Portfolio signature

Mutatjuk, melyek az év legjobb befektetései

Portfolio
Ha feltesszük magunknak a kérdést, hogy mik voltak az idei év legjobb befektetései, valószínűleg sokak listájára felkerülne az Nvidia, nem véletlenül. A magasan szálló chipgyártó papírjain kívül azonban számos izgalmas sztori volt a piacokon, elszállt a narancslé és a kakaó ára, történelmi csúcsot döntött a bitcoin, és a magyar piacon is volt olyan papír, amivel duplázni lehetett idén. Az október lezárultával megnéztük, hogyan teljesítettek idén a világ fontosabb tőkepiaci eszközei, és mi mozgatta az árfolyamokat.

Az év vége felé közeledve jelentős átrendeződéseket már nem látni a fontosabb tőkepiaci eszközök árváltozásának idei sorrendjében. A narancslé, a bitcoin és a kakaó szinte egész évben a lista tetején szerepelt. Az elnökválasztás felé közeledve a bitcoin újra erőre kapott, miután az év nagy részét a márciusban elért történelmi csúcsa alatt töltötte.

A kakaó esetében a kiugróan magas áremelkedést elsősorban a súlyos kínálati hiány okozta Nyugat-Afrikában, amely a világ kakaótermelésének közel 60 százalékát adja. A hiány kialakulásához hozzájáruló legfontosabb tényezők közé tartoznak: a szélsőséges időjárási körülmények, mint például az El Niño által súlyosbított aszályok; a heves esőzések, amelyek olyan növénybetegségekhez vezettek, mint a fekete termésrothadás, és az úgynevezett swollen shoot virus (duzzadt hajtás vírus, CSSVD); valamint a csökkenő termelékenységű, elöregedő fák, miután az újratelepítésbe korlátozott beruházások történtek. Emellett a kakaótermesztés strukturális kihívásai, mint például a kistermelők alacsony jövedelme és a termékenyebb földterületekért való verseny, tovább csökkentették a termelést. Az áremelkedéshez a befektetői spekuláció is hozzájárult, mivel a kereskedők további áremelkedésre számítva határidős long pozíciókat építettek ki.

A narancslé ára a kedvezőtlen időjárás, a betegségek és a termelésre nehezedő inflációs nyomás együttes hatása miatt ugrott meg. Az El Niño magas hőmérsékletet és aszályos körülményeket hozott Brazília kulcsfontosságú citrustermesztő régióiba, ami hatással volt mind a gyümölcsök növekedésére, mind a terméshozamra. Brazília, amely a világ narancsléexportjának mintegy 70 százalékát adja, a tavalyihoz képest 24 százalékos csökkenést prognosztizált a termés mennyiségében, ami 1988 óta az egyik legkisebb termést jelenti. Eközben Florida termését negatívan érintette a citrusfélék zöldellő betegsége, amely továbbra is nehezen kontrollálható és a pusztító citrusfákra számára.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés