A közönség többsége szerint a következő egy évben továbbra is kivárás lesz a tranzakciók terén, a válaszadók harmada számít csak enyhe növekedésre.
Nemrég adtuk át a cégünk zászlóshajóprojektjét a Bem téri Kimpton szállodát és a Bem Center irodaházat.
Úgy gondolom, már túl vagyunk a mélyponton, és az MNB is gazdasági növekedést jelez előre 2025-re
– mondta el Balassa László, a Market Asset Management Zrt. ingatlanfejlesztési vezérigazgató-helyettese.
Az alacsony bázis mindig lehetőséget ad a növekedésre,
így én is inkább optimista vagyok - tette hozzá Balogh Péter, ügyvezető igazgató - Nagyvállalati és Speciális Hitelezés, MBH Bank.
A kamatvágások jót fognak tenni a piacnak, de azért
érdemi gazdasági növekedés nélkül nem lesz látványos felívelés
- vélekedett Gajdos Dániel, Head of Structured Finance and Operations, Panattoni Hungary.
A válság indulásakor nagy kérdés volt, hogy hol lesz a piac alja. Mi Magyarországgal kapcsolatban optimistábbak voltunk és igazunk is lett.
Véleményem szerint elértük a piac alját, remélhetőleg hamarosan elindulunk felfelé.
A szomszédos országok kedvező helyzete talán Magyarországra is kiterjed - emelte ki Jávor Balázs, az UniCredit Bank Hungary tőkepiaci tanácsadás és speciális finanszírozás ügyvezető igazgatója.
Mi hiányzik ahhoz, hogy Magyarország felzárkózzon a régiós növekedési pályához?
A külföldi tőke hiánya egyértelműen látszik, a közönség háromnegyede is ezt jelölte meg legfontosabb problémaként.
A szakértők szerint a mostani bekerülési költségek mellett ma nem jön ki a matek, és nem látszik a projektekből az exit lehetősége sem. Emellett Magyarországon nincs tranzakciós kényszer sem.
Várható a kamatcsökkentések hatására a hitelkihelyezések felfutása?
Jávor Balázs kiemelte, hogy a főszabály szerint, ha olcsóbbá válik a banki finanszírozás az növeli a keresletet, de Magyarországon annyira sok az egyéb hatás, hogy csodálkozna, ha emiatt hirtelen kétszeresére emelkednének a tranzakciószámok.
Balogh Péter szerint 5-7 év szükséges, amíg egy bank meg tudja ítélni, hogy egy tevékenység jól fog-e működni, ezért ilyen időtávokban tudnak gondolkodnak, jelenleg ennél hosszabb időtáv "a banki kockázati étvágyakon" ritkán megy át.
Fejlesztőként Balassa László elmondta, hogy meg lehet valósítani olyan projekteket, amik a piac és a banki finanszírozás szempontjából is jó termékek. Nemrég a Körszállót és egy Gellért szálló mögötti ingatlant vásároltak meg, ezek finanszírozásában azonban nem csak banki finanszírozásban gondolkodnak.
Mely területek finanszírozása javul leginkább?
A közönség szerint a hotel, míg az irodára szinte senki nem szavazott, de a szakértők szerint meglepő, hogy az irodapiacot senki nem választotta, miközben ez a piac fokozatosan hagyja maga mögött a Covid okozta sokkot. Gajdos Dániel kiemelte, hogy bármilyen termékről is beszélünk, hozzáadott értékre mindig szükség van.
Címlapkép forrása: MARTON MONUS