Néhány héttel ezelőtt a Portfolio.hu és a BAMOSZ által szervezett - a hazai alapkezelés és vagyonkezelés jövőjével összefüggő kérdéseket boncolgató - konferencián volt szerencsém részt venni. Erre két alapos indokom is volt. Egyrészről korábbi pályafutásom során közel 10 évet töltöttem el az alapkezelés, illetve pénztári vagyonkezelés területén, és ma befektetőként és pénztártagként is folyamatosan figyelemmel kísérem a befektetési alapok és pénztári megtakarítások piacának alakulását. Másrészről pedig cégem, a TRINITY Consulting Rt. vezetőjeként - mely az alapkezelői és vagyonkezelői piac szereplői számára fejleszti a TRIASAsset, TRIASFund és TRIAS Real Estate rendszereit - folyamatosan elemeznem kell azokat a folyamatokat és tendenciákat, amelyek ennek a területnek a működését, fejlődését alakítják, illetve alakítani fogják. A TRIAS rendszerek termékszemléletű fejlesztési filozófiájának egyik meghatározó eleme, hogy a szoftverek funkcionalitását nem kizárólag az aktuális ügyféligényeknek megfelelően alakítjuk, hanem igyekszünk azt felkészíteni a jövő kihívásaira is. Működésünk kulcsfontosságú részét képezi ez a kutatási, elemzési tevékenység, melyhez többek között a Portfolio.hu-BAMOSZ Alapkezelő és Vagyonkezelő Konferencián elhangzott hazai és külföldi előadások is kiváló alapot szolgáltattak.
Számos érdekes témát elemeztek az előadók. Évek óta az egyik kulcskérdés, hogy mi lesz a hazai alapkezelés sorsa, milyen részesedésre tesznek szert a külföldi kibocsátók termékei a hazai alapokkal szemben. Tarolnak-e a globális alapkezelők? Jelenleg még a hazai alapok befektetési jegyei lényegesen magasabb arányban szerepelnek a lakossági megtakarítások között, mint a nemzetközi alapoké. Azonban kérdés, hogy ez meddig marad így. Jó volt látni arra példát, hogy a velünk határos Ausztriában közel kiegyenlítettek az erőviszonyok a külföldi és a hazai befektetési alapok között, azaz nem pusztán a globális alapkezelőknek van jövőjük. Igaz, hogy Ausztriában - bár kis ország - nagyságrendekkel több befektetési alap jegyei vannak forgalomban, ami egyúttal kritika is a hazai befektetői kultúra tekintetében. Ezzel összefüggésben a konferencián sokat hallhattunk a hazai megtakarítási szerkezet problémáiról, a befektetéseken belül a banki betétállomány magas szintjéről. Mindez azonban lehetőség is a hazai alapkezelők számára, hogy a tovább növeljék alapjaik részesedését a megtakarítások között, azaz tovább erősítsék pozíciójukat.
A konferencián előadó hazai piaci szereplők terveiből egyértelműen látszott, hogy kiforrott elképzeléssel és szilárd stratégiával tekintenek a jövőbe, melynek középpontjában az innováció, a szabályozási korlátok lebontására, illetve a befektetői kultúra fejlesztése érdekében tett lépések állnak. Mindezek tőlünk rendszerfejlesztőktől is folyamatos megújulást követelnek, új termékek (hedge fund, árupiaci eszközök) és konstrukciók (garantált alapok, befektetési jegy sorozatok, stb.) támogatásának megvalósításával járnak. A jogszabályi és piaci környezet gyors változása megköveteli, hogy az alapkezelő és vagyonkezelő társaságok, valamint a szoftvereiket szállítói IT cégek folyamatos együttműködésben dolgozzanak. Ez a közös innováció az egyik lényeges összetevője a hosszú távú, stabil piaci jelenlét biztosításának, mely mind ügyfeleink, mind társaságunk számára az elsődleges cél.
Nem utolsósorban szeretném megköszönni a konferencia szervezőinek, hogy lehetőséget biztosítottak számunkra a rendezvény támogatójaként történő megjelenésre. Az ott elhangzott információk nagy segítségünkre lesznek abban, hogy rendszereinket mind a hazai, mind a nemzetközi trendekhez igazítva, rugalmasan, ügyfeleink elégedettsége mellett fejleszthessük tovább.
(X)