákba diverzifikálni - hiszen itt magasabb hozamot lehet elérni, ám kedvezőtlen esetben csak az eredetileg befektetett tőke marad meg.
Tanácsadóink folyamatosan hangsúlyozzák a diverzifikáció alapvető fontosságát, nem szabad mindent egy lapra feltenni (melyre még ma is sok példát lehet látni), véleményünk szerint a portfoliók nagyjából 10 százalékának befektetése lehet az egészséges arány a strukturált befektetéseket tekintve.
Milyen az ügyfelek viselkedése, csak egyféle opciót vesznek meg, vagy inkább egymással szemben nyitnak kockázati és biztonsági pozíciókat?
Nagyon fontos, hogy ügyfeleink nem közvetlenül opciót vagy valamilyen derivatív eszközt vásárolnak meg, hanem egy olyan befektetést, amelynek működése leginkább a betéthez vagy kötvényhez hasonló. Nem jellemző, hogy az ügyfelek egyszerre különböző irányú pozíciókat vennének fel, inkább jellemzően van valamiféle árfolyam várakozásuk és ehhez keresnek megfelelő terméket. A bank egyébként az ügyfélpozíciókból származó árfolyamkockázatot természetesen nem direktben maga vállalja fel, hanem különféle pénzügyi eszközökkel szétteríti azt a piacon. A legjellemzőbb mögöttes termék az EUR/HUF árfolyam, de népszerűek az USD/HUF és az EUR/USD devizapárok árfolyam-alakulásához kötött termékek is.
Változott-e az érdeklődés a strukturált befektetések iránt mióta a kamatkörnyezet nagyon alacsony? Melyik a leginkább keresett termék a strukturált befektetési formák közül?
Kétségtelenül azt tapasztaljuk, hogy nőtt az érdeklődés. A legnagyobb állomány jelenleg a strukturált kötvényekben található, ezen belül a döntő rész 2-3 éves futamidejű RAC típusú kötvényekben, kisebb részben pedig AUTOCALL típusú kötvényben. A másik népszerű termék a prémium befektetés, ezek közül a legnépszerűbbek a 2 hetes vagy egy hónapos, EUR/HUF, USD/HUD és EUR/USD árfolyam-alakuláshoz kötött befektetések. A strukturált befektetések népes kínálatáról az FWR tájékoztatója nyújt mindenre kiterjedő információt.
További információ