Tizennégy kategóriában választotta ki az év legjobb projektjeit, tranzakcióit, cégeit a nyolc tagból álló szakmai zsűri: Ágházi Gyula, Futó Gábor, Gereben Mátyás, Jellinek Dániel, Nagygyörgy Tibor, Noah Steinberg, Salamon Adorján és Scheer Sándor. Ezen felül két díjról, az év koncepciójáról (szakmai és közönség díj) a szeptemberi Property Investment Forum résztvevői, illetve a Portfolio olvasói szavazhattak. A tizenhetedik elismerés egy különdíj volt, aminek odaítéléséről a Portfolio csapata döntött.
Év Irodafejlesztése: Green Court Office Fejlesztő: Codic
A több mint 20 ezer négyzetméteres, Váci úti irodafolyosón lévő Green Court Office irodaházat novemberben adja át a Codic Hungary. Az épület már több mint 74 százalékát bérbe adták, a legfelső szinten fennmaradó további – összesen 4000 négyzetméter – terület kiadásáról jelenleg is tárgyalnak. A hétemeletes épület BREEAM Excellence előminősítést szerzett, valamint a kivitelezés során figyelembe vették az Access4you Gold minősítés előírásait, amelyek a megváltozott munkaképességű emberek munkavégzését könnyítik meg.
Év Lakóprojektje 100 lakás felett: Metropolitan Garden Fejlesztő: Living/Wing
Júniusban adták át a Metropolitan Garden elnevezésű új lakóparkot a XIII. kerületi Béke tér szomszédságában. A 107 lakásos társasházban 30-110 négyzetméter alapterületű lakásokat alakított ki a Wing lakóparkokra specializálódott márkája, a Living. Ezek közül az épület tetőszintjén kaptak helyet a panorámás, teraszos penthouse lakások. A projektben közösségi szolgáltatások és különböző okos megoldások is megtalálhatók.
Év Lakóprojektje 100 lakás alatt: Erkel Residence Fejlesztő: GEOS Group Hungary
Az Erkel Residence egy két épületből álló, 8 emeletes lakóház a IX. kerületben, nem messze a Kálvin tértől. A fejlesztő GEOS Group Hungary a beruházás során belső kertet, mélygarázst és retail egységet is tervezett a mintegy 78 lakásos projekthez, melyben az egyszobás 34 négyzetméteres garzonoktól kezdve, egészen a 122 négyzetméteres háromszobás lakásokig terjed a kínálat. Néhány nagyobb alapterületű, felsőbb szinten lévő lakást leszámítva a projekt lakásait már értékesítették.
Év Hotelprojektje: Matild Palace Fejlesztő/Beruházó: Özyer Csoport, Melis Investment
Ötéves felújítási időszak után nyitott meg nyáron az ötcsillagos Matild Palace és egyben debütált a Marriott Bonvoy portfóliójába tartozó The Luxury Collection brand Magyarországon. Az épület 130 szobával rendelkezik, ebből 111 signature szoba és 19 lakosztály. A palota 48 méter magas tornyából egy háromemeletes, panorámás lakosztályt alakítottak ki. A hotel három vendéglátó egységével egyszerre mintegy 700 embert tud kiszolgálni.
Év Logisztikai Fejlesztése: CTPark Budapest East Fejlesztő: CTP
2021 első negyedévében 40 700 négyzetméterrel bővült a budapesti spekulatív logisztikai ingatlanállomány, ekkor adták át ugyanis a CTPark Budapest East egy új épületét. A gyártási és logisztikai célokra is alkalmas nagyméretű logisztikai raktárépület és a hozzátartozó irodák Üllőn, az M0-s körgyűrű és az M4-es autópálya kereszteződésénél találhatók. A teljes park 130 ezer négyzetméternyi kiadható területtel, és további 33 ezer négyzetméter fejlesztési lehetőséggel rendelkezik. Jelenleg teljes bérbeadottság mellett üzemel.
Év Irodabérleti Tranzakciója: Liget Center Fejlesztő: Wing – Ügyfél: RTL Magyarország – Ügynökség: Colliers
A Wing és az RTL Services Kft. hosszú távú bérleti szerződést kötött az újjászülető Liget Center és a Liget Auditórium irodaházak közel 9000 négyzetméter alapterületű épületegyüttesére. Ennek eredményeképp a Városligettel szemben található épületkomplexumba költözik 2024-től a médiacég központja, valamint a hírstúdiók is, a szórakoztató műsorok nagystúdióit azonban más helyszínen alakítják ki. A Liget Center műemlék épületét a költözést megelőzően felújítják, így az ingatlan A+ kategóriás médiakomplexummá alakul át. A fejlesztés főtervezője a TIBA Építész Stúdió, a szerződéskötés menete során a bérlőt a Colliers Magyarország képviselte.
Év Ingatlanbefektetési Tranzakciója - belföld: Ericsson és evosoft központ Vevő: GTC – Eladó: Wing
2021 tavaszán a GTC megvásárolta az Ericsson központot és az evosoft központ frissen átadott irodaházát a Wingtől. A LEED Gold zöld tanúsítvánnyal rendelkező irodaházak felvásárlása összhangban van a cég azon stratégiájával, hogy a kelet-közép-európai régióban a portfóliót modernebb, zöldebb irodaházakkal frissíti. A két épület együtt 160 millió euróért cserélt gazdát. A dél-budai alpiacon elhelyezkedő épületek közül az Ericsson központ 21 100, míg az evosoft irodaház 20 700 négyzetméteres.
Év Ingatlanbefektetési Tranzakciója - külföld: Hermes Business Campus Vevő: Adventum – Eladó: Atenor
A júliusi vásárlásával újabb ország ingatlanpiacára lépett be az Adventum csoport, Bukarestben megvásárolta a Hermes Business Campust az Atenortól. A 75 000 négyzetméter kiadható területtel rendelkező irodakomplexumot az Adventum a Quartum ingatlanalapja számára vásárolta, amely ezáltal már több mint 200 000 négyzetméternyi kiadható területtel rendelkezik Lengyelországban, Magyarországon és már Romániában is. Az akvizíció 2021 legnagyobb irodai tranzakciója volt a román fővárosban.
Év Ingatlanpiaci M&A Üzlete: Auxesia Homes Vevő: Cordia – Ügylet: brit lakásszolgáltató felvásárlása
Nyáron újabb befektetéseket hajtott végre az Egyesült Királyságban a Cordia, azt követően, hogy a cég brit leányvállalata, a tavaly felvásárolt Cordia Blackswan, megkezdte első lakásainak értékesítését. A vállalat helyi stratégiai partnerével, a Matter Real Estate-tel együttműködve fektetett be az Auxesia Homes társaságba, amely a brit lakásügyi hatóság által szabályozott lakásszolgáltatóként, megfizethető lakhatási lehetőségeket nyújt főleg a brit haderő volt és jelenlegi tagjainak, az állami egészségügy alkalmazottainak, valamint a mentőszolgálati dolgozóknak.
A zsűri tagjai
Év PM cége: Eston
A hazai kereskedelmi ingatlanpiacon 28 éve van jelen az Eston, 1993-ban először lakóingatlanokkal foglalkoztak, majd a 2004-es évtől kezdve megújult névvel a kereskedelmi ingatlanokra fókuszálnak. 2010 óta üzemeltetést és műszaki felügyeletet is vállalnak, illetve 2019-tól kezdve új szolgáltatásként indították el a Design&Build üzletágat, amivel kis- és középvállalkozásoknak segítenek megteremteni a lehetőséget, hogy saját irodaházuk legyen. Az elmúlt időszakban az Eston bérlőképviseleti csapata segített például a Randstad Hungary-nak a Green Court Ofiice-ba való költözésnél, a B.Braunnak a Bécsi Corner Irodaház kiválasztásánál, valamint a Corning Hungary-nak a BudaPart CITY-s előbérleti megállapodása során.
Év FM cége: NEO Property Services
A NEO Property Services létesítményüzemeltetési szolgáltatásai a műszaki, illetve az infrastrukturális feladatokra egyaránt kiterjednek, illetve a járványhelyzetre reagálva egy mobilcsapatot is létrehoztak a pandémiás fertőtlenítési igényekre. Többek között ők üzemeltetik jelenleg országosan (Budapest kivételével) a MOL és az FGSZ Földgázszállító ingatlanjait, épületeit, földterületeit, műszaki rendszereit, berendezéseit. Mintegy 6,2 millió négyzetméter külterületet gondoznak, 150 ezer négyzetméternyi területen takarítanak, valamint közel 270 ezer négyzetméter irodaépületet üzemeltetnek kezdve az 1200 négyzetméteres Millenáris Avantgarde irodaháztól, egészen a mintegy 100 ezer négyzetméteres Telekom székházig.
Év Finanszírozója: OTP Bank
Az OTP története egyik legjobb eredményét érte el idén, a harmadik negyedévben az összes bevétele csúcson, a működési bevétele rekordszinten, az adózott eredménye is a legjobbak között volt. Tavasszal az eddigi legnagyobb társasházépítési célú projektfinanszírozási hitellel támogatta a Duna Terasz Grande lakópark beruházást, a megállapodás értelmében az OTP 23 milliárd forintos hitelt biztosított a D&B Ingatlanfejlesztő Csoport legújabb fejlesztéséhez, de a lakónegyed korábbi ütemeiben is már együttműködött a bank és az ingatlanfejlesztő. Ezen túl az Indotek Group és a bank között több külföldi tranzakció során jött létre megállapodás: Lengyelországban az Indotek 4 irodaházat vásárolt meg az osztrák Immofinanz-tól, Szerbiában pedig a GTC 11 irodaépületből és 5 üzleti parkból álló portfólióját vette meg. Mindkét ingatlantranzakcióknál az OTP Csoport volt a finanszírozó partner.
Futureallal közösen alapított Év Ingatlanpiaci Innovációja: MNB (Zöld Otthon Program)
Az MNB zöld eszköztár-stratégiájának részeként hozta létre a Zöld Otthon Programot, amely eszköz lehet a zöld lakások iránti kereslet, illetve ezen keresztül a kínálat élénkítésére, mivel hosszú távon kiszámítható, kedvező kamattal rendelkező hitellel segíti a lakosság energiahatékony újlakás-vásárlását és építését. A programban az MNB 0 százalékos kamat mellett biztosít a hitelintézeteknek refinanszírozási forrást, amit a pénzintézetek maximum 2,5%-os kamat mellett hitelezhetnek tovább a lakossági ügyfelek részére. A hitelfelvétel feltétele, hogy legalább BB energetikai besorolású új ingatlant vásároljanak vagy építsenek a hiteligénylők, valamint, hogy az összesített energetikai jellemző értéke évente legfeljebb 90 kWh legyen a lakás egy négyzetméterére számítva. A jegybank ehhez a hiteltermékhez 200 milliárd forintos keretösszeget biztosított.
Indotekkel közösen alapított Év Ingatlanpiaci Tehetsége: Szoboszlay Máté, Prologis, Tőkeallokációs igazgató
Szoboszlay Máté a Prologis magyarországi tőkeallokációs igazgatójaként az új fejlesztési lehetőségek azonosításáért, a build-to-suit projektek koordinálásáért és az ügyfélszerzésért felelős Magyarországon. 2020-ban csatlakozott a Prologishoz. Szoboszlay több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a portfóliókezelés és a tranzakciók terén. Mielőtt csatlakozott a Prologishoz, az Erste Asset Managementnél dolgozott, ahol egy összesen 200 000 négyzetméteres kereskedelmi portfóliót kezelt. 2012 és 2018 között asset és property menedzsereként tevékenykedett az IVG Hungary Kft.-nél, ezt megelőzően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi egyetemen szerzett külkereskedelmi-közgazdász diplomát, ami mellett emelt szintű, általános ingatlankezelői képesítéssel rendelkezik.
Év Koncepciója - szakmai szavazás: QUBES - irodai szolgáltatás - HB Reavis fejlesztésében
Az Agora Hub épületében rugalmas kialakítású, csapatra szabott, gyorsan és egyszerűen átalakítható irodahelyiségeket kínál az irodaház fejlesztője, a HB Reavis. A QUBES tehát nem egy új irodafejlesztés, hanem egy olyan irodapiaci megoldás, amely során az új bérlő rövid időn belül már hozzáférhet az új irodájához, az egyéni igényeket pedig átméretezhető irodaterekkel, opcionálisan választható plusz tárgyalókkal és a szeparálható kisebb szobákkal elégítik ki.
Év Koncepciója - közönség szavazás: TRIBE hotelmárka - hotelprojekt - Futureal fejlesztésében
Az Accor szállodacsoport és a Futureal ingatlanfejlesztő közös projektjeként érkezik a magyar piacra a TRIBE hotel. A szálloda kivitelezése várhatóan még idén elkezdődik Budapesten, a Kertész utcában, és a tervek szerint 2023 végén nyitja meg kapuit a turisták előtt. A hotelt a Puhl és Dajka Építész Iroda tervezte, 250 szobája lesz és kialakítanak benne sky bart, fitnesztermet, a kerékpárkölcsönzőt, co-working irodabérlési lehetőséget.
Különdíj: Etele Plaza a Futureal fejlesztésében
Mintegy 10 éves kimaradás után, szeptemberben nyitott meg Budapest legújabb plázája, egy olyan időszak után, amely a retail szektort nagy kihívások és változás elé állította. Az 55 ezer négyzetméter bérbe adható kiskereskedelmi területű Etele Plaza Kelenföldön, az Etele tér közvetlen közelében épült fel. A több mint 300 millió euró (100 milliárd forint) beruházási értékű környezetbarát épület egyben Magyarország első okosplázája is, ami több mint 130 üzletnek ad helyet.
A DÍJAKAT AZ AB CONCRETE DESIGN KÉSZÍTETTE.
Gratulálunk a győzteseknek! Jövőre találkozunk!
Címlapkép és képek forrása: Stiller Ákos/Portfolio