Az OTP Bankban a befektetési terület két fő részre bontható: elkülönülő modellben szolgáljuk ki a retail ügyfeleket és a Privát Banki ügyfeleket. A piaci kamatok, hozamok változása kisebb-nagyobb hatással van az ügyfelek igényeire, így alacsonyabb betéti kamatkörnyezetben - mint amilyen a jelenlegi is - felértékelődik az értékpapírok szerepe. Természetesen erre a banknak megfelelő választ kell adnia, és az ügyintézőknek, tanácsadóknak magas szakmai képzettséggel, naprakész piaci információval kell rendelkeznie, hogy a válasz megfeleljen az ügyfelek elvárásainak és egyben eleget tegyen a törvényi előírásoknak is.
Képzettség tekintetében érdemes megkülönböztetni a törvényi előírásokból következőket és az ezen felül elvárt képzettségi szintet. Ennek természetesen kiemelt szerepe van a Privát Banki tanácsadók esetben, ahol a mérce sokkal magasabb, és az összehasonlítás - különösen a felső ügyfélszegmensben - nem is annyira a hazai piac, hanem inkább a nemzetközi. Munkatársaink, akik a Privát Banki ügyfeleket szolgálják ki, általában rendelkeznek VAP vizsgával, de számosan elvégezték a CEFA(EEFAS)-CIIA programot, és néhányan CFA diplomát is szereztek. Tanácsadóinkat az említett képzéseken túl folyamatos tréningeken készítjük fel az aktualitások, trendek, új termékek és szolgáltatások ismeretére. Természetesen, a napi gazdasági sajtó és különösen az interneten elérhető hírek, események, piaci bejelentések, elemzések követése is alapkövetelmény. És ha megemlítésre került a nemzetközi piac, akkor szót kell ejteni a nyelvtudásról is, hiszen a Privát Banki ügyfél joggal várja el, hogy tanácsadója felkészült legyen, ezért az angol nyelv tudása már nem csak előny, de egyenesen szinte kötelező ebben a szektorban.
Véleménye szerint egy frissen végzett közgazdász rendelkezik-e a megfelelő szakmai elméleti és gyakorlati ismeretekkel befektetések témakörben?
A bolognai rendszer bevezetése óta meg kell különböztetni a BA és az MSc képzettségi szintet, mert úgy gondolom, a nagy vagyonnal rendelkező ügyfeleket kiszolgáló tanácsadók esetében megfogalmazható, hogy sokat kell még tanulnia annak, aki BA diplomával rendelkezik, és úgy kerül be egy bankba és befektetésekkel akar érdemben foglalkozni, de ha pénzügyszakos a diploma, akkor könnyebb a felzárkózás a tapasztalt kollégák mellé.
Olvassa el az interjú folytatását honlapunkon, ahol azt is megtudhatja, hogy a jelentkező milyen végzettséggel tudja kifejezetten felkelteni a munkaadó érdeklődését és mit tud az ideális jelölt...
Tovább a cikk folytatására
(x)