Az Európai Unió lakosságának több mint negyedét érinti valamilyen depressziós vagy szorongásos megbetegedés, miközben a fejlett országokban az egészségügyi problémák 38 százaléka már valamilyen mentális betegség - derül ki a WHO adataiból. Partos Bence pszichológus szerint a nyugati világ egy mentálhigiénés katasztrófa küszöbén áll, amire sok szempontból felkészületlenek vagyunk.
A szakember rámutatott, hogy bár a pszichológia egyre népszerűbb terület, a gyakorlatban főként a felső középosztály problémáival foglalkozik. A társadalom kevésbé tehetős rétegeihez nem jut el a mentálhigiénés segítségnyújtás, részben az anyagi korlátok, részben a szakemberhiány miatt. Magyarországon ráadásul kevés a tudományosan bizonyított módon hatékony, úgynevezett evidence-based módszereket alkalmazó szakember.
A munkáltatók szerepe kulcsfontosságú lehet a probléma kezelésében. A magyar munkavállalók 45 százaléka mentális egészségügyi kihívásokkal küzd, ami kimutathatóan negatív hatással van a teljesítményükre. A kezeletlen munkahelyi stressz becslések szerint 440 milliárd forint veszteséget okoz a magyar gazdaságnak.
Egyre több vállalat ismeri fel, hogy a munkavállalók mentális problémái végső soron a profit csökkenésében is megmutatkoznak. Nemcsak a nagyvállalatok, hanem a KKV-k is egyre gyakrabban keresik a pszichológiai támogatás lehetőségeit. A szakember kiemelte, hogy sok esetben a vezetők pszichológiai fejlesztése nélkül a beosztottak mentális jólléte sem javítható.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images