Az euró a dollárral szemben hirtelen erősödést mutatott, amelyet Donald Trump amerikai elnök új, váratlanul agresszív kereskedelempolitikai lépései váltottak ki. A közös európai fizetőeszköz értéke hat hónapja a legmagasabbra ugrott, amikor az elnök bejelentette az új vámokat. A piacok reakciója egyértelműen pozitív volt az euró számára, ami a Citigroup stratégái szerint az opcióspiacokon is megmutatkozott, ahol négy év óta először váltak optimistává az euró kilátásai egy éves távlatban.
A JPMorgan elemzése szerint jelentősen, 40%-ról 60%-ra nőtt az amerikai és globális recesszió kockázata Trump elnök átfogó vámintézkedései következtében. A legnagyobb vesztesnek egyelőre az Egyesült Államokat látja a nagybank, ahol az infláció felgyorsulására, a befektetői bizalom megrendülésére számítanak. Csütörtökön, a vámok első napján a tőzsdéken már hatalmas vérengzést tartottak, és könnyen lehet, hogy még nem láttuk ennek a végét.
Változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot a mai kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Ezzel hatodik egymást követő alkalommal tartja változatlan szinten az irányadó rátát a jegybank, utoljára tavaly szeptemberben vágott. A várakozásoknak megfelelő döntésnél jóval izgalmasabb, ami hamarosan következik: Varga Mihály MNB-elnök tartja a sajtótájékoztatót, illetve megismerhetjük az új jegybanki vezetés alatt elkészült első inflációs és növekedési előrejelzést is.
A pénzügyi szektor egyre optimistább az európai részvénypiacok kilátásait illetően, a szakértők sorra emelik előrejelzéseiket és céláraikat. A befektetők bizalmát erősíti a német költségvetési csomag elfogadása, az EKB várható kamatcsökkentései és az ukrán háború esetleges lezárásának reménye - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsának francia tagja, Francois Villeroy de Galhau szerint van még tér a kamatok további csökkentésére, mivel az európai fogyasztói árak kevésbé jelentenek problémát, mint az Egyesült Államokban - tudósított a Bloomberg.
A Svájci Nemzeti Bank újabb kamatcsökkentést hajtott végre, miután az ország gazdasága továbbra is alacsony inflációs környezetben működik. A jegybank 25 bázisponttal mérsékelte az irányadó kamatot - írta meg a CNBC.
A Trump-kormányzat kezdeti gazdaságpolitikája, különösen a kiterjedt importvámok bevezetése, a jelek szerint lassabb növekedés és átmenetileg magasabb infláció felé terelte az amerikai gazdaságot Jerome Powell Fed-elnök szerint. Ezt pedig már Donald Trump sem hagyhatta szó nélkül.
Jelentősen javult a német befektetői hangulat márciusban, ami elsősorban a kedvező költségvetési kilátásoknak és a kamatcsökkentéseknek köszönhető. A ZEW gazdaságkutató intézet felmérése szerint a gazdasági hangulatindex 51,6 pontra emelkedett a februári 26 pontról.
A részvénypiac egyik szalagcímről a másikra ugrál, és ebben a játékban Jerome Powell Fed-elnök a nyugalom hangját képviseli, még ha erre a nyugalomra nem is egészen ad okot az amerikai gazdaság állapota – nagyjából így összegezhetők a Reuters által összegyűjtött első elemzői reakciók a jegybankelnök pénteki beszédére.
Aggódik Európa növekedési kilátásai miatt az EKB döntéshozója, ugyanakkor a védelmi kiadások emelése javíthatja a kilátásokat. Az EKB várható kamatpolitikájával kapcsolatban megjegyezte, hogy a 2%-os cél eléréséhez a kamatok további változtatására van szükség.
Raphael Bostic, az atlantai Federal Reserve Bank elnöke szerint több hónapba is telhet, mire világossá válik, hogy Donald Trump elnök politikája és más tényezők miként befolyásolják a gazdaságot. Bostic szerint a jegybanknak addig kell szigorúnak maradnia, amíg teljes egészében nem ellenőrzik az inflációt.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot az Európai Központi Bank. A közlemény és Lagarde elnök sem tett közvetlen utalást, erős véleménnyilvánítást az Európai Unió gazdaságpolitikai fordulatáról. A frissített előrejelzésben az idei évre vonatkozó növekedési várakozását kissé lejjebb vitte a jegybank.
A török infláció februárban 39,1%-ra csökkent, miközben a jegybank várhatóan ismét kamatot vág. Ugyanakkor a jegybank számára továbbra is nagy kihívás, hogy az inflációs várakozásokat kordában tartsa.
Franciaország inflációja februárban 0,9%-ra csökkent, ami a legalacsonyabb szint az elmúlt négy évben. Ez tovább erősíti az Európai Központi Bank (EKB) előtt álló érveket a további kamatcsökkentések mellett, amelyek első lépése várhatóan már a jövő héten bekövetkezhet. Az infláció azonban továbbra is egyenetlen az eurózóna országai között, és az EKB-nak mérlegelnie kell a gazdasági lassulás, a szolgáltatási infláció és a globális kockázatok hatását a monetáris politika alakításakor.
Lassult a szakszervezeti bérnövekedés az euróövezetben, ami támogathatja a további kamatcsökkentéseket, hiszen a szolgáltatószektor inflációjára is jótékony hatással lehet.
Christopher Waller, az amerikai jegybank döntéshozója szerint a Trump elnök által kivetendő vámoknak csak átmeneti hatásuk lesz az inflációra. Véleménye szerint, ha idén is úgy alakulnak a dolgok, mint tavaly, akkor egy kamatemelés beleférhet az idei évben is.
Egy vezetési óra most már 10 ezer forintbe fájhat.
Behódolnak az amerikai vezetőnek.
Érkezik a hidegbetörés.
Hetente 10 ezer hízóval nem tudnak mit kezdeni.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.