FONTOS Példátlan felfordulás a magyar nyugdíjpénzeknél: megszólal a legnagyobb pénztár vezére
Bezzegországból bukott angyal? Nagy bajba kerülhet Magyarország szomszédja
Globál

Bezzegországból bukott angyal? Nagy bajba kerülhet Magyarország szomszédja

Portfolio
Az egész Európai Unió legmagasabb költségvetési hiányát próbálja lefaragni Románia, mely mindent megtesz, hogy elkerülje a hitelminősítőknél a befektetésre nem ajánlott (bóvli) státuszt. Az egyébként is törékeny makrogazdasági helyzetet csak tetézi a politikai kockázat, melyet a tavaly novemberi viharos elnökválasztás megismétlése hordoz magában. A piaci szereplők már érezhetően mozgolódnak, megjelent a román állampapírok piacán például az a Franklin Templeton, mely általában azoknak az országoknak a kötvényeit veszi, ahonnan a befektetők többsége épp igyekszik távol maradni. Így volt ez Magyarország esetében is a 2010-es évek első felében, amikor több mint 10 milliárd dolláros portfóliót épített fel az amerikai hedge fund.

Jókora ikerdeficit politikai válsággal megfűszerezve

A töredezett és bizonytalan román politikai helyzet várhatóan lassítja majd az új kormány költségvetési konszolidációs törekvéseit – hangsúlyozta január végén a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő, mely a korábbi stabilról negatívra rontotta a román „BBB mínusz” adósbesorolás kilátását. Ha egyetlen mondatban kellene összefoglalni a jelenlegi román helyzetet, akkor talán elég lenne ennyit is elolvasnia egy kötvénypiaci befektetőnek, hogy ne rohanjon román állampapírokat venni. Hiszen ebben benne van minden, amit általában szeretnek elkerülni: magas költségvetési hiány, törékeny politikai helyzet, a kettő eredményeként bizonytalan deficitcsökkentés.

Az S&P szakértői kiemelték, hogy a 2024-es parlamenti választásokat megelőző állami költekezés a GDP 8,7 százalékára repítette a hiányt, ami minden korábbi várakozásuknál magasabb volt. Ráadásul a gazdaság lassulása miatt egyelőre az sem látszik, hogyan lehet ezt a tetemes deficitet kordában tartani. Eközben a laza fiskális politika miatt a folyó fizetési mérleg hiánya sem tud érdemben csökkenni, vagyis klasszikus ikerdeficitről beszélhetünk. Ezt a folyó hiányt további adósságfelvétellel finanszírozza Románia, ez pedig

különösen kiteszi az országot a nemzetközi befektetői bizalom esetleges megingásának.

A román állam csak 2025-ben 13 milliárd eurónyi devizakötvényt adna el, ami a teljes feltörekvő piacon az egyik legmagasabb összeg, vagyis valóban szüksége van az országnak a külső finanszírozásra.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings március végén kiadott elemzésében azt becsülte, hogy a GDP 7,5 százaléka lehet a költségvetési hiány 2025-ben, miközben a kormány 7 százalékra szeretné leszorítani a deficitet. A cég szakemberei kiemelték, hogy az év első két hónapjában az idei évre becsült GDP 1,6 százaléka, 30 milliárd lej már összejött hiányként a költségvetésben, így egyelőre nem látszik, hogyan teljesülhetne a kormányzati cél, hiszen tavaly az év első két hónapjában hasonló, 29 milliárd lejes hiányt hoztak össze, abból lett aztán az év végére a GDP 8,7 százaléka. Vagyis jelentős kiigazításra lenne szükség, amit azonban keresztülhúzhat a politika.  Az S&P becslései szerint egészen 2028-ig nem sikerül majd 6 százalék alá szorítani a hiányt, ez pedig az adósságráta emelkedő pályáját is fenntarthatja azok után, hogy a 2023-as 49 százalékról 2026-ra már a hazai össztermék 62 százalékára rúghat az adósság.

Annál is inkább, mivel a 2024 végi parlamenti választásokkal nem nyugodtak meg a kedélyek. Novemberben ugyanis Románia azzal került be a nemzetközi hírekbe, hogy a szélsőjobboldali Calin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, majd a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az eredményt arra hivatkozva, hogy a politikus jelentős részben külföldi, orosz pénzből kampányolt. A második fordulót meg sem tartották, azóta pedig politikai patthelyzet van az országban. A megismételt választás első fordulóját május 4-ére, a másodikat pedig május 18-ára írták ki, így továbbra sem enyhül a politikai kockázat. Georgescut most már elindulni sem engedik, de párttársa, a szintén az AUR színeiben induló George Simion az egyik esélyes jelöltnek számít. A friss közvéleménykutatások alapján csak az a kérdés, ki lesz az ellenfele a második fordulóban, ahová a két legtöbb szavazatot kapó jelölt kerül be (amennyiben az első körben nem kap valaki 50% feletti szavazatot). Erre a legnagyobb eséllyel Nicusor Dan és Crin Antonescu pályáznak. Arra ugyanakkor lehet számítani, hogy hiába nyeri meg Simion várhatóan az első fordulót, két héttel később a többi párt szavazói összefognak, így a második fordulóban már nem a szélsőjobboldali jelölt az esélyes. Különösen akkor, ha Antonescu lesz az ellenfele, aki jelenleg minden felmérésben megverné a második körben Simiont. Dan esetében nem ennyire egyértelmű a győzelem a pollok szerint.

Akárhogy is lesz, a voksolás egyáltalán nem lefutott, további jogi csatározásokra, utcai tiltakozásokra van kilátás, várhatóan még további hetekig-hónapokig forró marad a román politikai színtér. Ez pedig egyáltalán nem kedvező a gazdaság és a piacok szempontjából.

Furcsa lehet a mostani helyzet, hiszen a román gazdaság sokáig sikersztorinak számított a régióban, a magas költségvetési hiány és fizetési mérleg deficit mellett is „szerették” a befektetők a piacot. Egészen addig, amíg a politikai kockázat fel nem lobbantotta azt a bizonyos szikrát. Ezzel ismét beigazolódni látszik az a régi igazság, mely szerint a költségvetés helyzete és a külső finanszírozási pozíció egészen addig nem különösen gond, amíg a piac hajlandó azt (lehetőleg alacsony áron) finanszírozni. Évekig így volt ez Románia esetében, most azonban fordulni látszik a szélirány.

A kötvénypiacon is érezhető a feszültség

A piac egy része tehát elfordulni látszik Romániától, hiába számít alacsonynak a GDP-arányos államadóssága a régióban. Nem látják ugyanis azt a fenntartható pályát mely biztosítaná a rekord magas költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg deficitjének csökkenését. A kormány persze igyekszik meggyőző tervekkel előállni, azok azonban egyelőre nem elegendők.

Az év eleje óta több olyan állampapír-aukció volt, melyeken a román állam nem tudta bevonni az előzetesen megcélzott forrásokat, mivel nem volt elegendő befektetői érdeklődés, vagy olyan hozam mellett vitték volna el a papírokat, amit nem akartak elfogadni.

Jelenleg a román 10 éves állampapírok másodpiaci referenciahozama 7,36 százalék, ami nem tűnik vészesen magasnak a magyar 7,09 százalékos érték mellett. Főleg úgy, hogy az ország CDS-felára mintegy 100 bázisponttal magasabb, mint Magyarország esetében. Az év elején azonban 8 százalék körül is volt a 10 éves román hozamszint, és félő, hogy csak átmeneti az elmúlt hetek-hónapok fellélegzése.

Rosszabbul néz ki a helyzet, ha a devizakötvények oldaláról nézzük: Románia március végén 7 és 14 éves eurókötvényeket dobott a piacra összesen 2,75 milliárd euró értékben, ezek hozama 5,875, illetve 6,75 százalék volt. Tánczos Barna román pénzügyminiszter ezt már kedvező fejleményként értékelte, hiszen a februári kibocsátáshoz képest 20-30 bázisponttal sikerült szűkíteni a felárat. Ha azonban mellétesszük, hogy Magyarország január elején 10 éves eurókötvényt adott el 4,5 százalékos hozam mellett, akkor

a majdnem 150 bázispontos különbség egy rövidebb papír esetében nem tűnik túl pozitívnak.

Nem véletlen, hogy a kibocsátás után egy kötvénypiaci szakértő a Global Capital szaklapnak azt emelte ki, hogy az árazás alapján BB kategóriába, vagyis legalább egy fokozattal a jelenleg érvényes BBB mínusz alá sorolja a piac a kötvényeket. Egy másik portfóliómenedzser a máik oldalról megfogva a kérdéstazt emelte ki, hogy relatív értelemben nagyon is vonzó jelenleg a román piac, összehasonlítási alapként Marokkót hozta, mely BB plusz besorolása mellett 180 bázisponttal alacsonyabb hozamfelárral értékesített eurókötvényeket, mint a papíron jobb osztályzattal rendelkező Románia.

És ahogy említettük, további forrásbevonásra lesz még szükség, hiszen a februári 4 milliárd eurón és a márciusi 2,75 milliárd eurón felül még további 6,75 milliárdnyi devizakötvény van betervezve 2025-re.

A Reuters már januárban arról írt, hogy a befektetők egyre nagyobb része tart attól, hogy Románia elveszíti befektetésre ajánlott státuszát a hitelminősítőknél és előbb-utóbb a bóvli kategóriába kerül azt követően, hogy már mindhárom nagy cég negatívra vágta a besorolás kilátását. Ez pedig oda vezetne, hogy a román gazdaság a „bukott angyal” klasszikus példáját produkálná, ami a finanszírozási költségek további emelkedéséhez vezethetne. A Világbank 2016-os tanulmánya szerint

ha egy ország a bóvli kategóriába kerül legalább két nagy hitelminősítőnél, az a rövidtávú finanszírozási költségeket átlagosan 200 bázisponttal dobja meg.

A piac már igyekszik erre felkészülni, látszanak annak a jelei, hogy egyre bizonytalanabb a román állampapírok árazása – mondta a Reutersnek az év elején Yerian Syzdykov, az Amundi feltörekvő piacokért felelős vezetője.

Egy régi ismerős a román piacon

A Bloomberg még február közepén közölte, hogy az amerikai Franklin Templeton hedge fund jelentősen növelte román állampapír-kitettségét akkor, amikor a piac nagy része inkább eladott. Ez akár jó jel is lehetne, hiszen ezek szerint a befektetők egy része felől megvan a bizalom továbbra is. Azonban köztudott, hogy a Templeton jellemzően akkor vesz, amikor mások igyekeznek eladni a piacon, és ebből a kontrariánus taktikából próbálnak profitálni. Így volt ez Magyarország esetében is, amikor a 2010-es évek első felében jelentős, több mint 10 milliárd dolláros állampapír-portfóliót építettek fel. Vagyis a Templeton jelenléte épphogy erősítheti azokat a vélekedéseket, melyek szerint megingott a piac nagy részének bizalma a román eszközökben.

David Zahn, a Templeton európoai kötvény üzletágának vezetője szerint az ország eurókötvényeinek hozama kárpótolja a befektetőket a kockázatokért. Ő többek között a 2036-ban lejáró zöld kötvényből tart komoly mennyiséget, melynek hozama februárban mintegy 6,2 százalék volt. A befektető egy interjúban arról beszélt, hogy a májusi elnökválasztás után szerinte a román kormány komolyabb költségvetési tervekkel áll majd elő a deficit leszorítása érdekében. Hozzátette, hogy a kormány mindent megtesz majd, hogy elkerülje a bóvli kategóriába sorolást a hitelminősítőknél.

Ugyanakkor az év eleji vásárlások után a Templeton is kivár egyelőre, legalábbis erre utalhat, hogy a Bloomberg szerint a februárban kibocsátott eurókötvényekből nem vásároltak, jelenleg elégedettek román pozícióikkal.

Persze nincs egyedül a Templeton, hiszen szintén a Bloomberg közölte februárban, hogy a Payden Emerging Markets Bond Fund épp magyar eurókötvényekből szállt ki, amivel párhuzamosan növelték román kitettségüket.

A fentiek alapján van még visszaút Románia számára, ehhez azonban elsőként a politikai feszültség enyhülésére lenne szükség a májusi elnökválasztás után, majd a kormánynak minél előbb elő kellene állnia egy reális, meggyőző hiánycsökkentési tervvel. Ha ez megtörténik, akkor akár a leminősítést is elkerülhetik, azonban a hitelminősítők vélhetően már nem várnak sokáig a fájdalmas lépéssel.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet