
Mi történik a globális beszerzési láncokban?
2025 februárjában az Egyesült Államok 25%-os vámtarifát vezetett be az Európai Unióból származó acél- és alumíniumtermékekre, nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva. Az intézkedés közvetlen következményeként a fémiparban jelentős költségnövekedés következett be, ami kihatott a gyártási folyamatokra mindkét oldalon.
Áprilisban az amerikai kormányzat további lépésként 10%-os általános vámot rendelt el minden uniós eredetű importtermékre. Bár a vámtarifa széles termékkört érint, bizonyos stratégiai fontosságú áruk – például félvezetők, okostelefonok és laptopok – ideiglenes mentességet kaptak, az amerikai ipar és a fogyasztók védelme érdekében.
Emellett bejelentésre került egy további, 20%-os úgynevezett „reciprok vám” terve, amely az európai uniós termékekre irányult volna, azzal a céllal, hogy kiegyensúlyozza a kétoldalú kereskedelmi feltételeket. Ezen intézkedés végrehajtását azonban 90 napra elhalasztották, lehetőséget teremtve a diplomáciai egyeztetésekre és a gazdasági érdekek összehangolására.
A vámintézkedések – még ideiglenes formában is – komoly zavarokat okoznak a globális ellátási láncokban. A nyersanyagok és alkatrészek áremelkedése, valamint a szállítási bizonytalanságok több iparágat is érintenek, különösen az autógyártás, az elektronikai ipar és a gépgyártás területén, ahol a működési költségek és az előre tervezhetőség egyaránt romlott.
Milyen kihívásokkal kell szembenézni?
A kereskedelmi szabályozások gyakori és kiszámíthatatlan változása jelentős bizonytalanságot eredményez a vállalatok számára, különösen a beszerzési és ellátási láncok területén. Az emelkedő vámtarifák közvetlen hatással vannak az alapanyagok és alkatrészek költségeire, ezáltal szűkítve a magyar vállalatok eredménytermelő képességét. Mindemellett az energiahordozók, különösen az LNG árának volatilitása tovább nehezíti a gyártási és logisztikai költségek előre tervezését.
A hagyományos ellátási modellek, amelyek korábban stabil működést biztosítottak, ma már nem képesek megfelelő rugalmasságot és költségbiztonságot nyújtani.
A kereskedelmi megállapodások újratárgyalása és az ebből fakadó piaci instabilitás arra kényszeríti a cégeket, hogy átgondolják beszállítói struktúrájukat, és hosszú távú szerződéseiket új alapokra helyezzék. Ebben a komplex környezetben kulcsfontosságúvá válik, hogy a vállalatok alkalmazkodóképes, előrelátó és költséghatékony beszerzési stratégiákat alakítsanak ki.
Mi következhet a 90 napos felfüggesztés után?
A 90 napos vámfelfüggesztés nem jelent valódi megoldást a jelenlegi piaci bizonytalanságokra, csupán átmeneti enyhülést kínál a vállalatok számára. A beszerzési és gyártási folyamatok szempontjából ez az időszak lehetőséget nyújt ugyan a stratégiai tervezésre, azonban a vámpolitika jövője továbbra is kiszámíthatatlan. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek tartós kompromisszumhoz, a felfüggesztett vámtarifák ismét életbe lépnek.
Ezzel párhuzamosan megjelenhetnek olyan célzott könnyítések is, amelyek egyes termékek vagy régiók számára kedvezőbb feltételeket biztosítanak, ám ezek a mentességek korlátozott körűek és gyakran rövid távúak. A vámok alternatívájaként felmerülő állami támogatások és exportösztönző programok elsősorban az USA hazai szereplőit erősítik, így az európai és más külföldi beszállítók továbbra is kiszolgáltatott helyzetben maradhatnak.
A magyar és európai vállalatok számára ez azt jelenti, hogy a beszerzési döntéseknek egyre inkább figyelembe kell venniük a kereskedelempolitikai kockázatokat. A jövőben a beszállítói portfóliók diverzifikálása, az alternatív ellátási útvonalak kiépítése, valamint a gyártási kapacitások regionális áthelyezése válhatnak kulcsfontosságú tényezőkké. Aki most proaktívan alkalmazkodik, később jelentős versenyelőnyt szerezhet egy olyan piaci környezetben, ahol a kereskedelmi feltételek változása szinte állandó tényezővé vált.
Konklúzió
A magyar vállalatok jelenleg egyre összetettebb és nehezebben tervezhető kereskedelmi környezetben működnek, amelyet a vámintézkedések kiszélesedése, a globális ellátási láncok törékenysége és az energiaárak tartós volatilitása jellemez. Ebben a környezetben a hosszú távú siker záloga egy olyan beszerzési stratégia kialakítása, amely
nemcsak a kockázatokat kezeli, hanem aktívan lehetőséget teremt a növekedés és a hatékonyság erősítésére.
Az adatalapú, átfogó beszerzési keretrendszerek – amelyek magukban foglalják az ellátási lánc részletes elemzését, alternatív beszerzési csatornák feltérképezését, szerződéses struktúrák optimalizálását, valamint a digitális és kockázatkezelési megközelítések alkalmazását – megalapozhatják a versenyképesség megőrzését. A célzott energiaköltség-menedzsment eszközök tovább erősíthetik a pénzügyi stabilitást. A megfelelő szakmai támogatással a vállalatok nem csupán reagálhatnak a változásokra, hanem aktív szereplőivé válhatnak az új piaci struktúrák kialakításának.
A szerző a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Oroszország megtorlást indított, nagyon súlyos támadás érte Ukrajnát - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Amerika az egyik kulcsterületen engedne nagyot az oroszoknak: Európa vezető hatalmában leltek támogatóra
Nem mindenki osztja a véleményt.
Kiszivárgott, mire fókuszálna az EKB új monetáris politikai stratégiája
Még idén bemutathatják.
Jelentett a hírszerzés: három dolog miatt aggódnak igazán Moszkvában
Egészen vad forgatókönyv is felmerült.
Záporoznak a fontos gyorsjelentések - Mutatjuk, hogy reagálnak a tőzsdék
Mínuszban az irányadó indexek.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen