A kormány újabb jogszabály-módosítással próbálja csökkenteni a szakrendelők túlterheltségét és az ellátásra való várakozási időt. A tervezet szerint a rendelők a nyilvánosan meghirdetett időpontjaikban kötelesek lesznek az ország bármely pontjáról érkező betegeket fogadni, megszüntetve ezzel a lakóhely szerinti ellátási korlátokat – számolt be a Népszava.
Ezzel a betegek szabadabban választhatnák meg, hol szeretnének ellátást kapni, attól függően, hogy hol érhető el hamarabb szabad időpont.
Az új rendszerben az érvényes beutalóval akár több helyre is lehet időpontot foglalni, azonban amint a beteg ellátásra kerül, a többi foglalása automatikusan törlődik.
A Belügyminisztérium javaslata továbbá előírja, hogy a szakrendelőknek valamennyi szabad időpontjukat elérhetővé kell tenniük a digitális időpontfoglaló rendszerben, kivéve a sürgősségi eseteket. Az új szabályok a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok finanszírozását is érintik: a szolgáltatók többletfinanszírozásban részesülhetnek, amennyiben teljesítik az előírt feltételeket.
A tervezet összesen 7,5 milliárd forintos többletkiadással számol.
A szakrendelői ellátás egyenetlen terhelésére már korábban is felhívták a figyelmet. A Medicina2000 járóbeteg szakellátási konferencián a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint a legtöbb beteget reggel nyolc és délután kettő között fogadják, míg a későbbi órákban jelentősen csökken az ellátásra érkezők száma. Az elmúlt években a szakrendelésekhez való hozzáférés romlott, amit a betegek visszajelzései is alátámasztanak: 2015-ben a közösségi médiában az egészségügyi ellátásra érkező negatív kommentek 40 százaléka említette a hosszú várólistákat, 2023 végére ez az arány már meghaladta a 70 százalékot.
A magyar szakrendelők évente 50-60 millió vizsgálatot végeznek, amelyből 30-40 millió esetben háziorvosi beutalóval érkeznek a páciensek.
Bár az új jogszabály célja az ellátás gyorsítása és a betegek számára elérhető időpontok bővítése, szakértők attól tartanak, hogy a tervezet megszüntetheti a korábban bevált előjegyzési rendszereket, például a telefonos vagy személyes időpontfoglalást. A Belügyminisztérium szerint azonban az EgészségAblak és az 1812 Egészségvonal által kínált lehetőségek nem korlátozzák, hanem bővítik a betegek számára elérhető időpontfoglalási opciókat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images