Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MFB) ez év szeptemberében 4,1 milliárd forintot hagyott jóvá a kis- és középvállalkozók hitelkérelmei alapján. A hónap során beérkezett kérelmek 53 millió forintos átlagos értékével szemben a jóváhagyott 102 hitel átlagos ügyletnagysága 40 millió forint volt. A különbség jól mutatja, hogy a Bank - döntően a kereskedelmi banki szférán keresztül - alapvetően a kisebb vállalkozások igényeit hagyta jóvá az elmúlt hónapban. A kkv-szektornak kihelyezett hitelek összértéke szeptemberben megközelítette a 10 milliárd forintot. A folyósítások mintegy 53%-ban a vállalkozásfejlesztéshez és forgóeszközigényekhez kapcsolódó, programok keretében kihelyezett hitelek voltak, a többi a jóváhagyott egyedi hitelkérelmek teljesítéseként került átutalásra. Ágazati megoszlás szerint a programhitelek 26%-a kereskedelmi, 20-20%-a mezőgazdasági és ipari beruházásokat finanszírozott. A zömében az elmúlt öt évet átfogó kumulált adatok szerint több mint ötezer vállalkozónak összesen 266 milliárd hitelt biztosított az MFB 2009. szeptember végéig.
A 2008. december 31-i állapothoz képest 2009. III. negyedév végéig átrendeződött a kihelyezett hitelek összegének ágazatok szerinti megoszlása: a mezőgazdaság 8,1%-ponttal; a szállítás, raktározás, posta, távközlés 5,5%-ponttal növelte részarányát. A kereskedelmi ágazatban 5,5%-ponttal, az iparban pedig 5%-ponttal csökkent a folyósított hitelek összegének részaránya az év első kilenc hónapjában.
A szeptemberi jóváhagyásokat meghaladó folyósítási volumen azt jelzi, hogy a korábban jóváhagyott hitelekből fedezett fejlesztések és beruházások a megvalósítás szakaszába jutottak, és a benyújtott számlák ellenében a hitel összegét lehívták. Ez a szeptemberi kihelyezés 78%-át jelenti.
A korábban kihelyezett hitelek esetében a türelmi idő - jelentős mennyiségű szerződésállomány esetében - lejárt, a szeptemberi befolyt törlesztések az év hátralévő részében az újabb kkv hitelek forrásául szolgálnak.
Újraindult a kapuvári húsfeldolgozás
Hogyan lehet egy vállalkozás ismét versenyképes?
A nagy hagyományokkal rendelkező kapuvári húskészítménygyártás 2003 óta történő újraindításának a lehetősége már hosszú ideje foglalkoztatta a Kapuvári Hús Zrt. tulajdonosait, akik 2008 júniusában megteremtették egy korszerű, magas színvonalon működő baconüzem kialakításának és működésének feltételeit.
A projekt elsődleges célja, hogy a már létező, bevezetett termékeket visszavigyék a saját üzemben való gyártásba. A főtermék a szeletelt bacon lett. Ezen kívül kisebb mennyiségben hagyományos füstölt combot és főtt sonkát is előállítanak.
A Kapuvári Bacon Kft. a Kapuvári Hús Zrt. telephelyén, bérelt területen kezdte meg működését. A készítménygyártáshoz szükséges gépek, berendezések és eszközök értéke megközelítette az 500 millió forintot. Ennek fedezetét három forrásból biztosították:
1.A Kapuvári Bacon Kft. sikeresen pályázott az EMVA Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében. A pályázat eredményeképpen 172 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek.
2.Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MFB) és a Kapuvári Bacon Kft. között létrejött hitelszerződés alapján kedvezményes kamatozású és hosszú lejáratú forint hitelt vettek fel. Összesen 179 millió forint beruházási hitelt (10 éves futamidőre), valamint a működéshez szükséges 71 millió forint forgóeszközhitelt (5 éves futamidőre).
3.A két tulajdonos, a Kapuvári Bacon Kft. alaptőkéjén és tagi kölcsönén keresztül 150 millió forintos forrást biztosított.
A fenti pénzügyi források tették lehetővé, hogy a teljes technológiai háttér a legkorszerűbb húsfeldolgozó gépekből álljon.
Az évi 4000 tonna kapacitású bacon és sonkagyártó üzemben 2009 tavaszán elindult a próbaüzem. Ezt követően 2009 szeptemberétől megkezdődött a gyártás, és a termékeket folyamatosan vezetik be a belföldi és külföldi piacra. Várhatóan még az ez év októberében lezáruló orosz állategészségügyi auditot követően nagy mennyiséget szállítanak az orosz piacra.
A Kapuvári Bacon Kft. a termékkör értékesítésének felfutását követően 30-35 fő foglakoztatását tervezi, amit 2009 végéig szeretnének elérni.
Az üzem stratégiai célja: korszerű üzemi körülmények között jó minőségű, hagyományos húsipari technológiával előállított termékek gyártása. A beruházás eredményeképpen vásárolt modern pácoló-, füstölő-, szeletelő- és csomagoló gépek használatával biztosítható, hogy Kapuváron az elődök által megteremtett, a kiváló minőségi termékeken alapuló hírnevet a hazai és nemzetközi piacokon egyaránt továbbvigyék.
Az MFB a beruházási és forgóeszköz hitelekkel olyan projektet finanszíroz, amelyről a válság előtt döntöttek, és amelynek beruházását a válság alatt fejezték be. A világ élvonalába tartozó gépsorokkal egy piacvezető márka magas minőségi színvonalon történő további gyártását tették lehetővé a fejlesztéssel. Ennek köszönhetően a Kapuvári Hús Zrt. és a Kapuvári Bacon Kft. az élelmiszerágazat kiemelkedő szereplője maradhat.
(x)