Az év vége felé közeledve jelentős átrendeződéseket már nem látni a fontosabb tőkepiaci eszközök árváltozásának idei sorrendjében. A narancslé, a bitcoin és a kakaó szinte egész évben a lista tetején szerepelt. Az elnökválasztás felé közeledve a bitcoin újra erőre kapott, miután az év nagy részét a márciusban elért történelmi csúcsa alatt töltötte.
A kakaó esetében a kiugróan magas áremelkedést elsősorban a súlyos kínálati hiány okozta Nyugat-Afrikában, amely a világ kakaótermelésének közel 60 százalékát adja. A hiány kialakulásához hozzájáruló legfontosabb tényezők közé tartoznak: a szélsőséges időjárási körülmények, mint például az El Niño által súlyosbított aszályok; a heves esőzések, amelyek olyan növénybetegségekhez vezettek, mint a fekete termésrothadás, és az úgynevezett swollen shoot virus (duzzadt hajtás vírus, CSSVD); valamint a csökkenő termelékenységű, elöregedő fák, miután az újratelepítésbe korlátozott beruházások történtek. Emellett a kakaótermesztés strukturális kihívásai, mint például a kistermelők alacsony jövedelme és a termékenyebb földterületekért való verseny, tovább csökkentették a termelést. Az áremelkedéshez a befektetői spekuláció is hozzájárult, mivel a kereskedők további áremelkedésre számítva határidős long pozíciókat építettek ki.
A narancslé ára a kedvezőtlen időjárás, a betegségek és a termelésre nehezedő inflációs nyomás együttes hatása miatt ugrott meg. Az El Niño magas hőmérsékletet és aszályos körülményeket hozott Brazília kulcsfontosságú citrustermesztő régióiba, ami hatással volt mind a gyümölcsök növekedésére, mind a terméshozamra. Brazília, amely a világ narancsléexportjának mintegy 70 százalékát adja, a tavalyihoz képest 24 százalékos csökkenést prognosztizált a termés mennyiségében, ami 1988 óta az egyik legkisebb termést jelenti. Eközben Florida termését negatívan érintette a citrusfélék zöldellő betegsége, amely továbbra is nehezen kontrollálható és a pusztító citrusfákra számára.
A lista alján ott látható a szén, több mint 30 százalékos eséssel. Ennek elsődleges okai közé tartozik az ipari kereslet globális lassulása, a magas szénkészletszintek, az egyre olcsóbb megújuló energiaforrások által támasztott verseny és a vártnál alacsonyabb földgázárak. Európában és az Egyesült Államokban az enyhébb időjárás és az energiafogyasztás csökkenése a szén iránti kereslet csökkenéséhez vezetett, míg az ázsiai piacokon túlkínálat alakult például a dél-afrikai szállítások miatt, ami tovább nyomta lefelé a szén árát.
Erős éve van idén az aranynak és az ezüstnek. Ez elsősorban a gazdasági bizonytalansággal, a növekvő kereslettel és a monetáris politika változásaival kapcsolatos tényezőkkel magyarázható. Kulcsszerepet játszott a két nemesfém áremelkedésében, hogy mindkettő menedékeszközként funkcionált a felerősödött recessziós félelmek, és geopolitikai kockázatok közepette. Mindeközben a központi bankok, különösen Kínában és más feltörekvő piacokon nagy mennyiségben vásároltak aranyat, hogy diverzifikálják tartalékaikat. Az ezüst sztorijában pedig az is szerepet játszott, hogy ipari fém is, amely a zöld átállás szempontjából kiemelten fontos.
Az olajáraknak ehhez képest nincs jó évük. Ez elsősorban a keresleti aggodalmakra, a gazdasági kihívásokra, és a növekvő kínálat együttes hatásaira vezethető vissza. Jelentős tényező volt a gazdasági lassulás Kínában, a világ legnagyobb nyersolajimportőrénél, ahol a vártnál gyengébb ipari termelés és az általános gazdasági hangulat romlása visszafogta a keresletet. Annak ellenére, hogy az OPEC+ egész évre meghosszabbította a termeléscsökkentést, az OPEC-en kívüli régiókból, például az Egyesült Államokból, Kanadából és Brazíliából származó kínálat nőtt, ami ellensúlyozta az OPEC erőfeszítéseit. Ugyan a közel-keleti konfliktus rövid időre újra feljebb küldte az olajárakat, azok az év eleji szinteknél továbbra is lejjebb vannak.
Jelentősen emelkedtek idén a világ vezető részvényindexei, az élen október végén is az argentin benchmark állt. Két relatíve új szereplő, a pakisztáni, és a tajvani részvényindex férkőzött fel a második és a harmadik helyre. A pakisztáni tőzsde a héten is új történelmi csúcsokat döntött, köszönhetően a javuló gazdasági stabilitásnak, a csökkenő inflációnak, és a növekvő befektetői optimizmusnak az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a bankszektor és az energiaipar. Külső tényezők, mint például a megnövekedett pénzátutalások és a Kínából várható pénzügyi támogatás szintén erősítették a piaci bizalmat, fenntartva az index lendületét. Közben a pakisztáni jegybank folytatja a kamatcsökkentést, november 4-i ülésén várhatóan 200 bázispontos vágást hajt végre, ami június óta zsinórban a negyedik kamatvágást jelentené – mindezt az infláció csökkenése, az alacsony folyó fizetési mérleghiány, és a magasabb hazautalások tették lehetővé.
A tajvani tőzsdeindex erős teljesítményét elsősorban a mesterséges intelligencia és a félvezetőipar körüli befektetői lelkesedés hajtotta, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) és más technológiai részvények jelentősen emelkedtek idén. Emellett más nagyvállalatok, mint például a Foxconn (az Apple fontos beszállítója) is jelentős növekedést könyvelhettek el, ami megerősítette a befektetők bizalmát Tajvan tech-vezérelt piacában.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a múlt havi kínai részvénypiaci rali látszólag arra elég volt, hogy a kínai indexet a globális átlag szintjére felhozza a lista aljáról, de az elmúlt hetekben inkább csak oldalazást láttunk.
Bár a magyar piac a globális nyári részvénypiaci korrekció óta relatíve alulteljesítő a vezető (német, amerikai) részvényindexekhez képest, a BUX 20 százalékot meghaladó emelkedése továbbra is a 2024-es élmezőnybe tartozik.
A BUX-tagok közül idén a Delta Technologies árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben. A Delta árfolyama idén májusig a 35–40 forintos sávban ingadozott, aztán május elején néhány nap alatt 100 forint közelébe ugrott. Az emelkedés mögött két fontos tényező áll: egyrészt a Delta saját részvény-visszavásárlási programot indított, másrészt a vállalat több nagy értékű közbeszerzést is nyert. Bár a 100 forintig tartó rali után gyakorlatilag egy négy hónapos konszolidáció és korrekció következett a jelenlegi 70 forintos szint közeléig, még így is a Delta a legjobban teljesítő részvény a BUX-ban.
A blue chipek közül messze a Magyar Telekom teljesített a legjobban idén. A legnagyobb komponensnek számító OTP továbbra is mérsékelten alulteljesítő a bechmark indexhez képest, de azért hozzá kell tenni, hogy a szélesebb európai és régiós viszonylatban a középmezőny felső részébe tartozik a bankpapír. A hazai nagypapírok közül a legrosszabbul a Mol teljesített idén, ami egyrészt tükrözi az olajtársaság körüli bizonytalanságokat, másrészt viszont egyáltalán kirívó az európai mezőnyben, hiszen az olajipari részvények jellemzőn estek idén, és a Stoxx 600 olaj- és gázipari alindexe is több mint 6 százalékos mínuszban van év eleje óta.
A magas amerikai kamatszint miatt az év legnagyobb részében a dollár erősödött a világ más devizáival szemben, azonban a kamatcsökkentési várakozások, valamint a ténylegesen elinduló kamatcsökkentési ciklus miatt több devizpár visszatért az év eleji szint közelébe szeptemberben. Az október viszont újabb masszív dollárerősödést hozott, részben az egymás után érkező erős makroadatok, és Trump potenciális győzelmének (magasabb költségvetési hiány, magasabb kamatok, több vám) árazása miatt.
A kriptopiacon több jól teljesítő eszközt is látunk idén, a kockázati étvágy növekedése, a népszerű bitcoin és ethereum ETF-ekbe történő tőkebeáramlás és a novemberi elnökválasztás potenciális győztesének, Donald Trumpnak a kriptopiaci pálfordulása együttesen a kriptoeszközök árfolyamának száguldását hozta idén. Ugyan a bitcoin árfolyama az év középső részében lényegében nagyobb kilengések mellett sávozott, az elmúlt hetekben ismét beindult a rali, miután a befektetők Donald Trump győzelémét kezdték el árazni az választás felé közeledve. Ezzel párhuzamosan az olyan kriptoeszközök, mint a Dogecoin, a BNB, és a Solana is felpattant.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ