Így látják az elemzők
"A forint korábban is látványosan érzékeny volt a külső sokkokra, így nem meglepő, hogy az elmúlt hetek fejleményei láttán leértékelődött a magyar deviza. A rövid távú kockázatok között a legjelentősebb az amerikai elnökválasztás, amely a feltörekvő devizák mindegyikét nyomás alá helyezi. Egy esetleges hármas republikánus győzelem további leértékelődést hozhat, a forint számára rövid távon inkább a demokrata jelölt győzelme hozhatna enyhülést" - írta a Portfolio-n megjelent elemzésében a napokban Trippon Mariann, a CIB Bank vezető közgazdásza.
A forint gyengülése több tényezőnek köszönhető
– írja a napokban a Portfolio-nak küldött válaszában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő makroelemzője. Szerinte egyrészt vannak általános tényezők, amelyek okoznak egy trendszerű gyengülést. Ez a tendencia régebb óta fennáll, de idén is jellemző: az évet 382-es árfolyam mellett kezdtük, február utolsó napján átléptük a 390-et, majd október elején lett meg a 400-as szint. „Ha a makroperspektívát nézzük, akkor csak a folyó fizetési mérleg pozitív egyenlege tudja erősíteni a forintot, míg a gyenge növekedési adatok, az uniós források visszatartása és az ehhez kapcsolódó konfliktusok, a költségvetéssel kapcsolatos bizonytalanságok (év eleji gyenge adatok, év közbeni korrekciós kényszer), illetve a jelentős monetáris politikai lazítás mind a gyengülés irányába hatnak” – írja Regős Gábor.
„Ha a történelem ismétli önmagát, akkor az azt jelentené, hogy Trump győzelme esetén (kiindulva a 2016-os piaci reakciókból), a forint a választás utáni héten könnyedén gyengülhet akár 2 százalékot is, vagyis pillanatok alatt a 410-es szintet ostromolná a forint az euróval szemben” – írja Virovácz Péter, az ING Bank közgazdásza, aki emlékeztet, hogy 2016-ban hasonló zajlott le.
Érdemes kiemelni azt is, hogy a külföldi befektetők forinttal kapcsolatos aggodalmait tükrözi, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ábrakészlete alapján egyre többen spekulálnak a forint ellen. Az elmúlt egy hónapban a külföldiek forint elleni pozíciói jelentős mértékben emelkedtek.
Az időszakban a forint elleni pozíciók többször jelentősen meghaladják a forint melletti pozíciókat.
A teljes nettó pozíciók a legtöbbször negatívak voltak, ami azt jelzi, hogy összességében több külföldi szereplő számított a forint gyengülésére, mint erősödésére. A zöld árfolyamvonal azt mutatja, hogy
a forint az időszak nagy részében gyengült az euróval szemben, ami egybeesik a forint elleni spekulációs pozíciók növekedésével.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ