Az elmúlt időben mindenki a magasan ragadt kötvényhozamokról beszél és alapvetően az erős gazdasági növekedést és a potenciálisan újjáéledő inflációs kockázatokat teszi felelőssé. Azonban van itt még két másik strukturális tényező, ami idén akár sokkal fontosabb lehet, mint hinnénk. Ráadásul ezekkel lehet, hogy Trump elnök sem képes mit kezdeni.
Kína gazdasága egyre több problémával küzd. Az országot lejtőre taszító 3D problémakörre (demográfia; debt, azaz adósság; decoupling, azaz leválás az Egyesült Államokról) egyszerűen nincs rövid távú megoldás. Nem nehéz párhuzamot vonni Kína jelenlegi és Japán korábbi, az ingatlanbuborék kipukkadása utáni deflációs helyzete között. A nagy kérdés ezek alapján az, hogy mi vár az országra?
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a davosi Világgazdasági Fórumon tett nyilatkozatában azonnali kamatcsökkentést sürgetett, és ezt a lépést más országoktól is elvárja. Az elnök kijelentése az olajárak csökkenésével hozható összefüggésbe.
Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói egyértelműen jelezték, hogy a jövő heti kamatcsökkentés szinte biztosra vehető, és további lépések is várhatóak az év során. A gyenge növekedésre és a csökkenő inflációra reagálva az EKB várhatóan 2025-ben érdemben lazítani fogja a monetáris kondíciókat.
Az ukrajnai háború esetleges lezárása új kihívások elé állíthatja a kelet-európai országokat, különösen a munkaerőpiac és a gazdasági növekedés terén. A régió, amely jelenleg az Európai Unióba menekült ukránok többségének ad otthont, a béke esetén elvándorlással szembesülhet, ami tovább fokozhatja a már amúgy is feszült munkaerőpiaci helyzetet és az inflációs nyomást - állapítja meg elemzésében a Reuters.
A lengyel központi bank ezúttal sem hajtott végre kamatcsökkentést, miután a jegybank elnökének decemberi meglepően szigorú megnyilvánulásai váratlanul szigorú monetáris politikát vetítettek előre – írja a Bloomberg.
Az Egyesült Királyság gazdasága novemberben 0,1 százalékkal nőtt, ami elmaradt az elemzői várakozásoktól. Két egymást követő hónapnyi visszaesést követően talált magára a brit gazdaság, ami tovább növeli Rachel Reeves pénzügyminiszteren a nyomást, hogy helyreállítsa a kormány fiskális terveivel kapcsolatos bizalmat.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa decemberben nem csökkentette a kamatot, a tanács tagjai közül egyedül Patai Mihály szavazott kamatcsökkentésre – derül ki a jegyzőkönyvből. Patai az MNB korábbi ülésén is egyedül szavazott kamatcsökkentésre.
Az Európai Központi Bank (EKB) várhatóan folytatja a monetáris lazítást 2024-ben, azonban a globális gazdasági és politikai bizonytalanságok miatt óvatosan kell eljárnia - derül ki a pénzintézet két vezető tisztviselőjének nyilatkozatából.
A várakozások szerint 3% fölé is nőhet az infláció Nagy-Britanniában egy olyan helyzetben, amikor az angol font 14 hónapos mélypontra zuhant a dollárral szemben és a befektetők fejvesztve menekülnek az angol kötvénypiacról.
A dezinfláció folytatódása esetén indokolt a kamatok további csökkentése, főleg annak fényében, hogy a gazdasági kilátások romlanak.
Michelle Bowman, a Federal Reserve egyik kormányzója csütörtökön kijelentette, hogy bár támogatta a legutóbbi kamatcsökkentéseket, jelenleg nem látja szükségét további lazításnak. A jegybankár aggodalmát fejezte ki az infláció alakulásával kapcsolatban, és óvatosságra intett a monetáris politika további alakítása során - írta a CNBC.
Az euró és a dollár közötti árfolyam-paritás elérése egyre valószínűbbé válik Donald Trump január 20-i beiktatása után. A szakértők szerint az euró gyengülése és az amerikai dollár erősödése az eltérő gazdasági kilátások és lehetséges kereskedelmi háború eredménye lehet. Mindez pedig a forintárfolyamra is nyomást helyezhet.
A 30 éves amerikai állampapírok hozama több mint egy éve a legmagasabb szintre emelkedett, amely ízelítőt adott a befektetőknek abból, hogy Donald Trump megválasztott elnök hogyan boríthatja fel a pénzügyi piacokat az elkövetkező hónapokban – írja a Yahoo Finance.
Az arany árfolyamának alakulásával kapcsolatban módosította előrejelzését a Goldman Sachs, miután a Federal Reserve várhatóan kevesebb kamatcsökkentést hajt végre az idei évben. A neves pénzintézet elemzői szerint az unciánkénti 3000 dolláros árfolyam elérése 2026 közepére tolódhat - tudósított a Bloomberg.
Fantasztikus hetes részvények, amerikai részvénypiac, AI-kapcsolt részvények, argentin tőzsde, arany, bitcoin, ezek voltak 2024 sztárjai. De mik lehetnek idén? Azt már megmutattuk, hogy a hazai profi befektetők milyen eszközökben látnak fantáziát 2025-ben, most jöjjenek a nagy elemzőházak befektetési ötletei az új évre!
A technológiai fejlődés megállíthatatlan.
Az "áradást" egy meghibásodott szelep okozta.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Barátja és ideológusa ezzel hízelegni akart az orosz államfőnek.
Mezőgazdasági termékek és bizonyos műtrágyatípusok is érintettek.
Mit kell tudni a DeepSeek-ről?
Tanultunk egyáltalán valamit 2008-ból?
Jelentős kifizetések várhatók.