Nagyon fontos határidők közelednek az adózásban - Minden dátum egy helyen!
Gazdaság

Nagyon fontos határidők közelednek az adózásban - Minden dátum egy helyen!

Az év vége mindig sok feladattal jár a vállalkozások számára, különösen így van ez, ha az adóváltozások új feltételeket teremtenek. Az évzárásra való felkészüléshez segítségül összegyűjtöttük a legfontosabb határidőket. Érdemes figyelmet fordítani a most formálódó őszi adócsomagra is, hiszen számos olyan változás várható, amely az eddigi működési keretek átgondolására és gyors döntésre késztetheti a cégvezetőket!

Az alábbiakban Jancsa-Pék Judit, a tanácsadó cég partnerének írását közöljük.

A csoportos adóalanyiság választási határideje

A már működő társaságok 2024. november 1.-20. között jelenthetik be, ha csoportos társasági adóalanyiságot szeretnének választani. A legalább 75%-os szavazati jog egyezőséggel működő cégek adózási csoportot hozhatnak létre, és közös eredményük alapján adózhatnak. Ez megéri a kapcsolt vállalkozások számára, hiszen a vállalatcsoport hazai tagjai megoszthatják veszteségüket, és a tagok közötti belföldi kapcsolt ügyletekre a társasági adóban nem érvényesülnek a transzferárazás szabályai, így nyilvántartást sem kell készíteni. Végül az adókedvezmények – különösen a fejlesztési adókedvezmény – is sokkal jobban kihasználhatók lehetnek.

A kapcsolt ügyletekhez kötődő év végi transzferár feladatok

Minden hazai vagy nemzetközi vállalatcsoportba tartozó vállalkozásnak évente azonosítania kell a jogszabályok szerinti kapcsolt vállalkozásait és a kapcsolt vállalkozások közötti ügyleteket, amelyek esetében felmerülhet a transzferár nyilvántartás készítési és az adóalap módosítási kötelezettség (akár több adónemben is: pl. társasági, helyi iparűzési, kiskereskedelmi adó).

A kapcsolt ügyletek vonatkozásában meg kell határozni a szokásos piaci árat vagy ártartományt és azt, hogy a kapcsolt felek által alkalmazott transzferárak beleesnek-e a benchmark szerinti tartományba. Amennyiben nem, úgy még év vége előtt érdemes az eredményt kiigazítani. Azonban a kötelező medián kiegészítés elkerülése érdekében ehhez mindenképp érdemes transzferár szakértő segítségét kérni, ugyanis a kiigazítás formailag és tartalmilag is feltételekhez kötött.

A szokásos piaci áron számított, 100 millió forintos értékhatárt meghaladó ügyletekről a társasági adóbevallásban tranzakció szintű adatokat kell bejelenteni, transzferár nyilvántartást kell készíteni – természetesen akkor, ha valamilyen egyéb okból nem mentesítették őket e kötelezettség alól. Fontos azonban, hogy a 100 millió forintos értékhatár csak a dokumentációs kötelezettség alól jelenthet felmentést, de az értékhatár alatti ügyleteknek is meg kell felelniük a szokásos piaci ár elvének. Vagyis érdemes ezeket is összegyűjteni, és a szokásos piaci árnak való megfelelést feljegyzésben rögzíteni.

A kapcsolt felek közötti ügyletek árazásának óriási jelentősége van a vállalkozás jövedelmezősége szempontjából, amit a NAV kiemelten ellenőriz is. A hangsúlyok szempontjából érdemes meghatározni, hogy vannak-e olyan kulcsfontosságú kapcsolt ügyletek (pl. kizárólag az anyavállalatnak történő gyártás, anyavállalttól történő anyagbeszerzés), amelyek a vállalkozás létét alapvetően meghatározzák, beleértve például a kölcsönügyleteket, az IT és kontrolling szolgáltatásokat, management díjakat is.

Ezekre vonatkozóan kell a három részből álló transzferár nyilvántartásokat elkészíteni: a cégcsoport szintű master file, a hazai vállalkozást érintő, ugyanakkor tranzakció típusonként készítendő country / local file-ok, valamint a nagyobb multinacionális vállalkozásoknak és hazai leányvállalataiknak az országonkénti (CbCR) jelentés.

CbCR bejelentési határidő

A 750 millió euró éves konszolidált bevételt elérő vagy meghaladó multinacionális vállalatokcsoportoknak országonkénti jelentést (country–by–country report, CbCR) kell készíteniük, melyhez kapcsolódó bejelentési kötelezettség határideje a naptári évvel megegyező üzleti év esetén 2024. december 31.

Bár magát a jelentést, vagyis a tényleges adatszolgáltatást a csoport végső anyavállalata vagy más, jellemzően külföldi tagja teljesíti, ám a magyar csoporttagoknak is vannak adminisztrációs teendőik. Bejelentési kötelezettsége van ugyanis valamennyi olyan magyar leányvállalatnak vagy a külföldi multinacionális vállalatok magyarországi telephelyeinek, amelyek vállalatcsoportja átlépi az értékhatárt.

A bejelentést évente meg kell ismételni. Ennek elmaradásáért, késéséért, hiányos, hibás vagy valótlan teljesítéséért 20 millió forintig terjedő mulasztási bírság vethető ki,

ezért erősen ajánlott komolyan venni ezt a kötelezettséget is!

Master file készítési határidő

Bár főszabály szerint a master file elkészítésének határideje megegyezik a local file határidejével (ami pedig az éves társasági adóbevallás benyújtásának dátuma), de bizonyos esetekben ennek, azaz a transzferár fődokumentumnak az elkészítési határideje eltérhet.

Amennyiben a csoport anyavállalata készíti el a master file-t, az őrá vonatkozó készítési határidő lesz a mérvadó (amely lehet előbb is, de jellemzően inkább később, mint a magyar társasági adóbevallás benyújtása), azonban legkésőbb az adóévet követő 12. hónap utolsó napjáig – naptári éves adózóknál tehát ismét december 31-ig – rendelkezésre kell állnia a nyilvántartásnak. Ha végül valamilyen okból mégsem készült el, a magyar adózónak kell erről gondoskodnia. Vagyis az év végéhez közeledve érdemes a cégcsoport által készített transzferár fődokumentum, azaz a master file elkészültét a csoporton belül ellenőrizni.

Globális minimumadó bejelentési kötelezettség

Az idei év elején lépett hatályba a globális minimumadót szabályozó hazai jogszabály, melynek alanyai a multinacionális vállalatcsoportok vagy nagyméretű belföldi vállalatcsoportok tagjai, ahol a végső anyavállalat konszolidált éves bevétele az adóévet közvetlenül megelőző négy adóév közül legalább kettőben eléri, vagy meghaladja a 750 millió eurót, vagyis jellemzően a CbCR-t benyújtó adózóknak számítaniuk kell a GloBe-ból eredő többletterhekre is.

Bár az első, globális minimumadóra vonatkozó bevallást még sokára kell benyújtaniuk az érintetteknek, már most is van egy fontos teendőjük. Ugyanis évente be kell jelenteniük a csoporttagoknak, hogy a GloBe kiegészítő adó alanyai-e, be kell mutatniuk a multinacionális vállalatcsoportot vagy nagyméretű belföldi csoportot, amelyhez tartoznak. Ennek határideje az adóév kezdőnapjától számított 12 hónap, vagyis a naptári évvel megegyező üzleti évben működő vállalkozások esetén 2024. december 31-ével esedékes.

Mivel nem biztos, hogy hasonló bejelentési kötelezettség az anyavállalat országában is fennáll, mert nem minden ország él ezzel a szabályozással, ezért a későbbi szankciók elkerülése érdekében a hazai csoporttagoknak erre kiemelt figyelmet kell fordítaniuk.

Áttérés KIVA-ra

A kisebb vállalkozások számára is fontos az év végi felkészülés. Ésszerű év végére igazítani a KIVA-ra való áttérést is, mert ilyenkor mindenképpen el kell készíteni az év végén esedékes adóbevallást, ami a KIVA-nak is feltétele. Most érdemes tehát átgondolni, hogy melyik adózási forma éri meg jobban a cég számára és áttérés esetén a döntést be kell jelenteni a NAV-nak.

A kisvállalati adó egyszerűsített adónem, amely kiváltja a vállalkozások által fizetendő szociális hozzájárulási adót és a társasági adót, valamint egyszerűbb helyi iparűzési adófizetést tesz lehetővé. Az adó mértéke 10%, alapja a személyi jellegű kifizetéseknek a tőke és osztalékműveletek egyenlegével növelt összege, módosítva néhány további tétellel. Az adónem előnye, hogy a vállalkozásban keletkezett nyereséget és bértömeget azonos kulccsal adóztatja, ezáltal jobban ösztönöz a foglalkoztatásra és a bérek emelésére.

A kisvállalati adózásra való áttérés egyedi mérlegelést igényel. Azoknál javasoljuk az áttérés lehetőségének vizsgálatát, akiknél a személyi jellegű kifizetések meghaladják a vállalkozás nyereségét, illetve akik a nyereségük visszaforgatásával vagy a tőke bevonásával jelentős fejlesztések végrehajtását tervezik.

Számviteli teendők az év végén

Ha szeretnénk megelőzni az év eleji zárással kapcsolatos túlterheltséget cégünkben, érdemes már most beütemezni a teendőket, és amit lehet előre hozni. Ezzel sok időt, pénzt és fáradtságot takaríthatunk meg. Előkészíthetjük pl. a leltározást, de előre hozhatjuk a pénzügyi egyeztetéseket is. Ez utóbbi a vevőinkkel szembeni követelések és a szállítókkal szembeni tartozások valós helyzetének felmérését, igazolását, a NAV-nál, önkormányzat(ok)nál vezetett adófolyószámlák egyenlegének, a munkavállalókkal kapcsolatos tartozások és követeléseket tisztázását jelenti. Ezeket egy december 31. előtti hó végére is időzíthetjük, például november 30-ára. Így elég idő marad a beérkező válaszok és a könyveinkben szereplő értékek összehasonlítására.

A cégeknek érdemes áttekinteniük saját tőke helyzetüket is, és ha szükséges fel kell készülni a rendezésére. Elképzelhető, hogy pótbefizetésre vagy tőkeemelésre kerül sor, amelyet akár készpénzzel vagy vagyontárgyak apportjával is megoldható.

A devizában való könyvelésre való áttérést szintén az év végére kell időzíteni. Azoknak, akiknek a bevételei és költségei többségében devizában merülnek fel, és a nagy árfolyammozgásoknak való kitettség jelentősen befolyásolja eredményüket, érdemes lehet a forintban történő könyvvezetésről áttérni euróban / dollárban történő könyvvezetésre. Ehhez módosítani kell az alapító okiratot vagy társasági szerződést, a számviteli politikát, és 2 beszámolót kell összeállítani: egyet az áttérés előtti devizanemben, azaz forintban, egyet pedig az új választott devizanemben, azaz euróban vagy dollárban. A beszámolót könyvvizsgálóval is ellenőriztetni kell.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
oroszorszag