Az ausztriai utazás szabályai
A zárlat után az alábbi szabályok alkalmazandók:
- 2G szabály: érvényes oltási vagy gyógyultsági igazolás szükséges minden személyes kontaktust igénylő szolgáltatás igénybevételekor, ide értve a szállásokat, éttermeket, sílifteket, kulturális és szabadidős intézményeket, karácsonyi vásárokat.
- A magyar védettségi igazolvány vagy magyar nyelvű igazolás nem elfogadott, csak az uniós oltási igazolvány, illetve angol vagy német nyelvű igazolások. A német nyelvű gyógyultsági igazoláshoz ezt a nyomtatványt lehet kitöltetni az orvossal.
- Keleti vakcinák esetén a 2. dózis után csináltatott antitest vizsgálat + 3. oltás (Pfizer vagy Moderna) kombinációja elfogadott minden olyan helyen, ahol a 2G szabály van érvényben.
- Az 1 dózisú Johnson & Johnson oltás 2022. január 3-ig érvényes, ezután emlékeztető oltásról szóló igazolásra van szükség.
- A két dózisú oltások a második oltás beadásától számított 9 hónapig érvényesek, ezután emlékeztető oltásra van szükség.
- A 12 évnél fiatalabb gyerekek mentesülnek a 2G szabályban foglaltak alól. 12 éves kortól a 2G (oltott vagy gyógyult) szabály érvényes. Bécsben 6-12 éves kor között tesztkötelezettség van, 12-15 éveseknek 2G vagy 48 óránál nem régebbi PCR-teszt szabály.
- A Covid tesztek sehol sem érvényesek belépőként (sem az antigén, sem a PCR teszt), és az antitest teszt sem alkalmas a gyógyult státusz igazolására.
- A beutazásnál a 2,5G szabály (érvényes oltási vagy gyógyultsági igazolás vagy PCR teszt) az irányadó.
- A vendéglátóhelyeken a zárás időpontja 23 óra. (Az éjszakai vendéglátó- és szórakozóhelyek nem nyithatnak ki.)
- FFP2 maszkok használata kötelező beltéren, például a tömegközlekedésen, üzletekben, éttermekben és kulturális intézményekben (több tartományban, pl. Stájerországban és Karintiában. Az egyes tartományi szabályok ebben is eltérhetnek).
Az utazás előtt érdemes ellenőrizni az osztrák QR-kód leolvasó rendszerrel a beutazáshoz és a szolgáltatások igénybevételére való jogosultságot.
További információ a hatályos szabályokról ide kattintva, valamint a hivatalos osztrák oldalon érhető el.
Mindig érdemes figyelni a tartományi szabályozásokat is, mert azok az országosnál szigorúbb korlátozásokat is előírhatnak.
A cikk megjelenését a SissiPark támogatta.
Címlapkép: Getty Images