Prémium

A svájci aranypiac titka (x)

Portfolio
Svájc a világ legjelentősebbnek tartott aranykereskedelmi országa. Sokakat elgondolkoztat az a tény, hogy immár 33 éve az ottani pénzintézetek nem közölnek adatokat arról, honnan is származik az általuk kezelt arany!
2013 első felében mintegy 2050 tonna fizikai arany került a világpiacra. Ebből ez év első hat hónapjában 1600 tonna (!) jutott be hivatalosan az alpesi országba. Az import nagysága 1500 tonna. Tehát a globális aranyforgalom 75-80 százaléka Svájcon keresztül bonyolódik le. Ebbe a mennyiségbe nem tartozik bele a vámszabadterületeken keresztül átmenő sárga fém tömeg, amelyet a helyi vámhivatalok nem tartanak számon.

A svájci szövetségi vámhivatal - egy pénzügyminisztériumi rendelet alapján - 1981 óta csak minden harmadik hónapban közöl adatokat az aranyexportról és -importról, de egy szót sem ejt a nemesfémek származási helyéről. Ennek a furcsa döntésnek a hátterét egy akkoriban, a Financial Times és Svájc között kirobbant vita szolgáltatta, amelynek következtében komoly veszélybe került a Svájcon belüli aranykereskedés. Ennek okán a parlament olyan törvényt alkotott, amely a svájci bankok érdekeit magasabb szintre emelte a külkereskedelmi adatközlési kötelezettségnél.

Mi volt a nagy hullámokat gerjesztő vita tárgya? A legnagyobb svájci pénzintézetek azt állították, hogy a Financial Times rosszul értelmezte az általuk közzétett statisztikai adatokat. Ez a félreértés vagy félre magyarázás pedig valósággal sokkolta a világ akkori két legnagyobb aranyexportőrét, a Szovjetuniót és Dél-Afrikát. Oly annyira, hogy Zürich első számú aranykereskedelmi pozíciója megingott és azt könnyen visszavehette volna London. Érdemes ugyanis megemlíteni, hogy a Zürich ezt a tekintélyes címet 1968 óta birtokolta - éppen a brit főváros kárára - miután a három legnagyobb helyi bank megalapította a "Zürcher Goldpool"-t, amivel egyedülálló kedvezményeket biztosított a globális aranypiac főszereplőinek. A bátor lépés hamar meghozta gyümölcsét, mivel pl. a világ első számú aranytermelő, Dél-Afrika éves kereskedelmi forgalmának több mint felét a Goldpool-on keresztül bonyolította. Egy 2012-ben létrehozott parlamenti vizsgálóbizottság arra a következtetésre jutott, hogy az akkori svájci kormányzat összejátszott az apartheid miatt kiközösített Dél-Afrikával, így segítve Pretoriát a sárga fém globális értékesítésében. Persze a busás haszon nem maradt el, a politikai erkölcsi kérdések már akkoriban is inkább a hangzatos szónoklatok részei voltak, mint a gyakorlati cselekvésé.

A vizsgálóbizottság megállapításai igen kellemetlen helyzetbe hozták a sajátságos pénzügyi manőverei miatt amúgyis ferde szemmel nézett alpesi országot. A szövetségi hatóságok és intézmények gyorsan készítettek egy jelentést a svájci parlament számára, amelyben felsorolták azokat a lehetőségeket, hogy miként lehetne felfedni az országba bejutó arany származási helyét anélkül, hogy (nagyon) sérülnének az ország és a külföldi ügyfelek érdekei.

Hiába az igyekezet, Svájcot már így is "a világ első számú konfliktusarany lelőhelyének" nevezték el. Főleg, hogy a média kiszivárogtatta, hogy a kolumbiai drogbárók aranyát is Zürichben "fialtatják".

Nagy a svájciak dilemmája, hiszen egy teljes információ felfedés esetén nagyon komoly gazdasági kár érné a zürichi bankokon keresztül az egész országot. Ki vágná le szívesen a szó szerint aranytojást tojó tyúkot, érkezzen az a világ bármely tájáról?! A pénzintézetek (főleg a két legnagyobb mértékben érintett bank: Credit Suisse és a UBS), de még a nemesfémöntödék is inkább hallgatnak. Igaz, a világ egyik leghíresebb aranyfinomítójának, az Argor Heraeus-nak az ügyvezetője nem zárkózna el bizonyos statisztikai adatok közlésétől, de inkább ő is megvárja a Svájci Bankáregyesület állásfoglalását. Talán nem meglepő, hogy ezen utóbbi nem kíván állást foglalni az ügyben és belső információk szerint nem támogatja a jelenlegi szigorú rendszer bármilyen lazítását.

Így a kívülállók számára továbbra is marad a találgatás és a saját szakállra történő kutatás...

www.arteus-capital.com
Kasza Elliott-tal

Tesla - kereskedés

Sok lehetőség lesz a Teslában szerintem a jövőben. Ha az árfolyam tényleg úgy fog mozogni, ahogyan rajzolom, akkor kaszálni fogok.Hetes:A hetes charton az intermediate időtávon berajzolt (3) hul

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Tegnap eladtam az összes T. Rowe Price részvényemet 122,075 dolláron, egy hónap alatt ment 7,18%-ot. Ha várok vele, akkor még megy fel biztosan, akár a 130-at is eléri gyorsan, de a Pepsi is

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kőkeményen belerúgott a legendás F-35-ös vadászgépekbe a világ leggazdagabb embere - Tényleg ekkora a baj?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
IMG_4330