Mik voltak a fő szempontok az alap indításával kapcsolatban?
Több fő szempontot is figyelembe vettünk az alap indításakor. Egyrészt azt, hogy kamatadó mentes legyen, ezért még szeptember elseje előtt elindítjuk a Pagodát. Másrészt a befektetők által nehezen elérhető instrumentumot választottunk, az ázsiai piacot. A kiválasztott három piac, Kína, Hong-Kong és Japán erőteljesen növekvő régió, mely iránt ugyan mutatkozik érdeklődés a hazai befektetők részéről, azonban a közvetlen eléréssel akadnak problémák.
Mi az ön véleménye ezekről a piacokról, illetve miért pont erre a régióra esett a választásuk?
Tisztán makrogazdasági okok miatt választottuk a fenti három piacot. Kína az elmúlt időszakban látványos GDP növekedést produkált, ebben ugyan várható némi lassulás, de drasztikus mértékűre nem számítunk.
Hong Kongnál a visszacsatolás miatt volt egy kisebb visszaesés, de mint fejlődő piac, szintén az egyik legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtotta az idei évben, mely a kínai hatásnak volt betudható.
Japán egy kicsit más, abból a szempontból, hogy 1989 után jelentős árcsökkenés volt a tőzsdén, akkor 39 ezer pont környékén tetőzött az index, jelenleg pedig 15 ezer pont környékén tartózkodik. Azonban az utóbbi 2-3 évben, amióta az új miniszterelnök bevezette a reform-elképzeléseit, azóta erőteljes, pozitív jelek érezhetők a gazdaságban.
A májusi korrekcióban a fenti három piac közül kettő, a kínai és a hong kongi, a többi fejlődő piachoz képest, jól szerepelt. A japán piac kicsit gyengébb volt, de az elmúlt másfél évben a fejlett piacokhoz képest itt jelentős áremelkedés volt, így a májusi árcsökkenés betudható egy normál korrekciónak is.
A japán, a hong kongi és a kínai részvénypiacok sokkal hamarabb tudták feldolgozni az esést, mint például az egyik általam favorizált európai, a német piac. Miközben a mélypontról a május előtti szintjükre tudtak visszajönni a fent említett ázsiai piacok, addig a német tőzsdeindex (DAX) közel 15%-os eséséből csupán 7%-ot tudott emelkedni.
A brazil és orosz piac szintén szépen helyreállt, miért nem ezeket a piacokat választották?
A brazil és orosz piacra egyrészt az elmúlt három évben nagyon sok tőke áramlott be, ezért a növekedési lehetőségeket korlátozottabbnak látjuk ezeken a piacokon, mint az ázsiai régióban.
Milyen előnyei vannak a tőkegarantált alapnak?
Mindenképpen előnye, hogy a befektetők tudják azt, hogy a befektetett összeget a futamidő végén biztosan visszakapják. A tőkegarantált alapokban egyszerre van jelen a befektetők két legfontosabb elvárása, a kockázatok mérséklése (tőkegarancia), valamint az elérhető hozam maximalizálása, ugyanis ha megfelelő irányba mennek az árfolyamok, akkor a befektetés részvénybefektetésként viselkedik..
Pontosan milyen megoszlásban fektetnek be az egyes piacokra, és milyen előzetes várakozásaik vannak a teljesítményt illetően?
A portfolión belül a kínai részvénypiac FTSE/Xinhua China 25 indexe 50, a Tokiói Részvénytőzsde Nikkei 225 Indexe és a hongkongi részvénypiac Hang Seng indexe 25-25 százalékot képvisel. Bár a múltbéli hozamok garanciát a jövőre nézve nem jelentenek, mégis beszédes adat, hogy ha egy befektető 3 évvel ezelőtt a PAGODA-hoz hasonló befektetési politikájú alapból vásárolt volna befektetési jegyet, akkor a 3 éves futamidő végén (most) évi 12.34 %-os hozammal lenne gazdagabb.
A hozam számításában negyedéves átlagolás lesz, az utolsó négy negyedévből, azonban csak a legjobb negyedév számít bele majd az átlagolásba, az összes többi kiesik. Ezzel azt szeretnénk elérni, ha esetleg az utolsó időszakban az idén májushoz hasonló korrekció történne a részvénypiacokon, akkor ezt befektetőink csak minimálisan vagy egyáltalán ne érezzék meg.
Hányadikától és hol lehet jegyezni a Pagodát?
A befektetési jegyeket az MKB Bank NyRt országos fiókhálózatában lehet jegyezni. A jegyzési időszak augusztus 3-án kezdődik és augusztus 24-ig tart, amely azt is jelenti, hogy a PAGODA alapot választó befektetők (tekintve, hogy a vásárlás 2006. augusztus 31. előtt történik), mentesülnek a magánszemélyek megtakarításait terhelő 20%-os kamatadó megfizetése alól a futamidő végén. A jegyzési idő alatt is van egy diszkont 5.25%, így nem kell attól tartani a befektetőknek, hogy közel egy hónapig nem kamatozik a befektetésük.
Milyen címletekben lehet jegyezni, mekkora a minimális jegyezhető összeg?
10,000 forintos címletekben lehet jegyezni a terméket, minimum 100,000 forint, értékben. Előzetes értesüléseink alapján úgy tűnik, hogy az intézményi befektetők komolyan érdeklődnek a termék iránt. A kisbefektetőket illetően nincsenek pontos számaink, de várhatóan, a termékben szereplő piacok közvetlen elérhetetlensége miatt ebben a körben is nagy érdeklődés mutatkozik majd a Pagoda iránt.
Hogyan látja a Budapesti Értéktőzsde helyzetét, milyen várakozásai vannak a jövőt illetően?
Ha fundamentálisan, a különböző mutatószámok alapján nézzük akkor nem tekinthető túlértékeltnek, ugyanakkor látni kell, hogy a tőke be-, illetve kiáramlás jelentős hatást gyakorol a piacra. Év elején pontosan ezt láthattuk, az első hónapokban jelentős mértékű tőkebeáramlás volt megfigyelhető, azonban a piac gyengeségét is megmutatta az első félév végén, amikor egy tőkekivonás kapcsán jelentős mértékű visszaesést tapasztalhattunk.
A jövőt illetően alulról a 18,000 pontos szint tarthatja a piacot. Év végéig egy lassú konszolidációra számítok, egy éves időhorizonton pedig még az is megeshet, hogy új csúcsra megyünk, de ez nagy mértékben függ majd a fejlődő piacokra beáramló tőke nagyságától és irányától, amit azonban igen nehéz előre jelezni .
(X)