Borzonghat Donald Trump: a saját számait is földbe döngölte a vámháborúval
Globál

Borzonghat Donald Trump: a saját számait is földbe döngölte a vámháborúval

Szabó Ákos
Április 2-át a „felszabadulás napjaként” hirdette meg Donald Trump, azt viszont nem tudni, hogy április 9-e miképp fog bevonulni a történelemkönyvekbe. Szerdán az amerikai elnök három hónapra felfüggesztette a múlt héten drámai módon bejelentett viszonossági vámjait, a 10%-os alapvám, és a Kínára kivetett 145%-os importtarifa ellenben maradt. A tőzsdék azonnal fellélegeztek a hír hallatán, a piacok kilőttek – ám rövid időn belül korrigáltak is, amint leesett a tantusz a Wall Street-en, hogy a vámháború bizony ezzel nem ért véget, és Donald Trump sem vált kiszámíthatóbbá, mint azelőtt. De mindeközben befutottak az első közvélemény-kutatási adatok arról, hogy az amerikaiak véleménye hogyan változott a Trump-adminisztrációról az idő alatt, amíg a Fehér Ház szerint az „alkukötés művészetét” láthattuk. Annyit előrebocsáthatunk, hogy nemcsak a tőzsdéken születtek negatív rekordok.

A YouGov első, „felszabadulás napját” követő adatai szerint

Donald Trump elnöki teljesítményének megítélése az idén mért legalacsonyabb szintre esett vissza:

az amerikai felnőttek körülbelül 51%-a elutasítja azt, és csupán 43% nyilatkozott róla pozitívan, ami 8,3 százalékpontos nettó mutatót jelent.

Az előző héthez képest majdnem 5 pontot zsugorodott Trump megítélése, ami szoros összefüggésben állhat a híreket leuraló vámbejelentéssel.

Ez egyébként szinte tizedesjegyre pontosan megegyezik azzal az értékkel, amit Trump első ciklusának azonos időszakában, azaz 2017 áprilisában regisztrált a YouGov.

trump v biden v trump

Összehasonlításképp, Joe Biden 2021 tavaszán még bőven „mézes heteit” töltötte, a korábbi demokrata elnök népszerűségi mutatója 8,7 százalékponttal a pozitív tartományban lavírozott ekkor – az ő népszerűsége a kelleténél kaotikusabbra sikerült afganisztáni kivonulás után kezdett mélyrepülésbe.

A Quinnipiac kutatása nem mutatott érdemi változást Trump teljesítményének megítélését illetően (41% pozitív, 53% negatív), de a HarrisX pollja szintén látványos zuhanást mért: a vámbejelentés után 11 ponttal esett vissza az elnök nettó megítélése. A kedvezően vélekedők aránya 52-ről 47-re csökkent, míg a Trumpot negatívan látók hányada 43-ról 49-re ugrott. A Reuters/Ipsos közben négy pontos esést mutatott. A RealClearPolling más forrásokat is figyelembe vevő összesítésében mindez azt jelenti, hogy a 47. amerikai elnök nettó megítélésének átlaga egy hét alatt -2,2-ről -3,2-re módosult (azaz, ha kivonjuk a Trumpot pozitív fényben látók arányát az őt elutasítókéból).

A fekete leves

A gazdaság terén azonban még ennél is jobban megrogyott a Trumpba vetett bizalom.

A YouGov szerint még sosem utasították el ekkora mértékben a republikánus zászlóvivő gazdaságpolitikáját, mint most: megközelítőleg 41%-51% arányban többen vannak azok, akik szerint Trump nem végez jó munkát, ami a nettó -10 pontot közelíti. Ez a megelőző héthez viszonyítva rendkívül meredek, 6 százalékpontos lejtőt jelent. A Reuters ennél is lesújtóbb számokat közölt, az ő adataik alapján 15 pontos űr tátong az elnök gazdaságpolitikát támogatók és elutasítók között (37%-52%).

trump 1 v 2 gazdaság

A HarrisX szerint Trump vámbejelentései után 48%-ról 54%-ra nőtt azok aránya, akik szerint rossz irányba halad az amerikai gazdaság (azok hányada, akik úgy vélik, jó úton halad, 41%-ről 37%-ra csökkent). Emellett az amerikaiak kétharmada úgy nyilatkozott, hogy gyenge az amerikai gazdaság állapota – előző héten még csak 58%-nyian mondták ugyanezt.

Trump kereskedelempolitikája sem hagyta hidegen az embereket. Az amerikai választók csupán 39%-a helyesli, míg 55 százalékuk nem nézi jó szemmel Trump kereskedelemi intézkedéseit a Quinnipiac szerint (-16 százalékpont), miközben februárban még -7 pontos volt az elnök nettó megítélése e téren (42%-49%).

trump issue approval carlson

A Split-ticket közvélemény-kutatási blog szerzőjének, Adam Carlsonnak a gyűjtése jól szemlélteti, hogyan változott Trump alkalmasságának hosszabb távú megítélése bizonyos szakpolitikai területeken. Trump első hivatalban töltött napjához képest a bevándorláspolitikájáról alkotott nézetek kifejezetten derűsek maradtak, ám

abból, ahogy a gazdaságot és az infláció kezeli, rengetegen kiábrándultak mostanra:

a megélhetési kérdésekben a kezdeti kiegyenlített arányról -20 százalékpontra esett vissza a megítélése, míg a 8 pontos pozitív gazdaságpolitikai bizonyítványát -18 pontra módosították az amerikaiak.

Érdekes adalék, hogy miközben a Wall Street-en pánik lett úrrá, a legtöbb amerikait mégsem ez aggasztotta: a Quinnipac arra is rákérdezett, hogy a gazdasági problémák közül melyik a legégetőbb.

Csaknem felük (47%) az élelmiszerek és fogyasztási cikkek áremelkedését említette,

ezt követi a lakhatás vagy bérleti díjak növekedése (20%), és csak ezután jön a tőzsdei helyzet 17%-kal. Az álláskeresés vagy munkahelyek 6%-ot kaptak.

Baljós kilátások?

Az amerikai elnök elhíresült azon kijelentésével, hogy a vám a legeslegszebb szó, amit valaha szótáraztak. Ami konkrétan Trump április 2-i vámjait illeti, a Reuters/Ipsos alapján

a megkérdezettek mintegy 57%-a (köztük a republikánusok negyede) ellenzi Trump vámjait, melyeket egy méretes tábla segítségével ismertetett.

A „felszabadulás napi” lépéseket tízből négy amerikai helyeselte, felük pedig úgy véli, más országok hasznot húznak az Egyesült Államokból a nemzetközi kereskedelemben (52%). A válaszadók háromnegyede emellett úgy nyilatkozott, hogy az új vámoknak a rendszert kihasználó országokra kellene irányulniuk, nem pedig mindenkire (76%).

Összességében egyébként

az amerikaiak nagyjából fele állítja, hogy megéri elviselni a rövid távú gazdasági fájdalmat azért, hogy az USA hosszú távon erősebb legyen (49%)

– bár ez az érzület természetesen jóval elterjedtebb a republikánusok (81%) körében, mint a demokraták (23%) vagy a függetlenek (49%) esetén. A legtöbb amerikai arra számít, hogy az elektronikai eszközök, az autók, a mindennap vásárolt és a friss termékek ára fog leginkább az égbe szökni a vámok következtében. A republikánusok ez esetben is optimistábbak, és alacsonyabb árnövekedést jósolnak.

A YouGov azt találta, hogy tízből négy amerikai helyesli (39%), de a többség (50%) rosszallóan tekint Trump vámjaira. Emellett megkérdezték, hogy a válaszadók szerint milyen szándék húzódhatott meg Trump intézkedése mögött: a legtöbben, 55-55% említette fő indokként, hogy az elnök „bele akar kényszeríteni egyes cégeket és országvezetőket abba, amit ő akar”, illetve hogy „javítani akar a tárgyalási pozícióján más országokkal”. Ezután a gyáripar ösztönzése, a nemzetközi erőkifejtés és más országok megbüntetése következett 49, 45, illetve 44 százalékkal.

A legkevesebben azt a célt tartották elsődlegesnek Trump fejével gondolkodva, hogy csökkentse az árakat (24%).

Ehhez kapcsolódóan az amerikaiak közel fele (48%) úgy véli, hogy a vámok károsak a gazdaságra és a fogyasztókra, miközben bármiféle hosszú távú hasznuk sincs, és 37% gondolja, hogy rövid távon fájdalmasak, de hosszú távon növekedést hozhatnak. A vámok áremelkedéshez vezetnek – ezzel az állítással tízből nyolcan egyetértenek, ezen belül 47% nagymértékű, 33% kismértékű áremelkedést lát valószínűnek. Csupán 4% vár árcsökkenést.

A Quinnipiac által végzett közvélemény-kutatás szerint

az elsöprő többség, 72% gondolja úgy, hogy a vámok rövid távon ártanak az amerikai gazdaságnak,

míg kevesebb mint negyedük (22%) szerint segítik azt. A pártpolitikai szakadék itt is termetes: a demokraták 97%-a és a függetlenek 77%-a szerint károsak rövid távon, míg a republikánusok közül csak 44% gondolja ezt.

A vámok hosszú távú hatása kapcsán már jobban megoszlanak a vélemények, de a többség (53%) szerint így is negatívan befolyásolják a gazdaságot (41% számol pozitív hatással). A különbségek itt még élesebbek a párthovatartozás alapján: a demokraták 95 és a függetlenek 57% szerint ártanak a vámok hosszú távon, míg tízből közel kilenc republikánus épp ellenkezőleg gondolja, szerintük segítik majd a gazdaságot (87%).

Kik morzsolódtak le?

Nem túlzás azt állítani, hogy Donald Trump személyesen sosem volt egy határozottan népszerű politikus: 2016-ban és 2024-ben is úgy tudott győzedelmeskedni, hogy a személyes megítélése negatívban volt, azaz többen utasították el őt, mint sem, és a demokrata jelöltek kivétel nélkül valamivel jobb mutatókkal bírtak (különösképp az őt 2020-ban legyőző Joe Biden).

A RealClearPolling összesítésében a tavalyi győzelme után rövid ideig kiegyenlítődött a Trumpról kedvezően és kedvezőtlenül vélekedők aránya, sőt, pár napra még a pozitív tartományt is megjárta. Mostanra viszont ismét elkezdett szétnyílni az olló, amit lényegében a Trump esetében megszokotthoz, illetve az átlaghoz való visszatérésként értelmezhetünk.

A republikánus zászlóvivőre leselkedő valós veszély azonban abban rejlik, ha a vélt szakpolitikai alkalmasságán is csorba esik,

ugyanis ahogy azt a New York Times Trump beiktatásakor kihangsúlyozta, jelentősen népszerűbbek (voltak) az elnöki programjának egyes pontjai, mint ő maga. A gazdaság- és kereskedelempolitika terén egyértelmű, hogy a vámháborúval Trump egyre jobban aláássa a mutatóit, de ez a bevándorláson kívül a legtöbb területen megfigyelhető csökkenés. A kérdés, hogy a 2026-os félidős kongresszusi választásig sikerül-e javítania ezeken, vagy úgy jár, mint Joe Biden, akinek miután 2021 második felében beesett a megítélése, nehezen tudott kikászálódni a gödörből.

A Financial Times közben egy rendkívül érdekes elemzést közölt, melyben a YouGov adatai nyomán szemléletesen bemutatják, hogy noha az elnök magszavazói, a MAGA-tábor továbbra is hűen kitart mellette,

a magukat nem „MAGA-republikánusnak” tartó 2024-es Trump-szavazók tömegesen fordítanak hátat az elnöknek.

2024-es szavazói körében Trump gazdaságpolitikai és inflációkezelési megítélése még fájdalmasabb ütéseket kapott az elmúlt hetekben, a trend pedig a vámháború árnyékában nem valószínű, hogy egyhamar megfordulna. Az előbb részletezett felmérések tükrében az amerikaiak még a Wall Street-i krach közepette is az árakat tartják a legfontosabb gazdasági kérdésnek, és tisztában vannak azzal, hogy milyen kockázatokkal járnak Trump vámjai. Csupán az elkötelezett republikánusok azok, akik szerint érdemes elviselni a rövid távú fájdalmat a hosszú távú nyereségért.

A liberális oldalhoz sorolt Vox nem ok nélkül közölt cikket azzal a címmel, hogy

Trump vámjai tönkretehetik a győztes választási koalícióját.

Ezt a feltételezést a YouGov adatai is alátámasztják, hiszen noha mindenhol láthatunk mozgást,

leginkább a fiatal és a színesbőrű szavazók véleménye zuhant be Trump elnöki teljesítményéről, akik 2024-ben rekordszinten támogatták őt.

  • A 30 év alattiak között -5 pontról -30 (!) százalékpontra csökkent az elnök nettó megítélése, azaz a január végi 45%-50% helyett immár 32%-62% arányban utasítja el őt a többség.
  • Ciklusa elején a fekete szavazók 69%-a volt kedvezőtlen véleménnyel Trumpról, ám ez mostanra 80%-ra nőtt, ami nettó megítélés szempontjából -64 pontot jelent a kezdeti -48 százalékponttal szemben.

A baljós tendenciákra persze mondhatja Trump, hogy nem az ő baja, hiszen – hacsak nem váltja be a harmadik ciklusról szóló ígéreteit – 2028-ban már nem ő fog indulni republikánus színekben. De az elnöknek a kongresszusi és párton belüli érdekérvényesítéshez igenis szüksége van az elfogadható közvélemény-kutatási számokra, hacsak nem akar idő előtt „béna kacsává” változni, akinek leáldoztak. Ráadásul a Republikánus Pártnak már most problémát jelent, hogy alulteljesítenek a jelöltjeik Trump nélkül a szavazólapon, az pedig csak tovább tetézheti a gondjaikat, ha az elnök a republikánusok eddigi erősségének számító gazdaságpolitika terén maradandó kárt okoz a megítélésüknek.

A YouGov szerint egyébként az amerikaiak 52%-a számít arra, hogy Trump megpróbál majd pályázni egy harmadik ciklusra is. Sokkal kevesebben (17%) gondolják úgy, hogy jó lenne, ha valóban kísérletet tenne erre, és csak 8% gondolja, hogy az alkotmány ezt lehetővé teszi.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet