Ursula von der Leyen és Mark Rutte: az egyre veszélyesebb világban az EU és a NATO partnersége létfontosságú
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte NATO-főtitkár egyetért abban, hogy az egyre veszélyesebb világban az Európai Unió és a NATO partnersége létfontosságú a béke, a szabadság és a jólét előmozdítása és védelme szempontjából - tájékoztatott kedden az uniós bizottság és a NATO.
A brüsszeli közlemények szerint az uniós bizottság elnöke és Mark Rutte először találkozott hivatalosan, miután a volt holland kormányfő átvette a főtitkári megbízatását a NATO élén. Közölték, a brüsszeli megbeszélés alkalmával a két vezető tárgyalásának középpontjában az Európai Unió és a NATO közötti "szoros és stratégiai partnerség" megerősítése állt.
Egyetértettek abban, hogy jelenleg Oroszország "európai földön zajló háborúja" jelenti a legnagyobb fenyegetést az európai kontinens békéjére és biztonságára.
Hangsúlyozták, hogy az észak-koreai katonák bevetése az orosz hadsereg támogatására az Ukrajna elleni háború jelentős eszkalációját jelenti, valamint komoly veszélyt hordoz az európai biztonságra és a globális békére nézve. A vezetők megvitatták a "tekintélyelvű államok növekvő magabiztosságának globális hatását" is - írták.
Ezek az államok megkérdőjelezik közös érdekeinket, értékeinket és demokratikus elveinket többféle, többek között politikai, gazdasági, technológiai és katonai eszközzel
- fogalmaztak.
A változó fenyegetések és kihívások kezelése érdekében Ursula von der Leyen és Mark Rutte egy új, magas szintű munkacsoport létrehozásáról állapodott meg a már meglévő EU-NATO együttműködés megerősítésére. A munkacsoport első ülésének tervezése várhatóan a következő hetekben megkezdődik - tájékoztattak. Az uniós bizottság elnöke a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében kiemelte: az EU és a NATO közötti szoros és stratégiai partnerség minden korábbinál fontosabb. A NATO-főtitkár bejegyzésében úgy fogalmazott:
megbeszéltük, hogyan építhetünk a NATO és a EU közötti egyedülálló és alapvető partnerségre, és miként erősíthetjük tovább együttműködésünket.
(MTI)